Нова ера во лекувањето на Алцхајмеровата болест, новиот лек го забавува развојот

По децении неуспех, дојде до голем напредок и нова ера во третманот на Алцхајмеровата болест, најчестата форма на деменција.

Станува збор за експерименталниот лек Леканемаб. Додуша, неговиот ефект е сè уште помал и се дискутира за неговото влијание врз квалитетот на секојдневниот живот. Сепак, во ова поле на студии, многумина го сметаат за пресвртница.

Леканемаб делува во раните фази на болеста. Што се однесува до самиот процес, тој е насочен кон бета амилоидот, супстанца која се акумулира во мозокот на луѓето со Алцхајмерова болест. Alzheimer's Research UK вели дека резултатите од истражувањето се значајни. Еден од водечките светски истражувачи, кој стоеше зад целата идеја за таргетирање на амилоидот пред 30 години, проф. Џон Харди, рече дека ова е историско достигнување и дека е оптимист за лекувањето на оваа болест.

Во моментов, на луѓето со Алцхајмерова болест им се даваат други лекови за да помогнат во управувањето со симптомите, но ниту еден не го менува текот на болеста.

Леканемаб се всушност антитела, како оние што телото ги создава за да нападне вируси или бактерии, кои треба да му сигнализираат на имунолошкиот систем да го исчисти амилоидот од мозокот. Амилоидот е протеин кој се акумулира во просторите помеѓу невроните во мозокот и создава карактеристична наслага, која е една од белезите на Алцхајмеровата болест.

Големото истражување опфатило 1.795 доброволци со рана фаза на Алцхајмерова болест. Инфузии со Леканемаб се давале на секои две недели. Резултатите, претставени на конференција за клинички испитувања на Алцхајмеровата болест во Сан Франциско и објавени во New England Journal of Medicine, покажале дека тоа не е чудотворен лек. Во истражувањето учествувале бројни институции.

Болеста продолжила да им ја одзема моќта на мозокот на луѓето, но тој пад се забавил за една четвртина во текот на 18 месеци од третманот. Податоците веќе се проценуваат од регулаторите во САД кои наскоро ќе одлучат дали Lecanemab може да биде одобрен за поширока употреба. Фармацевтските компании Еисаи и Биоген планираат следната година да започнат со процесот на одобрување во други земји.

Постои дебата меѓу научниците и лекарите за влијанието на Леканемаб во реалниот свет. „Тоа има мал ефект врз болеста. Не е драстично, но го прифаќам“, вели проф. Спајрс-Џонс. „Тоа е скромен ефект, но ни дава надеж дека следната генерација на лекови би можела да биде подобра“, рече др. Сузан Колхас во Велика Британија.

Сепак, постојат и ризици. Скенирањето на мозокот покажало ризик од мозочно крварење (17% од учесниците) и оток на мозокот (13%). Севкупно, 7% од луѓето на кои им бил даден лекот морале да престанат да го земаат поради несакани ефекти. Клучното прашање е што се случува по 18 месеци истражување.

д-р. Елизабет Култхард, која лекува пациенти во North Bristol NHS Trust, вели дека луѓето имаат просечно шест години независно живеење по почетокот на благо когнитивно оштетување. „Забавете го тој пад за една четвртина и тоа може да значи дополнителни 19 месеци самостоен живот, но сè уште не го знаеме точниот одговор“, рече Култхард.

Во една последователна студија, пријавени се два смртни случаи како резултат на церебрална хеморагија. Тие вклучиле 65-годишна жена која земала лек познат како ткивен плазминоген активатор, кој се дава за чистење на згрутчувањето на крвта по мозочен удар, и 87-годишна жена која примала антикоагулант, разредувач на крв од компанијата Eliquis.

Претставниците на Еисаи велат дека веруваат дека нивната смрт „не може да се припише на леканемаб“.

Американскиот претседател на Eisai, Иван Чеунг, истакнал дека компанијата применува воспоставени протоколи за следење на појавата на едем на мозокот и не гледаат потреба да му го ускрати правото на Lekanemab на кој било пациент.

Но, постојат и различни мислења. д-р. Хауард Филит, директор на Фондацијата за следење на лекови за Алцхајмерова болест, рече дека лекарите секогаш ја балансираат одлуката помеѓу придобивките и ризиците од терапијата. „Во моментов, би се двоумел дали да го дадам овој лек на некој што користи лекови за разредување на крвта“, рече тој.

Се верува дека ефективноста би можела да биде уште поголема за време на подолги студии. Лекот мора да се дава во раните фази на болеста пред да дојде до преголемо оштетување на мозокот. Ова бара луѓето да се појават при најраните знаци на проблеми со меморијата и дека лекарите можат да ги испратат на тестови кои можат да утврдат дали се работи за Алцхајмерова болест или друга форма на деменција.

Научниците исто така нагласиле дека амилоидот е само еден дел од сложената слика на Алцхајмеровата болест и не треба да стане единствен фокус на терапијата.

Доктор не се туширал 5 години, сега кажува зошто (ВИДЕО)

Џејмс Хамблин го изненади светот кога објави дека не се туширал пет години.

Докторот и предавач на Јејл за неговата книга Clean: The New Science of Skin решил да спроведе експеримент врз себе.

Имено, Хамблин во книгата решил да се фокусира на нашиот најголем орган – кожата. Преку експериментирање и истражување дошол до неколку важни лекции. Прво, тој вели дека опсесијата со сапун може да предизвика алергии.

„Целото патување преку истражување и учење во мојата книга за микробиомот на кожата и историјата на верувањата за хигиената и чистотата навистина ме натера да ги променам моите навики“, вели тој.

Според него, микробите се присутни во околината и тоа нема да се промени ако човек се истушира. Наместо тоа, тој верува дека микробите се неопходни за одржување на здрава рамнотежа, на пример во дигестивниот систем.

„Знаете дека обидот да се искоренат микробите во цревата не е најдоброто нешто што можете да го направите“, истакнува тој.

Иако не користи шампон или гел за туширање, Хамблин ги мие рацете со сапун. Покрај тоа, одржува одредени навики, а водата е сепак важен дел од нив.

"Сè уште понекогаш ја влажнам косата. Кремите, пилинзите и дезодорансите ги нема во мојата бања. Но, сепак ги мијам забите. Го правам само она што сметам дека е задоволително или навистина медицински неопходно", заклучил тој.


Кремљ ја менува временската зона на окупираните подрачја во Украина,се воведува московско време

Кремљ денеска објави дека ќе започне со наметнување на московската временска зона во делови на Украина кои се незаконски анектирани и делумно под контрола на руските сили.

Руското Министерство за индустрија и трговија ја објави веста на својот профил на Телеграм, велејќи дека четирите региони на Украина припоени од Русија - Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје - „ќе се префрлат на московско време“.

Четири украински региони беа незаконски анектирани од рускиот претседател Владимир Путин во есента 2022 година, откако одржаа „лажни“ референдуми. Русија не контролира целосно ниту еден регион, а западните влади го оценија потегот за нелегитимен.

„Во тек е постепена синхронизација на руското законодавство откако во земјата беа примени четири нови субјекти“, соопшти руското Министерство. „Во блиска иднина ДНР [самопрогласена Народна Република Доњецк], ЛНР [самопрогласена Луганска Народна Република], Запорожје и Херсонските области ќе бидат дел од друга временска зона, во која ќе важи московско време.“

Временската зона во Москва е еден час понапред од источноевропското стандардно време, кое е на сила низ цела Украина.

Министерството додаде дека тие поднеле нацрт-закон за ова прашање до руската Државна дума и дека допрва треба да биде потпишан.

Русија веќе го направи тоа на Крим кога режимот на Путин го анектираше полуостровот во 2014 година. Во март 2014 година, временската зона на Крим беше официјално усогласена со онаа на Москва, а целиот полуостров е еден час пред Украина.

Овој потег доаѓа неколку недели откако портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека процесот на интеграција на територијата е во „полн замав“. „Обезбедувањето безбедност на цивилите кои живеат таму е главната цел на [специјалната воена] операција“, рече Песков.

Невладина организација: Иран годинава егзекутира над 50 луѓе

Иранските власти годинава веќе егзекутираа 55 лица, објави денеска невладината организација за човекови права, додавајќи дека зголеменото прибегнување кон смртна казна има за цел да се шири „терор“ во земјата потресена од протести.

Невладината организација Иран за човекови права (IHR) со седиште во Норвешка соопшти дека потврдила најмалку 55 егзекуции во првите 26 дена од оваа година.

Четири лица биле егзекутирани поради обвиненија поврзани со протестите, додека мнозинството од обесените (37) се егзекутирани за злосторства поврзани со дрога, рече истиот извор. Од невладината не соопштуваат зошто биле егзекутирани останатите 14 лица.

Најмалку 107 лица остануваат во ризик од егзекуција поради протестите, осудени на смрт или обвинети за злосторства што предвидуваат смртна казна, додаде ИЧП. Секоја егзекуција во Иран е „политичка“, бидејќи главната цел е „да се шири страв и терор во општеството“, нагласува ИЧП.

„За да се запре државната машина за убивање, не треба да се толерира никакво погубување, независно дали е политичко или не“, додаде директорот на ИЧП Махмуд Амири-Могадам.

Активистите го обвинуваат Иран дека ја користи смртната казна како инструмент за заплашување за да ги смири протестите кои започнаа на 16 септември, по смртта во притвор на Махса Амини, 22-годишна Курдка, уапсена три дена претходно за кршење на правилата за облекување на жените.

Според претставникот на ОН за човекови права Волкер Турк, „инструментализацијата на кривичната постапка“ во Иран за казнување на демонстрантите „е еднакво на убиство одобрено од државата“. ИЧП и другите невладини организации за човекови права допрва треба да објават статистички податоци за егзекуциите во Иран за 2022 година.

Но, ИЧП на почетокот на декември објави дека биле обесени повеќе од 500 луѓе, што е рекордна бројка во последните пет години.

притисни ентер