Стрелките на часовникот на „Судниот ден“ остануваат на 100 секунди пред полноќ

Со оглед на пандемијата на Ковид-19 и фактот дека Соединетите Држави и Русија разменуваат закани за Украина, најавата дека стрелките на часовникот на Судниот ден нема да се помрднат оваа година може да се смета за знак на надеж.

Откако постои од 1947 година, Билтенот на атомските научници вчера ја објави положбата на големата стрелка на часовникот. Таа останува таму каде што е од 2019 година: 100 секунди до полноќ.

„Часот на судниот ден“ го претставува судот на водечките научници и безбедносни експерти за опасностите за човековото постоење.

Оваа година, напредокот како вакцината против коронавирус е избалансиран со растечките дезинформации и други закани.

„Прагот на пропаста не е место за безделничење“, пишува Билтенот во образложението на одлуката објавена виртуелно.

Тоа што не се приближиле до полноќ не значи дека заканите се стабилизирале, се вели во соопштението на групата.

„Ако човештвото сака да избегне егзистенцијална катастрофа, онаа што го надминува сето она што е видено досега, националните лидери мора да направат многу повеќе во борбата против дезинформациите, фокусирајќи се на науката и соработката“, рече водачот на Билтенот Рејчел Бронсон на новинарите на нејзиниот 75-ти роденден од откривањето на часовникот.

„Напротив, часовникот е сè уште најблиску до апокалипса која би довела до крајот на цивилизацијата бидејќи светот е заглавен во исклучително опасен момент.“

Пред пандемијата на Ковид-19, објавувањето на положбата на стрелките се случуваше секоја година во Националниот прес-клуб во Вашингтон, но сега тоа се прави од Канцеларијата за билтен на Универзитетот во Чикаго. Веднаш од другата страна на улицата е родното место на атомската ера.

Таму, во 1943 година, Енрико Ферми демонстрираше самоодржлива атомска фисија, експеримент што доведе до развој на атомска бомба.

Местото е обележано со скулптура на Хенри Мур која прикажува атомска експлозија.

Уметникот од Чикаго Мартил Лангсдорф ја дизајнирал сликата на часовникот пред 75 години.

Нарачана е од научници кои ја направиле атомската бомба со која заврши Втората светска војна.

По 1947 година, започна Студената војна и тие сакаа да ги предупредат Американците за опасноста од нуклеарен конфликт со Советскиот Сојуз.

Тие се надеваа дека „ќе ги принудат луѓето да се рационализираат“, рече Јуџин Рабинович, биолог и прв уредник на Билтенот.

Билтенот е основан во 1945 година од Алберт Ајнштајн, Џеј Роберт Опенхајмер и други научници кои работеле на проектот Менхетен што го произведе првото нуклеарно оружје.

Мексикански градоначалник се ожени со алигатор, неколку пати ја бакна „невестата“ (ВИДЕО)

Градоначалникот на еден мал мексикански град се ожени со својата „невеста алигатор“ на шарена церемонија придружена со традиционална музика, гости и извици до домородниот водач да го запечати бракот со бакнеж.

Виктор Иго Соса, градоначалникот на Сан Педро Хуамелула, за време на вчерашната венчавка, неколку пати го бакнал алигаторот на муцка, кој бил врзан за да избегне несакани каснувања.

Се смета дека свадбениот ритуал потекнува од предхиспанските домородни заедници Чонтал и Хуаве во државата Оахака, како и молитва за благослов на природата.

„Бараме од природата доволно дожд, доволно храна и риба во реката“, рече Соса, градоначалник на малото рибарско село на брегот на Пацификот.

Оахака, лоцирана во сиромашниот југ на земјата, е област со богата автохтона традиција каде што многу групи тврдоглаво ги одржуваат своите јазици и традиции.

Вековниот ритуал во Сан Педро Хуамелула, денес помешан со елементи на католичката духовност, вклучува облекување на алигатор или кајман во бела венчаница со шарени украси.

Се верува дека седумгодишниот рептил, кој за оваа прилика го нарекуваат мала принцеза, го претставува божеството на мајката земја, а нејзината венчавка со локален водач го симболизира соединувањето на луѓето со божественото.

Звукот на трубите и ритамот на тапаните го надополнија празничното расположение за време на поворката во која некои од селаните во раце ја носеа невестата алигатор низ селото, додека други мавтаа со капите по неа.

„Се чувствувам среќна и горда на моите корени“, изјави Елиа Едит Агилар, кумата која ја организирала венчавката.

Таа рече дека се чувствува привилегирана што има можност да ја води церемонијата и додаде дека потрошила многу време одлучувајќи што ќе облече невестата.

„Ова е многу убава традиција“, додаде таа со насмевка на лицето.

Финска: Секако дека е можна војна во Европа надвор од Украина

Финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто, како одговор на новинарско прашање, рече дека војна во Европа надвор од границите на Украина е „можна“ и ги повика земјите ширум светот да го поддржат Киев.

Во интервју за Си-Ен-Ен, Хаависто бил запрашан дали Украина може да победи во војната против Русија: „Можам да издржам и во таа смисла можам да победам. Се разбира, мислам дека Украина е морално во право во оваа ситуација. Тие се многу обединети. “ одговори тој.

Тој тврди дека Финска, која е неутрална со децении, повеќе не може да биде неутрална бидејќи Русија станала „безбедносна закана“.

„Мислам дека ова е нова реалност. Навистина мислам дека безбедносната архитектура на Европа е срушена. Ова е нова ситуација, сега имаме нов вид железна завеса меѓу Русија и другите земји. И, се разбира, руската агресија против Украина е виновна за сето ова“, рече министерот.

Руската инвазија на Украина „ја промени безбедносната атмосфера“, додаде тој.

Тој рече дека е загрижен поради „лесните изјави за нуклеарно оружје, за хемиско оружје“.

„Да, Финска има силна војска. Имаме борбени авиони Ф-35 и така натаму. Но, што ако ни се закануваат со неконвенционално оружје? рече Хаависто.

Во вторникот Финска, Шведска и Турција потпишаа договор за заеднички безбедносни мерки, по што Турција го укина ветото за членството на нордиските земји во НАТО. Турскиот претседател Ердоган тогаш изјави дека Финска и Шведска мора да ги одржат ветувањата за екстрадиција што ги дадоа за време на преговорите, во спротивно ратификацијата за влезот на нордиските земји нема да биде испратена до турскиот парламент.

Но, Хаависто на прес-конференцијата претходно денеска рече дека Финска и Турција не разговарале за екстрадиција на некои конкретни лица или групи на лица за време на преговорите на самитот на НАТО што се одржа во Мадрид.

Осврнувајќи се на телефонскиот разговор со неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу, Хаависто рече: „Се договоривме дека сега имаме потпишан договор и сѐ што договоривме е во договорот. Не разговаравме за какви било екстрадиции со Турција во Мадрид“, рече тој.

Адвокатот на Брус Вилис откри зошто оскаровецот болен глумел во нискобуџетни филмови

Адвокатот на актерот Брус Вилис, Мартин Сингер, ги откри причините зошто актерот продолжил да работи и откако му била дијагностицирана афазија.

На обвинувањата дека продуцентот Рандал Емет, со кој Вилис снимил повеќе од 25 филмови, го принудил актерот да работи и покрај неговите здравствени проблеми, Сингер рече дека тогашната состојба на Вилис го дозволувала тоа, пренесува британски The Mirror.

„Мојот клиент продолжи да работи по неговата медицинска дијагноза бидејќи сакаше да работи и беше способен да работи, исто како и многу други дијагностицирани со афазија кои можат да продолжат да работат“, рече тој.

Откако дознал за неговата дијагноза, Вилис глумел во филмот Полноќ во Свичграс заедно со Меган Фокс, каде што портретираше агент на ФБИ, кој се трка да го спаси својот партнер од сериски убиец, со кого се вкрстуваат додека истражуваат синџир за трговија со луѓе во Флорида.

Да потсетиме, актерот боледува од афазија, здравствена состојба која влијае на неговите когнитивни способности, а со болеста се бори веќе две години, а последните филмови ги снимил со помош на телесен двојник.

„Сакаме да им дадеме до знаење на обожавателите на Брус како семејство дека нашиот сакан Брус има здравствени проблеми, неодамна му беше дијагностицирана афазија, која влијае на неговите когнитивни способности. Како резултат на тоа, Брус си заминува од кариерата која многу му значеше. објави семејството Вилис..

„Ова е навистина предизвикувачки период за нашето семејство и ние сме многу благодарни за вашата континуирана љубов, сочувство и поддршка“, велат тие. Истата објава се појави и на профилот на поранешната сопруга на Брус, Деми Мур.

притисни ентер