Караманлис прифатил Република Македонија –Скопје и двојна формула за името

Дали Македонија можела да избегне промена на уставното име, а притоа да го реши спорот со Грција?

Ова прашање се отвори по објавата на писмото кое во 2005тата година, тогашниот грчки премиер Костас Караманлис му го испратил на американскиот претседател Џорџ Буш, а во кое изразува подготвеност неговата влада да ја прифати двојната формула, а Македонија да го задржи уставното име за внатрешна употребна без било какви уставни измени.

Писмото го објавија од СИРИЗА само неколку денови пред тамошните парламентарни избори, а целта според нив е релано да се покаже хипокризијата на Мицотакис и обвинувањата на Нова Демократија дека Ципрас го „продал“ името Македонија.

Караманлис му пишал на Буш и дека тие нема да го спорат терминот „македонски“ а јазикот воопшто немало да биде дел од договорот, кој би се направил врз основа на тогашен предлог на медијаторот Нимиц. За писмото бил запознаен и тогашниот македонски премиер Владо Бучковски, а за содржината на истото разговарал директно со Буш во Белата Куќа.

По ова се отвора прашањето зошто земјава уште тогаш не го затворила спорот за името, без било какви уставни измени, по што во 2008тата на самитот на Букурешт ќе станевме дел од НАТО, а и дефинитивно ќе бидевме на добар пат во евро интеграциите?

Објавувањето на писмо, односно „џокерот од ракав“ на Ципрас, тамошните медиуми го опишуваат како тежок удар за Мицотакис и Нова Демократија, бидејќи за време на потпишувањето и спроведувањето на Преспанскиот договорот, тој и неговата партија беа најгласни во обвинувањата до СИРИЗА дека ги предала националните интереси и дека тие како партија никогаш и под никакви услови не би потпишале таков договор.

Британски министер: На Албанците да им се забрани да поднесуваат барања за азил

На Албанците треба да им се забрани да аплицираат за азил во Велика Британија, бидејќи доаѓаат од навидум безбедна земја, изјави британскиот министер за емиграција Роберт Џенрик.

Џенрик предупреди дека илегалната миграција најверојатно ќе биде проблем во следните неколку години.

Британскиот министер изјави дека Албанците сочинуваат повеќе од една третина од 33.000 мигранти кои за девет месеци од оваа година дошле во Велика Британија со мали чамци преку Ла Манш и нагласи дека тие претставуваат приоритет број еден.

Роберт Џенрик рече дека таквите луѓе треба да бидат „исклучени од правото да бараат азил“, бидејќи предупреди дека сегашното ниво на миграција во Британија е „неодржливо“.

Неговите коментари дојдоа откако Министерството за внатрешни работи одби да го коментира извештајот на Сандеј Тајмс дека министрите работат на легислатива што може да им забрани на барателите на азил кои нелегално влегуваат да се населат во Британија.

Се известува дека министерката за внатрешни работи Суела Браверман го повикал Риши Сунак да ги поддржи плановите за приведување на секој илегален мигрант по пристигнувањето.

Владата е под силен притисок од конзервативните пратеници да се справи со проблемот со трговците со луѓе кои користат мали чамци за транспорт на мигранти преку Ла Манш.

Минатата недела премиерот Сунак ги одржа првите разговори со албанскиот премиер Еди Рама во кои се договорија да се затворат „дупките“ во спречувањето на брзото враќање на неуспешните баратели на азил, додека Џенрик сугерира дека сака Владата да оди понатаму.

„Албанија е докажано безбедна земја. Многу е тешко да се разбере како Албанец може успешно да поднесе барање за азил овде во Велика Британија“, изјави тој за GB News.

„Имаме договор за враќање, кој е потпишан пред една година, а веќе се вратија илјада Албанци. Гледаме што можеме да направиме таму.“

Бракот им траел само 24 дена- се развеле поради натпревар на СП во Катар

Пензионираниот бразилски фудбалер Адријано (40) се разведе по 24 дена брак со фризерката Микаела Мескито (25), објави Екстра Глобо.

Тие неколку дена објавуваа заеднички фотографии на Инстаграм, а во текот на еден викенд во октомври планираа забава за пријателите и семејството.

Сепак, според информациите на бразилските медиуми, Адријано и Мескита се скарале откако поранешниот репрезентативец отишол да ги посети пријателите во Пења, во јужниот дел на Бразил, за да го гледа натпреварот помеѓу Бразил и Швајцарија на Светското првенство во Катар. . По два дена се вратил дома, настанала расправија и престанале да се следат на социјалните мрежи.

Инаку, Адријано пристигна во Интер во 2001 година, а во следните пет години напредуваше до статусот на еден од најдобрите напаѓачи во италијанската лига. Но, следеше пад на формата, повреди и лични проблеми. Тој признал дека станал зависен од алкохол, во кој нашол утеха откако татко му починал. Тој официјално ја завршил кариерата во 2016 година.

Археолозите откриле што јаделе старите Римјани додека ги гледале гладијаторските борби

Според откритието на археолозите, како што јави Би-би-си, гледачите во античкиот римски амфитеатар Колосеум веројатно уживале во грицки направени од овошје, јаткасти плодови и маслинки.

На локалитетот се ископани бројни остатоци од храна, меѓу кои и остатоци од смокви, грозје, цреши, капини, ореви и друго. До овие откритија археолозите дошле додека ја истражувале канализацијата на оваа градба стара 2.000 години, а пронашле и коски од мечки и големи мачки, кои најверојатно биле користени за борби во арената.

Студијата започнала во јануари 2021 година и вклучувала чистење на околу 70 метри одводи и канализација под Колосеумот, кој останува еден од најпосетуваните знаменитости во Италија.

„Наоди како овие даваат слика на „искуствата и навиките на оние кои дошле на ова место за време на долгите денови на игри и прослави“, изјави за Би-Би-Си Алфонсина Русо, директор на Археолошкиот парк Колосеум.

Специјалисти архитекти и археолози користеле роботи водени со жица за да се движат низ сложениот систем за одводнување на арената, помагајќи им да го разберат секојдневниот живот во Рим, како и древните хидраулични структури.

Колосеумот бил најголемиот амфитеатар во Римската империја и престанал да се користи околу 523 година. Бил познат по одржувањето гладијаторски борби и други јавни свечености, кои можеле да ги следат до 50.000 гледачи.

притисни ентер