Зошто се дозволува студентите да живеат во депонии?

Идните академски граѓани се дават во сопственото ѓубре.

Најголемиот студентски дом во градов повеќе личи на депонија отколку на место каде престојуваат студенти.

 „Гоце Делчев“ изминатиов период се реновираше, но остатоци од шут, лимови и градежен материјал се уште има покрај калливите патеки.

Грдата слика ја надополнуваат и стотици кеси со шишиња, хартија и разен отпад кои заедно со лисјата ветрот ги разнесуваше на сите страни.

И додека сите очи се вперени кон катастрофалната хигиена во студентскиот дом Пелагонија, всушност реалноста е дека ни далеку не е почисто во останатите студентски домови. Овој шут и отпад во студентскиот дом Гоце Делчев денеска го затекнавме. Ако службите на комунална хигиена денеска во Пелагонија чистат од љубов, очигледно е дека имаат раце полни работа да преземат мерки и за другите студентски домови.

Срамната слика од „Пелагонија“, пак, наместо самите студенти - денеска ја поправаа општински работници и надлежни служби. Со метли се чистеше пределот кај влезот на студентскиот дом во Кисела Вода, а во камиони се складираше останатото ѓубре. Тревниците иако средени, се уште можеа да се забележат гранки од дрвја украсени со ќеси и остатоци од храна.

Првиот човек на „Пелагонија“ апелира до студентите да не фрлаат ѓубре од прозорите. Најави дека ќе се поставуваат камери за да се „ловат“ несовесните студенти. Во спротивно ќе бидат парично казнети па дури и принудени да го напуштат домот.

Ова не е нова слика, ваква е ситуацијата со години, но наместо овие проблеми да се решаваат, се повеќе ескалираат. Виновниците за оваа катастрофална состојба може да се бараат и кај институциите но и кај ниската еколошка свест на граѓаните и за просторот во кој секојдневно живеат.

Заев: Имаме докази и одлуки за затворски казни

Единствената калкулација им е да стигнат повторно на власт за да докрадат тоа што не докрадија, а велат дека се сега новодојдени од ВМРО-ДПМНЕ и за да „штанцаат" аболиции и амнестии на бандитите и криминалците.

Но, со Стево Пендаровски ќе има правда, рече премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев на вечерашната трибина во центарот на Прилеп.

Тој истакна дека ветува дека колку и да е независен судскиот систем, мора да носи пресуди, да носи одлуки.

– А паднаа одлуки во тешки времиња кога се преговараше во Парламентот за двотретинско мнозинство. Паднаа и паѓаат одлуки. Имаме одлуки на првостепени судови, имаме и правосилни одлуки за кривични дела затворски казни, потврдени од Апелација. И ќе има одлуки, зашто има докази. Ќе види цела Македонија, а и ќе види целиот свет, зашто постојат и материјални и аудио докази. Сите го знаат тоа. И ќе нема застанување, зашто тоа е ставање ред и поредок, владеење на правото, законот да важи еднакво за сите. И ќе важи, нагласи Заев.

Мицкоски во Охрид : Милиметри се во прашање потребен е оној последниот и конечен удар

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари посета на ОК на ВМРО-ДПМНЕ на Охрид каде што ги поздрави членовите и симпатизерите на партијата.

На состанокот Мицкоски на граѓаните им посочи дека на 21 април граѓаните избраа право и правдина. Граѓаните не ги поддржуваат криминалот, корупцијата и непотизмот.

Милиметри ни требаат, водевме на претседателските избори, и многу блиску сме да имаме градоначалник во Охрид. Милиметри ни фалат. Милиметри се во прашање потребен е оној последниот и конечен удар. Деспотот е на колена и сите него случи се на колена, нагласи Мицкоски пред граѓаните во Охрид.

Мицкоски пред толпа народот потенцираше дека ВМРО-ДПМНЕ само ги победи и тоа со голема разлика, што треба да биде дополнителна мотивација и за вториот круг, да се докаже дека правдината веќе е на портите, а заевизмот си заминува.

Денес во Охрид, одев од куќа на куќа, и разговарав со луѓето и ги замолив да ни дадат поддршка, додаде Мицкоски.

Време е граѓаните со нивниот глас да го поразат Заев, но и неговата копија наречена Стево Пендаровски. Граѓаните да стават крај на заевизмот, и на 5-ти мај да гласаат за право и правдина, се наведува во партиското соопштение.

Заев: Повикувам на итна одговорност од секој што направил непотизам

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев на вечерашната трибина во центарот на Прилеп повика на политичка и професионална одговорност од секој што направил непотизам и го ускратил правото на граѓаните.

Само така, посочи, ќе ја средуваме државата и никако поинаку.

– Еве ги денеска одлуките, директно испраќам наредба до сите, веднаш да се повлечат од работните места каде што се. Само така ќе функционира системот. Државната антикорупциска комисија е независна институција и очекувам да ги соопшти резултатите што ги најави и за другата страна оти тие беа примерот за непотизмот во државата и целото партиско, но и роднинско вработување. Очекувам и за другата страна, додаде Заев.

притисни ентер