Турски брачен пар стои зад развивањето на вакцината против ковид-19, работеле деноноќно

Експерименталната вакцина против коронавирус на американскиот фармаколошки гигант Pfizer и германската компанија BioNTech има ефикасност од 90 проценти во спречувањето на ковид-19, објавија вчера двете компании.

Ова е огромна пресвртница во одбраната од пандемијата.

Досега не се идентификувани сериозни проблеми со безбедноста и се очекува да се побара употреба подоцна овој месец.

Овие резултати не ги очекувал ниту парот кој стои зад развојот на вакцината на Фајзер.

Извршниот директор на BioNTech, Угур Сахин и неговата сопруга и член на управниот одбор, Озлем Туречи, ги посветиле своите животи во борбата за стекнување имунитет против ракот.

Сахин потекнува од скромно семејство на турски мигранти и работници во фабрика, а денес е меѓу 100-те најбогати луѓе во Германија.

Пазарната вредност на BioNTech, компанијата што ќе има голема улога во масовната имунизација на коронавирус, се искачи на 21 милијарда долари, според „Насдак“. Пред една година, таа вредела 4,6 милијарди.

„И покрај сите успеси, тој никогаш не се смени, тој е секогаш неверојатно скромен и допадлив“, рече Матијас Кромајер, член на Управниот одбор на МИГ АГ, чии средства го поддржуваат БиоНТех од нејзиното основање во 2008 година.

Тој додаде дека Сахин обично доаѓал на состаноците облечен во фармерки и со себе секогаш носел шлем за велосипед и ранец.

Сахин го остварил својот сон од детството кога станал лекар. Работел во неколку болници, а се сретнал со Туречи во болницата во Хомбург во југозападна Германија. Медицинските истражувања и онкологијата станале нивна заедничка страст.

Туречи, ќерка на турски лекар кој мигрирал во Германија, во едно интервју изјави дека дури и на денот на нивната венчавка, тие нашле време да работат во лабораторијата.

Заедно работат на имунолошкиот систем како потенцијален сојузник во борбата против ракот и се обиделе да најдат уникатен генетски состав за секој тумор.

Сè започнало во 2001 година кога тие ја основале „Ганимед Фармацевтикалс“ за да развијат антитела кои се борат против ракот. И покрај ова, Сахин, кој тогаш предавал на Универзитетот во Мајнц, никогаш не се откажал од академското истражување и предавање.

Тие добиле средства од гореспоменатата компанија МИГ АГ и од Томас и Андреас Штруенгман, кои го продале генеричкиот лек Хексал на Новартис во 2005 година.

Проектот вреден 1,4 милијарди долари потоа бил продаден на јапонската компанија Астелас во 2016 година.

После тоа, тимот кој стоел зад Ганимед веќе бил зафатен со градењето на BioNTech, основана во 2008 година, за да се справи со многу поширок спектар на алатки за имунотерапија против карцином.

За инвеститорите, Туречи и Сахин се „тим од соништата“, бидејќи тие ги усогласиле своите визии со ограничувања на реалноста.

Приказната за BioNTech се свртела кога Сахин во јануари наишол на научен труд за појавата на нов коронавирус во кинескиот град Вухан.

BioNTech наскоро делегирал околу 500 работници да работат на вакцината, а како партнери успеале да ги придобијат Pfizer и кинеската компанија Fosun.

Матијас Теобалд, професор по онкологија на Универзитетот во Мајнц, кој соработувал со Сахин 20 години, рече дека Сахин има неуморна амбиција да ја трансформира медицината.

„Тој е многу скромна личност, но неговите визии и аспирации се далеку од скромни“, изјави Теобалд за Ројтерс.

Да потсетиме, Европската медицинска агенција, регулаторното тело на ЕУ, започна забрзана постапка за одобрување на кандидатската вакцина BioNTech / Pfizer, како и за вакцината што ја развиваат AstraZeneca и Универзитетот во Оксфорд.

„Особено денес, кога сме во средината на вториот бран на пандемијата, а многумина сме заклучени во своите домови, уште повеќе сме свесни колку е важна оваа пресвртница на нашиот пат да се стави крај на пандемијата и конечно да се вратиме во нормала“, рече Сахин.

Вакцината се заснова на иновативна технологија на mRNA или гласник РНК, која го стимулира телото да произведува еден од вирусните протеини, што потоа го стимулира телото да развие имунолошки одговор на коронавирусот.

Поранешната сопруга на Илон Маск открива зошто два пати се мажела за него

Поранешната сопруга на Илон Маск, Талула Рајли, откри зошто одлучила да се омажи за шефот на Твитер не еднаш, туку двапати.

Британската актерка двапати се омажила за извршниот директор на Tesla и SpaceX. Првиот пат биле во брак од 2010 до 2012 година, а вториот пат од 2013 до 2016. Сега таа откри зошто двапати се омажила за Маск.

„Претпоставувам дека причината поради која повторно се венчавме беше само тоа што беше глупаво да бидеме заедно невенчани откако се венчавме. Знаете, тоа е како навика. Велевме: „Ова е мојот сопруг“ и „Ова е мојата сопруга“. „О, не, чекај, ние веќе не сме такви. Подобро да бидеме повторно такви. Беше глупаво да се каже „ова е моето момче“ откако се венчавме. Затоа повторно се венчавме“, рече таа во интервју за „Индипендент“.

Додека била во врска со деловниот магнат, Рајли се грижела за неговите пет деца од претходниот брак со Џастин Маск, рече таа. Сепак, таа инсистира дека тоа „не била традиционалната улога на домаќинка“.

„Мислам, имаше ракети и автомобили, и имаше работи што експлодираа... се случуваше многу - многу од тоа беше многу стимулативно. Нејзините и децата на Маск беа многу вклучени во она што се случува. Тоа беше групен напор. Семеен напор“, објаснува Рајли.

„Илон беше одличен. Ме помина низ сето тоа. Така што не бев заглавена во замок во Бел Ер како трофејна сопруга, што не би било забавно. Сведок сум на тоа кај други, се разбира. Но, за среќа , тоа не беше мојата судбина“, додаде таа.

Германците загрижени: Се зголемува бројот на млади, кои умираат од дрога

Бројот на млади луѓе кои починале поради консумирање дрога во Германија е повеќе од двојно зголемен од 2016 година, известува јавниот сервис НДР, повикувајќи се на сопствено истражување.

„Во Германија вкупно 131 лице помладо од 22 години починало како последица на консумирање дрога во 2021 година“, објави НДР по истражувањето спроведено во надлежните институции на германските сојузни покраини.

Три деца помлади од 13 години биле меѓу оние кои починале минатата година, а вкупниот број на смртни случаи по консумирање дрога се искачил на рекордни 1926 во 2021 година. Експертите моментално не ја знаат причината за наглото зголемување на жртвите на конзумирање дрога кај младите луѓе.

"Оваа бројка, иако не е официјална, покажува дека е потребна нова насока во борбата против зависноста. Зависноста од дрога повеќе не смее да биде табу тема. На зависниците им е потребна помош, а не исклучување од општеството", рече Буркхард Блиенрт, комесар на федералната влада..

Истрагата на НДР беше покрената по неколку смртни случаи на млади луѓе на нелегални рејв забави. Според искуствата на учесниците на овие забави, потрошувачката на дрога е зголемена во последните години, како и бројот на малолетни учесници на овие нелегални собири.

Истовремено, намален е степенот на подготвеност да им се помогне на лицата кои ќе се најдат во акутна опасност поради конзумирање на дрога. Така, смртта на 20-годишно момче на рејв забава во Келн е поврзана со тоа што никој од присутните долго време не сакал да повика брза помош.

Министерот за здравство Карл Лаутербах одбил да го коментира истражувањето на јавниот сервис НДР. Актуелната влада неодамна воведе реформа на законот за опојни средства со која ќе се легализира консумацијата на канабис. Владата сака да ја легализира потрошувачката на канабис со цел да се намали криминализацијата на потрошувачите и полесно да се контролира трговијата и употребата на марихуана.

Џулија Робертс со ретка фотографија од децата го одбележа нивниот 18. роденден

Близнаците Хејзел и Финеус наполнија 18 години.

Децата на Џулија Робертс се полнолетни, а нивната славна мајка го одбележа полнолетството со ретка фотографија со нејзините деца на Инстаграм.

„18. Ве сакам“, напиша таа покрај фотографијата од минатото на која едното бебе го држи во раце, додека другото седи на нејзиниот стол.

Актерката ги роди двете најстари деца во 2004 година, две години откако се омажи за Дени Модер. Три години подоцна пристигна синот Хенри. Робертс и нејзиниот 53-годишен партнер отсекогаш ја чувале својата приватност во своите четири ѕида и ретко давале јавни изјави за своите деца.

За да се посвети на воспитувањето на своите деца, Робертс направи 20-годишна пауза од актерството. Таа води мирен и нормален семеен живот и напорно работи за да одржува рамнотежа. Нејзините деца ѝ помагаат во домашните работи како што се местење на креветот и перење алишта затоа што, според актерката, тоа се важни животни вештини.

притисни ентер