Каракачанов: Во Скопје ќе го испратам инженерскиот полк за да ги отстранат сите споменици

Во пресрет на најавената средба Заев-Борисов во Софија идниот месец, уште една провокација од Бугарија....

Тамошниот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов во интервју за бугарското радио Дарик пред неколку дена, вели дека доколку е потребно, во Скопје ќе го испрати инженерскиот полк за да отстрани дел од спомениците.

„Така како што за еден месец ги отстранија сите табли со Александар Македонски, го сменија името на автопатот, ги сменија таблите на аеродромот, за еден месец Македонија ќе треба да ги отстрани и плочите.

Доколку е потребно, ќе им го испратам инженерскиот полк да ги отстранат сите споменици што побргу, или пак ќе им ја пратам младинската организација на ВМРО ќе ги отстранат во вечерните часови.

Промена на законодавството кое предвидува празник како тој (11 Октомври ), трето, повлекување на сите учебници во кои до 1945 се зборува дека тоа е македонска а не бугарска историја.Не во кои се пишуваат лаги, обични лаги.

Така, тоа се треба да се случи до декември за да има меѓувладина конференција. Ако сакаа тие имаат година две, мислеа дека во последен момент некој ќе не притисне и ние ќе попуштиме.

И сега ги гледам дека разбираат дека тоа нема да се случи и ги фаќа паника, но ние не сме виновни”, вели Каракачанов во интервјуто.

Шпанскиот крал во самоизолација поради ризичен контакт

Шпанскиот крал Фелипе VI се самоизолирал откако стапил во контакт со лице кое имало позитивен тест на Ковид-19, објави палатата.

„Лицето со кои бил во контакт вчера денес е позитивно на Ковид-19“, се наведува во соопштението од кралската палата во кое се додава дека 52 годишниот крал ги суспендирал сите службени актривности на 10 дена.

„Согласно здравствените правила, тој 10 дена ќе помине во превентивен карантин“, се вели во сооштението, пренесе „АФП“.

Кралицата Летиција и ќерките на кралскиот пар Леонор и Софија ги продолжуваат своите активности.

Престолонаследничката Леонор (15) помина две недели во самоизолација во септември, откако беше откриена инфекција со Ковид-19 меѓу нејзините колеги. Подоцна таа била негативна.

Шпанија е меѓу најтешко погодените земји од пандемијата на коронавируси со повеќе од 1,5 милиони заразени и над 43.000 смртни случаи.

Трамп на кратко се појавил пред новинарите, не зборувал за изборите

Многу сум возбуден за тоа што се случува на полето на развојот на вакцината против Ковид-19, рекол Трамп.

Претседателот на САД Доналд Трамо денес на кратко се појави на конференција за новинари во Белата Куќа и не проговорел ниту збор за изборите, пренесе сајтот „ Politico“.

Индустрискиот индекс на Њујоршката берза Дау Џонс денес скокнал за повеќе од 500 поени, надминувајќи ја границата од 30.000 бодови, за што говорел и Трамп.

-Тоа се свети бројки. Никој не помисли дека некогаш ќе се видат тие бројки, рекол кратко Трамп, пренесе „Танјуг“.

Претседателот на САД не одговарал на новинарски прашања, а едиствено ја прокоментирал вакцината против Ковид-19.

- Многу сум возбуден за тоа што се случува на полето на развојот на вакцината против Ковид-19. Тоа е апсолутно неверојатно, рекол Трамп.

Видео: Младоженец случајно ја удри невестата и ја уништи венлавката

Еден младоженец случајно ја уништи сопствената венчавка кога ја удрил со нога својата сопруга директно во лице додека изведувал танц за неа.

Овој невообичаен танц кој младоженецот Адам Гаудет реши да и го приреди на неговата сопруга Микаела заврши неочекувано. Тој ја удри во лица и на тој начин ја уништи соспствената свадба.

Тие се решиле да го споделат видеото на социјалната мрежа Тик Ток под наслов „Како мојот сопруг ја уништи нашата венчавка“ каде што тоа стана вирално.

притисни ентер