ЕДНА Е МАЈКА

Од понеделник до петок по 22:40!

Нефисе е млада мајка на четири деца. По смртта на нејзиниот сопруг таа станува глава на семејството и дава сè од себе за да ги израсне и изведе децата на прав пат. Напорно работи во еден ресторан, но никако не може да заработи доволно пари за да им го пружи сето она што им е потребно.

На разбирање наидува само од најстарата ќерка Зејнеп. Само таа ја разбира жртвата на мајка ѝ и прави се’ за да ѝ помогне.

Еден ден Нефисе нема кому да ја остави најмалата ќерка и ја зема со себе во ресторанот. Тој ден го губи работното место, на кое работи без никакво осигурување, и не може да си ја земе последната плата. Нефисе е во очајна ситуација и нема што друго да прави, освен да украде храна од ресторанот во замена за нејзината последна плата. Додека бега од ресторанот со храната, налетува на Музафер , кој што е ранет и му помага повикувајќи итна помош.

Музафер е средовечен успешен бизнисмен. Нападнат е од неговите конкуренти, но на крајот, благодарение на Нефисе, сепак успева да преживее. Откако ќе се разбуди во болница, сака да ја пронајде убавате жена која го спаси. Но, тој не знае ништо за неа – ниту нејзиното име, ниту адресата на живеење.

По чиста случајност, Нефисе и Музафер се среќаваат наскоро потоа. Роднина на Нефисе работи за Музафер , па така ќе најде работа и за Нефисе. Кога и да ја погледне Нефисе, Музафер е воодушевен од нејзината чистота и срамежливост. Ѝ нуди една сосема поинаква работа: Нефисе да биде лицето на неговата компанија.

Во меѓувреме, Онур, полубратот на Музафер, се среќава со Зејнеп во компанијата. Следуваат бурни промени и во животот на Зејнеп, не само на Нефисе.

Ќе успее ли Нефисе да им обезбеди на своите деца можност за добра иднина? Што ќе стори Музафер кога ќе дознае дека Нефисе има четири деца? Дали Ахмет ќе ја напушти Зејнеп и ќе ѝ дозволи да пронајде вистинска љубов? Дали Онур и Зејнеп ќе ги надминат пречките и на крајот ќе најдат вистинска љубов? Сите одговори доаѓаат на програмата на Канал 5, во новите епизоди од „Една е Мајка“, од понеделник до петок по 21 часот.

Главни ликови:

Музафер: моќен и авторитативен деловен човек. Потекнува од богато семејство. Животот драматично му се менува откако ќе ја запознае Нефисе.

Онур: полубрат на Музафер. Успешен, млад и надежен бизнисмен. Со неговата љубов кон Зејнеп подготвен е да стори сè за да ги отстрани бариерите меѓу нив, како што се социјалните, културолошките и економските разлики.

Нефисе: мајка која ќе стори сè за своите деца. Се обидува со сите сили да го одржи семејството.

Зејнеп: најстарата ќерка на Нефисе. Млада е, но истовремено и зрела и сака да придонесе за доброто на семејството. Импресионирана е од љубовта на Онур кон неа.

Азиме: золва на Нефисе и слугинка во куќата на Музафер. Амбициозна е и итра и не може да одолее ако нешто може да ѝ донесе пари.

Пендаровски на сесија на ОН: Пандемијата бара системски одговор

Пандемијата на КОВИД-19 и натаму претставува најголем ризик за човештвото. Голем број семејства изгубија свои членови, а многу заедници се сериозно погодени.

Пандемијата како системска закана бара системски одговор. Треба заедно да продолжиме да работиме во создавањето на издржливи, добро управувани, одговорни, отчетни здравствени системи кои им служат на граѓаните, порача претседателот Стево Пендаровски на специјалната сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, посветена на пандемијата на Ковид-19 што се одржа вчеравечер по средноевропско време.

– Пандемијата на КОВИД-19 и натаму претставува најголем ризик за човештвото. Голем број семејства изгубија свои членови, а многу заедници се сериозно погодени. Оваа здравствена криза ги зафати и другите сектори на нашите општества, а економиите претрпеа особено тешки загуби. Со својата здравствена, економска, социјална, хуманитарна и безбедносна димензија, пандемијата е голем тест за нашите земји на начин со каков досега се немавме соочено и нè потсети колку сме меѓусебно поврзани. Со страдањата што ги предизвикува, пандемијата ги разоткри системските слабости и нееднаквости во нашиот свет, рече Пендаровски.

Осврнувајќи се на состојбата и мерките што се преземаат за спречување на ширењето на вирусот во земјава, Пендаровски посочи дека е прогласена кризна состојба на целата територија на државата во рок од 30 дена со цел да му се помогне на здравствениот систем и да се спасат што е можно повеќе човечки животи.

– Оваа голема опасност исто така претставуваше и можност за нашите земји и народи да демонстрираат единство, солидарност и мултилатерална соработка. Во име на македонските граѓани, би сакал да им се заблагодарам на Обединетите нации и Светската здравствена организација за нивното лидерство во координирањето на глобалните напори за контрола и спречување на ширењето на КОВИД-19. Исто така, благодарни сме на сите земји и организации кои нè поддржаа со медицинска опрема, материјали и споделено знаење и искуство, рече Пендаровски.

Оцени дека многу предизвици ќе останат дури и во пост-КОВИД периодот. -Патот до социјално-економско, па дури и ментално закрепнување за многумина од нас ќе биде долг и сложен. Но, нема друга алтернатива. Човештвото треба со заеднички сили да работи на обновата на светот во кој ниту еден човек нема да биде изоставен, истакна Пендаровски на крајот на своето обраќање.

На сесијата што се одржува во рамки на Генералното собрание на Обединетите нации учествуваа над 150 шефови на држави, влади и министри.

СДСМ: ДПМНЕ, среде пандемија со 500 неразумни амандмани го кочи Законот за здравствена заштита

Срамно ДПМНЕ, среде пандемија со 500 неразумни амандмани го кочи Законот за здравствена заштитаамно.

Срамно е што среде пандемија, ВМРО-ДПМНЕ со 500 амандмани се обидува да го блокира усвојувањето на измените во Законот за здравствена заштита, кои предвидуваат лекарите што ја исполниле старосната граница за пензионирање да можат да го продолжат работниот век до возраст од 67 години.

Ова е вистинското нехумано лице на ВМРО-ДПМНЕ, нивната лажна загриженост за здравјето на граѓаните и продолжение на опструкциите што од почетокот на пандемијата ги прави врз здравствениот систем и борбата против коронавирусот.

Во многу сериозен период од пандемијата со коронавирусот додека државата, сите институции, здравствените работници, сите граѓаните се борат против коронавирусот, неодговорната опозиција работи на штета на граѓаните.

Сега со поднесување на илјадници апсурдни и бизарни амандмани на предложените измени на собранискиот Деловник, со кои би се овозможила работа на далечина на пратеници што се во изолација, како и со кочење на Законот за здравствена заштита, опозцијата се обидува да го направи парламентот нефункционален кога треба да се носи Буџетот за 2021 година, кога 300.000 граѓани чекаат платежни картички, а компаниите финансиска поддршка.

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието и надвор од него прави блокади и деструкции, кои се опасни и штетни за државните и национални интереси, спротивни на интересите на граѓаните.

Собранието е тука да им служи на граѓаните, а не на политикантството на ВМРО-ДПМНЕ, кое поради лицемерно и неодговорно однесување е во опозиција и уште долго ќе остане во опозиција.

СДСМ

„Спутник V “пристигна во Србија: Русија достави 20 дози од вакцината против корона

Руската вакцина веќе пристигна во Србија. Ова го потврди претседателот Александар Вучиќ синоќа во интервју за РТС.

Пристигнаа 20 дози што одат во нашите лаборатории. „Безбедносно информативната агенција” ги препрати до Торлак, а сега нашите експерти и луѓето од Агенцијата за лекови имаат време да ги испитаат во наредните денови и недели и да кажат дали можеме да го прифатиме тоа или не“, изјави Вучиќ за РТС.

Тој рече дека вакцината Фајзер, која исто така побара регистрација, ќе биде тестирана.

Русија ја објави вакцината уште во август, пред клиничките тестови на големо, дека вакцината Спутник е ефикасна. Овие тврдења предизвикаа сомнеж кај меѓународната научна заедница.

Британија планира да плаќа отштета во висина од 130.000 евра на лицата кои би имале тешки нуспојави од вакцината против корона вирусот.Оваа информација ја соопшти британскла владата откако вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“беше доставена во Велика Британија.

притисни ентер