Зевзекманија

Емисија за топење на наталоженото општествено сало. Хумор, сатира, цинизам, забава, пародичен поглед на нашата убава Македонија.

Емисија за топење на наталоженото општествено сало. Хумор, сатира, цинизам, забава, пародичен поглед на нашата убава Македонија.

Дами и господа, селани и селанки, другарки и другари, време е за диета.

Ново жариште на коронавирусот во Италија , медиумите тврдат дека главен виновник е маж од Косово

Во италијанскиот регион Трентино-Алто Адиџе е идентификувано ново жариште на коронавирус, откако маж се вратил во Италија, по посетата на родното Косово.

Тој по враќањето организирал собир, по што најмалку осум лица се заразени, јавуваат локалните медиуми.

„Нулта пациентот“ на новото жариште во Трентино не само што не ги почитувал мерките за 14-дневен карантин, туку и организирал забава на 21 јуни, на која поканил повеќе од 20 лица од местото , кои биле исто така од Косово, јавува Today.it.

Како што се додава, здравствената состојба на тој човек се влошила на 24 јуни, поради што бил однесен во болница.

Заев: Инвестираме уште повеќе во изградба на инфраструктурата, градиме по план за граѓаните и за државата

Инфраструктурата за една држава значи економски развој, ама значи и социјален стандард и достоинствен живот, рече на прс конференција Зоран Заев, претседател на СДСМ.

Од тоа дали има добар пат за брз превоз на земјоделски производи од село во град, зависи судбината и заработката на земјоделецот. Од тоа дали има добар пат и добар ургентен центар може да зависи животот на некој пациент. А од тоа дали има вода и канализација може да зависи квалитетот на животот на цели семејства.

Па дури и од ваков мост како овој позади нас, заради кој сме и тука, зависи безбедноста на граѓаните да си ги извршуваат секојдневните задачи.

До него се гледа стариот кој сведочи за годините негрижа на претходната власт.

Инфраструктурата која ја градиме ќе ни овозможи да се справуваме со кризи како оваа со коронавирус, но и да оставиме добра база за напредок на идните генерации да не почнуваат наново од нула.

Кога пред три години ја презедовме одговорноста да ги водиме институциите, не дочека инфраструктурен хаос и негрижа.

Декада криминални политики на ВМРО-ДПМНЕ, парите да се трошат на стиропор, барок и споменици оставија тешки последици врз инфраструктурата, и промашени траси и тунели на кои едвај чаре им се наоѓаше.

120 милиони беше финансиската штета само од автопатите Миладиновци - Штип и Кичево - Охрид. Парите на граѓаните ги есапеле како расипници, а не како домаќини. Трошеле како да ќе нема утре.

Со чесен, домаќински, транспарентен пристап почнавме со надминување на напластените проблеми и влеговме во развој и унапредување на инфраструктурата.

Резултатите се конкретни и видливи. Денес се гради низ целата држава во сите региони подеднакво. Денес, речиси и да нема општина во државата во која во овие три години не е изграден или не е почнат со изградба некој капитален инфраструктурен проект.

Го решивме проблемот со автопатот Кичево-Охрид и обезбедивме дополнителни финансиски средства за реализација на проектот. Ги решивме наследените проблеми, го завршивме и го пуштивме во употреба автопатот Миладиновци - Штип.

Градиме и експресен пат Штип - Радовиш кој треба да биде готов во 2022 година.

Го изградивме експресниот пат Штип - Крупиште во должина од 14,3 километри, откако претходно ги решивме проблемите со експропријација, и за некои 10-тина дена би требало да е спремен. Активно се гради експресниот пат Крупиште - Кочани и за помалку од една година Штип и Кочани ќе подобро поврзани.

Истиот тој пат ВМРО-ДПМНЕ го пишале во програма дека ќе го завршат. Очигледно е дека и на исток исто како во Битолско не ги знаат патиштата.

Ги прошируваме капацитетите на меѓународните коридори, се проширува патната и граничната инфраструктура на клучните премини Ќафасан и Деве Баир.

Силно инвестираме и во железницата, сектор кој комплетно беше заборавен од претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ.

Наследивме проблем со изградбата на пругата Битола - Кременица, го решивме и тој проблем и ја изградивме пругата во должина од 16 километри и вкупна вредност од 21 милион евра.

Три години градиме по план. За да ни се развиваат селата подеднакво како и градовите, за секое населено место да е подобро поврзано со останатите, за да обезбедиме силен локален економски развој во секоја општина.

Комуналната инфраструктура е важна за унапредување на квалитетот за живот на граѓаните и затоа сериозно вложуваме во неа. Низ целата држава, за три години изградивме преку 400 километри водовод и канализација. А во некои населени места за првпат се решава проблемот со вода за пиење.

За три години се изградија и се пуштија во употреба пречистителни станици во Гевгелија, Прилеп, Струмица, Радовиш, Кичево и Кочани. По целата земја градиме и ќе продолжиме да градиме пречистителни станици, за да си ги исчистиме реките. Ги чистиме водите кои ни ги напојуваат плодните земјоделски полиња.

Првпат по повеќе децении, инвестираме и во колекторскиот систем во Охрид, за да си го зачуваме драгоценото Охридско езеро.

Важна ни е природата, важна ни е животната средина и затоа сме посветени на гасификација на државата, за да имаме почист воздух и здрава животна средина.

Во 2019 и 2020 година, и во услови на корона криза, заврши 80% од примарната и секундарната гасификација, проект кој се одолговлекуваше речиси 20 години. . Влегуваме во завршницата на реализацијата на гасоводните магистрали, и продолжуваме додека не донесеме гас во секој дом.

Ова, почитувани е сериозен, чесен и одговорен пристап. Градиме домаќински за сегашните, но и за идните генерации.

Градиме за нашите најмали, досега изградени, реконструирани, проширени и опремени се 44 објекти на детски градинки низ целата држава.

Инвестираме и во изградба, реконструкција и модернизација на над 30 објекти во јавното здравство, кое денес е главен предводник во борбата со коронавирусот и е буквално најважниот сектор.

Покажавме дека можеме и умееме. По 15 јули ќе покажеме дека можеме уште подобро, можеме уште повеќе.Можеме уште повеќе болници, градинки и училишта. Можеме уште подобро поврзување, на селата со градовите и на земјава со соседите.Градиме 260 км автопати. Градиме 300 км експресни патишта. Градиме 900 км локални патишта. Рехабилитираме повеќе од 1.500 км постоечки патни правци.

Гасот како енергенс го носиме до домовите и компаниите. Уште повеќе за почист воздух, уште подобро за пониски сметки за енергија.Продолжуваме со изградба на нови пречистителни станици, на нови водоводи и канализации. Развојот да го подигне стандардот на највисокото ниво.

Градиме модерен нов Клинички центар во Скопје за уште повеќе да го зајакнеме здравствениот систем.Ова почитувани е нашата понуда пред граѓаните. Ова се решенија за проблемите, решенија кои го унапредуваат квалитетот на живот на сите граѓани.

Граѓаните го препознаваат овој искрен, чесен и домаќински пристап на СДСМ и Коалицијата „Можеме"

Затоа, на 15 јули масовно ќе застанат зад нашиот концепт за развој и ќе гласаат за број 3 за СДСМ и Коалицијата „Можеме" за развојот на инфраструктурата да продолжи уште повеќе.

Само за најбогатите : Ламборџини јахта со два моќни мотори (ФОТО)

Производителите на ексклузивни автомобили одамна ја преминаа копнената граница, а најновиот пример доаѓа од Ламборџини.

По Астон Мартин, Лексус, Мерцедес и Порше, кои во последните години понудија свој вид за идеален брод, и Ламборџини влезе во избраната група. Се разбира, тие не решија да измислат топла вода, туку се здружија со домашни бродоградители за да развијат ексклузивен брод.

Италија, како најголема расадник за идеи во наутиката, има широк спектар на компании подготвени да соработуваат со Ламборџини. Изборот падна на италијанската Техномар, која направи одлична работа.

Како и да е, Lamborghini 63 го напојуваат V12 мотори. Има два такви мотора, секој со моќност од 2000 КС, но со потпис на МАН. Ова е исто така најбрзиот брод од Tecnomar затоа што може да оди до 60 јазли. Да потсетиме, зборуваме за јахта долга 63 метри.

Остри рабови, карактеристични лесни линии и кокпит - сите се во врска со автомобилите Ламборџини. И две работи се исти како во автомобилот. Воланот и копчето за стартување за секој мотор.

Првите примерoци на бродот ќе бидат изградени до крајот на годината, така што нема да можеме да ги видиме на море до следната година.

притисни ентер