Аеродром, Гази Баба и Центар за една и пол година ќе бидат поврзани со мост и нов булевар

Општините Аеродром, Гази Баба и Центар за помалку од една и пол година ќе бидат поврзани со мост и ново модерно булеварско решение што ќе го растовари сообраќајот и движењето во овој дел од градот.

Ова денеска го соопшти градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов кој заедно со градоначалниците на Аеродром, Гази Баба и Центар, Златко Марин, Борис Георгиевски и Саша Богдановиќ, извршија увид во досегашните активности на проширувањето на булеварот „АСНОМ".

-Присуствуваме на почнувањето на подготвителните работи за изградба на нов мост што ќе ги поврзува булеварите „Васко Карангелески" во Аеродром и ул.„Индустриска" во населбата Ќерамидница во Општина Гази Баба. Вкупната должина на трасата изнесува околу 450 метри, од кои самиот мост е долг 150 метри, односно два моста со вкупно шест коловозни ленти, како и велосипедски и пешачки патеки од двете страни на мостот, рече Шилегов.

Градоначалникот Шилегов појасни дека се работи за мост како што е мостот „Гоце Делчев" во центарот на Скопје. Вредноста на договорот во оваа фаза, како што рече, изнесува 365,5 милиони денари со вклучен ДДВ. Проектот се предвидува да заврши за 1,5 година.

-По овој мост предвидено е да сообраќаат и нови автобуски линии со што ќе го намалиме сообраќајниот метеж. Со изградбата на овој мост и пробивањето на новиот коридор од Ново Лисиче до Судска палата со автомобил и со автобус ќе се стигнува за околу пет минути, а со велосипед за не повеќе од 18 минути, а со пешачење не повеќе од 30 минути, рече Шилегов.

Шилегов потенцира дека изградбата на овој мост постои во планската документација на градот уште од 1965 година.

Според него, поради отсуство на визија за развој на градот, немање чувство што се вистинските приоритети на овој град, изградбата секогаш била одложувана за некои таканаречени подобри времиња.

Градоначалникот Георгиевски информира дека Општина Гази Баба во моментов работи заедно со Град Скопје на решавање на имотно-правните односи на повеќе од 137 домаќинства. Овој проект, како што рече, ќе го чинеше Градот двојно помалку да не беа кочниците од советниците на ВМРО-ДППМНЕ во Советот на Општина Гази Баба кои не дозволуваа изградба на булевар.

Георгиевски посочи дека решаваат едно тесно грло во Градот и овозможуваат безбеден сообраќај за сите учесници.

Одговарајќи на новинарско прашање, Шилегов рече дека досега се надминати околу 60 отсто од трасата и додаде оти ова е втора фаза од проектот.

– Третата фаза – очекувам дека до крајот на годината ќе се создадат услови да се распише постапката и изведбата. Таа е околу 500 метри, само ќе ни останат за да дојдеме до крстосницата кај скопско Сајмиште. Очекувам дека кога ќе поминат законските пречки, сега не смееме да вршиме исплата поради предвремените избори, ќе се интензивира овој процес, рече Шилегов. Додаде дека се свесни оти со рушењето на објектите се уништуваат дел од спомените на жителите и затоа нудат атрактивна цена на експропријација. Тоа е околу 800 евра за станбен простор и 110 евра или 8.000 денари по метар од дворното место.

Разбеснет кит скока врз бротче и ги катапултира рибарите - исплашен тинејџер снимал (ВИДЕО)

Застрашувачката снимка е снимена на брегот на Њу Хемпшир, кога рибарски брод бил на удар на разбеснет грбав кит.

Двајца рибари се катапултирале во морето откако монструозното животно „скокнало“ на пловилото! Сцената ја забележале млади луѓе на брод, а еден од нив имал камера.

Бродот плутал некое време, а потоа почнал да тоне. Сепак, бил извлечен на брегот со акција на другите рибари.

Според извештаите, за време на инцидентот немало повредени, пишува Дејли Мејл.

Корисниците на социјалните мрежи беа шокирани од глетката, особено затоа што грбавите китови - за разлика од орките, ретко напаѓаат бродови.

„Ова е неверојатно и не е случајно“, напишало едно лице, додека друго додаде: „Целосно луда сцена“.

Експертите за морски животни веруваат дека китот е стар две години и претходно бил забележан околу границата на Мејн и Њу Хемпшир.

Останува нејасно што го поттикнало да го нападне рибарскиот брод.

Мистеризона смрт: Излегла на вечера со пријателите, се разболела и починала по два дена

Сицилијанка ненадејно починала за време на викендоv, откако излегла на вечера со пријателите.

Официјалните лица наредија обдукција за да се утврдат причините за смртта, објави РАИ.

Џулијана Фарачи (40) од областа Месина на Сицилија, во петокот вечерта излегла со пријателите на вечера. Првите симптоми на болеста се појавиле во саботата попладне.

Џулијана се пожалила на треска и повраќање, а бидејќи состојбата ѝ се влошила во неделата, повикала итна помош и лекарите направиле електрокардиограм. Следното утро била пронајдена без знаци на живот.

Џулијана починала во сон, а нејзиното тело е пренесено на обдукција.

Заменик-обвинителот Андреа Аполонио отвори истрага за случајот, а сестрата на Џулијана, придружувана од адвокатот Салваторе Манкузо, отиде во полициска станица да поднесе пријава и да побара обдукција за да се разјаснат причините за смртта.

Според адвокатот, Џулијана за време на вечерата со пријателите не јадела суши или сирова риба, со што ги демантираше натписите кои кружеа во некои медиуми.

„Тоа што некои весници го пишуваат не е точно, самоволно претпоставувајќи ја можната причина за труење со храна и смртта како последица. Ги чекаме резултатите од обдукцијата за да добиеме медицинско-правни појаснувања за причините за оваа трагична и прерана смрт“, вели адвокатот.

Според него, ниту една од нејзините пријатели со кои вечерала не се разболела.

Меѓу жителите на Санта Агата ди Милитело, каде што живеела Џулијана, владее шок и тага. Никому не му е јасно како дошло до оваа мистериозна смрт, додека истрагата продолжува.

Хали Бери позира топлес со мачки: Засекогаш останува Жена-мачка (ФОТО)

Актерката Хали Бери (57) е активна на својот Инстаграм профил.

Овој пат со објава покажа колку е горда на себе и улогата која ја одигра во филмот Catwoman од 2004 година.

„Денес се навршуваат 20 години откако ја имав честа да му дадам живот на овој легендарен лик. Секогаш ќе ја чувам во моето срце и засекогаш ќе бидам Patience Phillips, или Catwoman “, напишала Хали заедно со фотографиите на кои позира во гаќички со маска на лицето. Градите ги покрила со своите миленици, мачките кои неодамна ги посвоила.

„Ова е најжешката жена досега“, „Безвременска убавица“, „Најдоброто од најдобрите“, „Подготвени сме за продолжение“, беа само дел од коментарите на нејзините фанови.

Пред неколку недели објави дека мачките со кои сега позира се викаат Бутс и Коко и дека ги пронашла заедно со уште две мачиња и нивната мајка во својата градина. "Ја стерилизирав нивната мајка и ја пуштив назад во мојата градина и сега е наша! Ги посвоив другите две бебиња што ги најдовме, а овие две малечки сега се нашите нови љубови! Секогаш имаме полна куќа", напишала Хали.

притисни ентер