Османи: Францускиот предлог е прифатлив за нас, ако се најде решение за протоколите

Единственото спорно прашање во францускиот предлог е билатерлниот протокол, и ако се најде решение за него, останиот дел од предложената преговарачка рамка а е прифатлив, порача во последното телевизиско интервју шефот на дипломатијата Бујар Османи.

Во однос на протоколот, тој потврди дека е постигнат напредок за време на средбата со Генчовска во јуни, но текстот не бил финализиран за некои од прашањата. Османи иако смета дека нема правни последици и тој да биде дел од преговарачката рамка, вели дека тоа не е прифатливо бидејќи ќе се измести тежиштето на преговорите, бидејќи така историските прашања ќе доминираат. Дали е можен договор следните денови, не сакаше да прогнозира.

-Не можам да кажам дека ние документот не го прифативме, ние не го прифативме тој дел кој што е спорен за нас. Значи не можевме да се договориме со Р. Бугарија иако јас мислам дека тоа може многу лесно да се реши доколку има политичка волја.

Ние сметаме дека не треба фокусот да се стави на тие билатерални историски интерпретации во кои што ние сме влегле преку историската комисија во еден сосема друг процес, да бидат прашања кои што го одредуваат патот кон ЕУ. Бидејќи европскиот пат треба да биде европеизација, треба да биде за исполнување на критериуми а не треба да биде за решавање на билатерални прашања помеѓу државите.– Бујар Османи – Министер за надворешни работи.

Во меѓувреме, Софија смета дека ги завршила сите обврски и чека македонското МНР да го потпише Проколот.. Лидерот на Демократска Бугарија, кој ги предложи псоледните заклучоци на бугарското Собрание, со кои беше ревидирана Рамковната позиција од 2019 година, вели дека францускиот предлог и гаранциите од ЕУ се добри за нив, тамошното МНР и владата имаат 5 дена до крајот на француското претседателство да ги финализираат документите..

-Нашиот текст се совпаѓа со предлогот на француското претседателство. Гарантираме дека сите ангажмани кои се преземени со двостраните протоколи ќе бидат контролирани на ниво на Европската Комисија и Преговарачката рамка, а после тоа и во Европскиот Совет. Со еден збор, Бугарија ќе може да го контролира тоа. Има текст, кој гарантира целосна рамноправност на Бугарите во Уставот на Р. Македонија.- Христо Иванов – Демократска Бугарија

Дали предлгоот на фрацуското претседателство ќе биде официјано претставен на Македонија во следните денови и дали во него ќе бидат земени во предвид забелешките, останува непознато. Инаку, Османи отрки дека на документот работеле најблиските соработници на Макрон, а за таа цел во неколку наврати доаѓале и во Скопје и во Софија.

Ли: Австралија треба да ги остави настрана несогласувањата со Кина

Премиерот на Кина, Ли Кечијанг денеска вети нова двојка џиновски панди за зоолошка градина и ја повика Австралија да ги остави настрана несогласувањата со Пекинг.

Ли доцна синоќа пристигна во главниот град на сојузната држава Западна Австралија, Аделаида. Во Западна Австралија се произведува најголемиот дел од австралиското вино извезено во Кина, откако во март беа укинати царините, поради кои беше прекината трговијата во 2020 година.

Посета на Ли во Австралија е фокусирана на дипломатијата на пандите, обновувањето на трговските и дипломатските врски откако Кина ги рестартираше односите во 2022 година. Билатералните односи помеѓу Пекинг и Канбера беа нарушени за време на деветгодишното владеење на претходната конзервативна австралиска администрација.

Шефицата на австралиската дипломатија, Пени Вонг истакна дека посетата на Ли е резултат на „двегодишната многу фокусирана и трпелива работа на оваа влада за стабилизирање на односите и отстранување на бариерите во трговијата“.

- Ќе соработуваме кога можеме, нема да се согласуваме кога треба и ќе работиме на заштита на нашите национални интереси, посочи Вонг.

Ли синоќа по пристигнувањето во Австралија потенцира оти односите помеѓу Кина и Австралија по период на подеми и падови се вратиле на правиот пат.

- Историјата докажа дека заемното почитување, барањето заеднички јазик и ставањето настрана разликите, како и заемно корисната соработка се вредни искуства во развојот на кинеско-австралиските односи, наведе Ли.

Додека премиерот на Австралија, Ентони Албанез најави дека со Ли ќе разговара за неодамнешните судири меѓу воените сили на двете земји во Јужно Кинеско Море и Жолто Море.

Ли во Австралија допатува од Нов Зеланд, а неговата турнеја низ регионот ќе заврши во Малезија.

Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

 Киев утре ќе одржи мировни преговори со Русија ако Москва се повлече од целата украинска територија, изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски по завршувањето на дводневната мировна конференција во Швајцарија.

- Но, Владимир Путин нема да стави крај на војната. Затоа, мораме да го спречиме со какви било средства, било воени или дипломатски. Западната помош не беше доволна за да се добие војната, но самитот покажа дека меѓународната поддршка за Украина не слабее, посочи Зеленски.

Прво реми на ЕУРО2024, Данска и Словенија одиграа 1-1

Данска и Словенија го одиграа вечерва првиот натпревар на ЕВРО2024 кој заврши без победник, ремизирајќи 1-1 во воведниот натпревар во групата Ц.

Данска, на дуелот во Штутгарт кој од трибините го следеа 60.449 гледачи, поведе во 17 минута со голот на Ериксен.

Словенија избегна стартен пораз во групната фаза со голот на Јанжа во 77 минута.

Првото коло во групата Ц ќе биде комплетирано вечерва со дуелот меѓу Англија и Србија.

притисни ентер