Последни вести

Најважни вести

Тимоние не го открива ставот на Париз во однос на датумот за преговори

 Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние вели во моментов не може да се каже точен датум, но...

„Катимерини": Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франци...

Избор на новото партиско раководство на денешниот Централен одбор на СДСМ

Централниот одбор ќе заседава во Охрид, а деветтата седница, како што е најави партијата ќе почне...

Тешко повреден моторциклист во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци" во Моклиште кај Ваташа

– Сообраќајната незгода се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот  пат Кавадарци – Мушов гроб, меѓу возило марка „киа" со кавадаречки регистарски ознаки управувано од 24-годишен кавадарчанец и ...

Света Педесетница – Духовден (Св.Троица)

Духовден се празнува три дена, а првиот ден од празникот секогаш е во недела. Овој е единствен од 12-те големи празници што нема претпразненство. Тоа се надоместува со фактот што во текот на целиот период од Велигден до Духовден ...

Гостивар и околината пет часа ќе бидат без вода за пиење

Од ЈП „Комуналец" информираа дека прекинот е предвиден во перидот од 7:00 до 12:00 часот и при тоа нема да се испорачува вода до градот и околните населби кои се снабдуваат од градската водоводната мрежа. Петчасовни...

Презентација на традиционалната храна и култура за запознавање на Преспа

Партнери на проектот се ЕУ за ТЕБЕ, Агенција за млади и спорт, Spirit of Prespa, Преспа град и Еко Герила. Покрај можноста за дегустација на традиционална преспанска храна ќе бидат презентирани и локални органски производи...

Почнува издавањето на новите таблички со ознаката „NMK“

Замената на старите регистарски таблички со новите ќе се врши постепено при регистрација на возилата. Обврската за замена на табличките на кои е досегашната ознака МК со новата NMK произлегува од Договорот од Преспа со кој се ...

Видео: Што прави овој човек

За едни неговиот потфат е за воодушевување, за други пак голема лудост . На интернет се појави видео на кое може да се види како силно момче прави згибови на кров на Застава 128 додека таа се движи низ улиците на градот. ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми