Утревечер премиера на „Сон на летната ноќ“ на сцената на Битолскиот народен театар

Утревечер на сцената на битолскиот народен театар ќе биде поставена најновата премиера„Сон на летната ноќ“ од Шекспир.
Се работи за динамична претстава, со 17 актери на сцена.  Режијата е на американецот Џон Блондел, кој што во 1990 година за прв пат ја режирал оваа драма. Според него тоа е најдобрата комедија на Шекспир, дива, разиграна, моќно раздвижена и комплетно исклучителна драма.

„ Ова е трет Шекспир кој го работам со овој театар, првиот беше третиот дел на „Хенри Шести“, вториот „Антониј и Клеопатра“ и сега сум на „Сон на летната ноќ“,а вкупно петти пат како што работам на „Сон на летната ноќ“. Оваа пиеса кај мене буди една неисцрпна фасцинација. И отвора многу прашања на кои што не дава одговори, кои се однесуваат на љубовта, театарот, промената, на времето. Секој пат кога сме ја работеле сме наоѓале прашања кои точно се однесуваат на актерите со кои работиме. Мислам дека ова е прекрасна средба на пиесата и актерите,“ изјави Џон Блондел, режисер.

Предпремиерната изведба на оваа претстава беше на Охридско лето. Екипа на битолскиот театар вчера се врати од Израел каде учествуваше на Интернационалниот фестивал во Акко со претставата „Шекспир засекогаш“.

„Претставата „Сон на летната ноќ“ е претпоследниот проект кој е одобрен од Министерството за култура на РМ, до крајот на годината ќе имаме уште една премиера, „Коцкар“ на Достоевски во режија на Дејан Пројковски. Во поглед на нашите планови, на 14 ноември славиме роденден на театарот, сега сме во подготовки на прослава од неколку дена.,“ изјави Иван Јерчиќ, директор на Народен театар Битола.

Претходно битолскиот театар гостуваше на фестивал во Цетиње, а до крајот на годината најавуваат уште една премиера.

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер