Зарем сме толку наивни? Бугарија со навидум „само“ три услови за македонските преговори, но...

Добрососедските односи е првиот услов, кој не може да се каже дека е единечен - причина е Договорот и барањата на „добрите соседи“- Бугарите кои се многубројни...

Под добрососедски односи , Бугарија со 100% сигурност ќе се реферира на „ДОГОВОР ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО, ДОБРОСОСЕДСТВО И СОРАБОТКА МЕЃУ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА“, и тука во овој детаљ се крие „ ѓаволчето “.
Имено со овој договор мора да ги уредиме, унапредиме, средиме следниве моменти:
- историјата, економијата , потоа договорот нотира дека двете страни „ќе се стремат да создаваат неопходни правни, економски, финансиски и трговски услови“, потоа туристичката размена ( можеби ако немаме доволно македонски гости во Слнчев Брјаг според нивни критериуми, нема да има старт на преговорите ) , како и дека двете страни „ќе ја поттикнуваат активната и непречена соработка во областа на културата, образованието, здравството, социјалната грижа и спортот...“ и уште многу дополнителни полиња каде можеме да биде „сопнати“.
Постои и уште еден член во самиот договор, кој во јавноста речиси да не е искомунициран а тоа е чл.13 во кој се вели:
„Член 13

1.Овој Договор подлежи на ратификација согласно уставните барања на Договорните страни. Овој Договор влегува во сила на датумот на размената на ратификационите инструменти на двете Договорни страни и останува во сила за неопределен временски период.

2.Овој Договор може да биде изменет со писмена согласност меѓу двете Договорни страни. Измените се договараат по дипломатски пат и влегуваат во сила во согласност со став 1 од овој член.

3.Секоја Договорна страна може да го раскине Договорот со испраќање на писмено известување до другата Договорна страна. Договорот ќе престане да биде во сила една година по датумот на приемот на ваквото известување.“

Ова значи дека двете страни , и Македонија и Бугарија се согласиле дека договорот остава можност за анекс, или некаква измена, но и негово еднострано раскинување!

Ова само покажува дека навидум „првиот“ услов не е единечен, туку е повеќеопционален , кој може да биде непремостива пречка и воопшто да нема потреба да се реализираат и овие други две барања на Бугарија:
- Да се користи официјалното уставно име на државата, а не краткото.
- Формулацијата за јазикот наместо „македонски јазик“ да биде „официјален јазик“ на земјата-кандидат.

Во текст насловен „Софија има голем проблем со Скопје, а не банален спор за историјата“,софиски „Медиапул“, ги објави барањата на бугарската странаповикувајќи се на дипломатски извори. Ден по блокадата, се огласи и бугарскиот вицепремиер Каракачанов, кој вината ја префрли на Македонија.

-Ние немаме како да се поместиме од позиција која е решение на бугарскиот парламент. За жал колегите од Скопје ја потценија ситуацијата и сметаа дека некој друг ќе им ја заврши работата, и дека Бугарија како и секогаш што правела отстапки во името на добрите односи, во името на тоа што имаме братски чувства, дека се сметаме за еден народ - две држави. Но, овој пат нема каде да се отстапува и нема потреба да се отстапува, изјави Красимир Каракачанов – Вицепремиер и министер за одбрана на Бугарија.

Со коментар за блокадата се јави и претседателот на бугарската страна од комисијата за историски прашања Ангел Димитров. Прашан дали Европа ги разбира бугарските аргументи Димитров вели „историската вистина не може да се наметне со преговори, а компромисите се работа на политичарите“.

Вистината е дека големиот проблем е во Скопје. Ако тоа не се разбере, ако продолжат нашите пријатели таму да сметаат дека работите може да бидат одложувани и да се смета на бугарската добронамерност, јас имам чувство, а тоа го покажуваат и некои анкети, дека кога трпението и довербата ќе се исцрпат тогаш веќе не се прават отстапки, изјави Димитров.

За политикологот Марко Трошановски вчерашниот потег на Бугарија не е изненадување. Сепак, вели среќна околност е што германската дипломатија е активно вклучена и „навива“ за нас, што според него дава надеж дека може да има поместување во ставовите до министерскиот состанок во ЕУ за десет дена.

Македонско-бугарските односи се најдоа и во фокусот на Институтот за блискоисточни и балкански студии. ИФИМЕС од Љубљана анализира дека незамисливо е во 21 век Бугарија да ги оспорува идентитетот и македонскиот јазик. Барањето на Бугарија Македонија да се откаже од постоењето етнички Македонци што живеат во Бугарија е „врв на ледениот брег“, затоа што Бугарија прикрива и врши силен притисок врз етничките Македонци во Бугарија да се декларираат како Бугари“,се наведува во анализата на ИФИМЕС.

Видео: Стотици луѓе оделе голи по пустина во Израел

Стотици луѓе покриени само со бела боја оделе низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува Гардијан.

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

Видео: Со сопственото тело го штити автомобилот од град

Краткото видео во за рекорден временски период собра бројни симпатии.

Нема многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а сопственик на Тојотата немал подготвено засолниште. Така, тој одлучил да го заштити својот лимен миленик со она што го има до себе, ќебе, картон и сопственото тело.

Иако видеото трае само неколку секунди, секој малку поголем љубител на автомобили ќе го разбере овој гест.

За многумина, автомобилот е повеќе од лим и само превозно средство од точката А до точката Б.

И кога станува збор за автомобил како Тојота Супра, работите стануваат повеќе од јасни.

Станува збор четвртата генерација на моделот што се произведува до 1998 година, а дури и денес тоа е најбараната генерација на Супра и цените честопати се превисоки.

@jakemcgloin

When life doesn’t throw you lemons 😂#sydney #hail #badweather #covid #covid19

♬ Mad World - Michael Andrews

Убиец од Флорида бил пуштен порано од затвор а потоа усмртил жена со шрафцигер

Маж од Флорида, кој бил осуден во 1993 година за убиство на тинејџерка, признал дека избодел жена до смрт со шрафцигер, откако бил пуштен од затвор.

Ерик Пирсон (54) во саботата беше обвинет за убиство на Ерика Вердеција (33), чие тело било пронајдено во канал во близина на Форт Лодердејл.

Пирсон признал дека ја прободел жртвата со шрафцигер четири пати на 25 септември.

Тој бил пуштен од затвор минатиот септември, откако отслужил 27 години од 40 годишната казна, за задавување на Кристина Витакер (17), пишува „The New York Post“.

"Зошто го пуштија на улица? Зошто? Ќе плати овој пат. Нема да застанеме додека не го видиме на електричен стол", рекла мајката на Ерика, Кармен Вердеција.

Полицијата го поврзала Пирсон со исчезнувањето на Ерика откако пријателите рекле дека последен пат ја виделе во продавница со маж кој за себе рекол дека е убиец. Откако полицајците го прегледале камионот на Пирсон, во него пронашле траги од крв.

Ерика Вердеција била мајка на 6-годишна ќерка.

притисни ентер