Последни вести

Најважни вести

Со повеќе од 300 проектили Иран го нападна Израел

Започнува ли новото поглавје во турбулентната историја на Блискиот исток? Сирените за воздуѓен на...

Партиите со услови за тоа кој кандидат ќе го поддржат во вториот круг

Уште во кампањата за првиот круг од претседателските избори, партиите започнаа со планови за расп...

Политички профил на кандидатот за претседател Арбен Таравари

Арбен Таравари името кое граѓаните најмногу го познаваат како докторот од Клиниката за неврологиј...

Идентификуван е напаѓачот од Сиднеј, кој смртно прободе 6 лица и тешко повреди 9- месечно бебе

Идентификуван е напаѓачот од Сиднеј, кој смртно прободе 6 лица и тешко повреди 9- месечно бебе

Полицијата денеска соопшти дека Џоел Кочи (40) е одговорен за вчерашниот напад во трговскиот центар Вестфилд во Бонди Џанкш, недалеку од светски познатата плажа Бонди. Помошникот на полицијата во Нов Јужен Велс, Ентони Кук, на...

Дали продолжуваат оставките во редовите на политичката партија Левица?

Дали продолжуваат оставките во редовите на политичката партија Левица?

Дали продолжуваат низата на оставки во раководните структури во политичката партија Левица? Откако до редакцијата на Канал 5 пристигна информација за неколку нови заминувања на членови на партискиот президиум и секторски координа...

Папата за нападот кон Израел: Прекинете ја секоја акција што ќе поттикне бран на насилство

Папата за нападот кон Израел: Прекинете ја секоја акција што ќе поттикне бран на насилство

„Итно повикувам да се прекине секоја акција што може да поттикне спирала на насилство, која може да го вовлече Блискиот Исток во уште поголем конфликт“, рече тој на крајот од традиционалната неделна молитва на плоштад...

Сомалиските пирати добија откуп од 5 милиони долари и ослободија товарен брод

Сомалиските пирати добија откуп од 5 милиони долари и ослободија товарен брод

„Парите ни беа донесени пред две ноќи како и обично... проверивме дали парите се лажни. Потоа ги поделивме парите на групи и заминавме, избегнувајќи ги владините сили“, изјави за Ројтерс Абдирашид Јусуф, еден од пират...

Израел: Соборивме непријателски дрон, лансиран од Јемен (ВИДЕО)

Израел: Соборивме непријателски дрон, лансиран од Јемен (ВИДЕО)

„Целта навлезе на израелска територија од правец на Црвеното Море, а армијата ја следеше додека не беше успешно соборена“, објави ИДФ. Сè се случувало над областа Елиат, но сирените не се огласија, бидејќи с...

Израелскиот претседател по нападот на Иран: Не сакаме војна, но ќе ја браниме земјата

Израелскиот претседател по нападот на Иран: Не сакаме војна, но ќе ја браниме земјата

„Постои зла империја во Техеран, која има свои претставници, предводени низ целиот регион и со ќелии низ целиот свет“, рече Херцог, додавајќи дека „тие трошат милијарди долари само за да ја поткопа стабилноста в...

Се огласија родителите на извршителот на масакрот во Сиднеј- откриле дека имал шизофренија

Се огласија родителите на извршителот на масакрот во Сиднеј- откриле дека имал шизофренија

Помошникот на полицискиот комесар на Квинсленд, каде што живеат родителите на Џоел Каучи, масовниот убиец од трговскиот центар во Сиднеј, денеска изјави дека Каучи боледувал од шизофренија од рана возраст, дека пред крвавиот напа...

Хагари: Одобрени се оперативни планови и за офанзива и за дефанзива

Хагари: Одобрени се оперативни планови и за офанзива и за дефанзива

„Имаме дефанзивни и офанзивни планови, но не можам да кажам ништо повеќе од тоа. Нашата цел е да ги заштитиме нашите граѓани.“ Во соопштението се посочува дека израелските одбранбени сили подготвиле стратегии за од...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube