Воодушевување по објавата на номинациите за ,,Оскар” за ,,Медена земја” , еве кои се другите номинирани (ВИДЕО)

Денеска се објавени номинациитње за овогодишното доделување на ,,Оскар” , што ќе се одржи на 9. февруари.

Нашиот филм ,,Медена земја” е номиниран во категориите најдобар странски филм заедно со "Corpus Christi" од Полска , "Les Miserables" од Франција, "Pain and Glory" од Шпанија и јужнокорејскиот "Parasite" , како и во категоријата најдобар документарен филм.

Најдобар филм

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

Најдобар режисер

Мартин Скорсезе The Irishman

Тод Филипс, Jокеr

Сем Мендес, 1917

Квентин Тарантино, Once Upon a Time in Hollywood

Бонг Џoун-Хо, Parasite

Најдобра споредна актерка

Кети Бејтс, Richard Jewell

Лора Дерн, Marriage Story

Скарлет Јохансон, Jojo Rabbit

Фиренца Пуг, Little Women

Маргот Роби, Bombshell

Најдобар спореден актер

Том Хенкс, A Beautiful Day in the Neighborhood

Ентони Хопкинс, The Two Popes

Ал Пачино, The Irishman

Џо Песи, The Irishman

Бред Пит, Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар водечки актер

Антонио Бандерас, Pain and Glory

Леонардо Ди Каприо, Once Upon a Time in Hollywood

Адам Драјвер, Marriage Story

Хоакин Феникс, Jокеr

Џонатан Прајс, The Two Popes

Најдобра водечка актерка

Синтија Ериво, Harriet

Скарлет Јохансон, Marriage Story

Саоерсе Ронан, Little Women

Шарлиз Терон, Bombshell

Рене Зелвегер, Judy

Најдобро прилагодено сценарио

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

The Two Popes

Најдобро оригинално сценарио

Knives Out

Marriage Story

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

Најдобро дизајнирање на костуми

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар микс на звук

Ad Astra

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар звук

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Star Wars: The Rise of Skywalker

Најдобра оригинална песна

“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” Toy Story 4

“(I’m Gonna) Love Me Again,” Rocketman

“I’m Standing With You,” Breakthrough

“Into the Unknown,” Frozen II

“Stand Up,” Harriet

Најдобра шминка и фризура

„Бомба“ - Казу Хиро, Ана Морган и Вивијан Бејкер

„Џокерот“ - Ники Ледерман и Кеј Георгиу

„Џуди“ - ereереми Вудхед

„Злоупотреба: Љубовница на злото“ - Пол Гох, Арјен Тјутен и Дејвид Вајт

„1917 година“ - Наоми Дона, Тристан Верслуј и Ребека Кол

Најдобри визуелни ефекти

„Одмаздници: Endgame“ - Ден ДеЛиво, Расел Ерл, Мет Ајткен и Ден Судик

„Ирецот“ - Пабло Хелман, Леандро Естебекорена, Нелсон Сепвелда, Фаузер и Стафани Грабли

„Кралот лав“ - Роберт Легато, Адам Валдез, Ендру Р. onesонс и Елиот manуман

„1917“ - Гијом Рохерсон, Грег Батлер и Доминик Туохи

„Војна на Sвездите: Подигнување на небесна ѕвезда“ - Роџер Гијат, Нил Сканклан, Патрик Тубач и Доминик Туохи

Најдобар странски филм

„Корпус Кристи“ - Полска

„Медена земја“ - Северна Македонија

„Јадници“ - Франција

„Болка и слава“ - Шпанија

„Паразит“ - Јужна Кореја

Најдобар документарен филм

„Американска фабрика“ - Стивен Богнар, Џулија Рајхерт и Џеф Рајхерт

„Пештерата“ - Ферас Фајад, Кирстин Барфод и Сигрид Дијакјаер

„Работ на демократијата“ - Петра Коста, Јоана Натасегара, Шејн Борис и Тијаго Паван

„За себе“ - Ваад Ал-Катеаб и Едвард Вотс

„Медена земја“ - Љубо Стефанов, Тамара Котевска и Атанас Георгиев

Најдобар краток документарен филм

"In the Absence" - Yi Seung-Jun i Gary Byung-Seok Kam

"Learning to skateboard in a warzone (If you're a girl) - Carol Dysinger i Elena Andriecheva

"Life overtakes me" - John Haptas i Kristine Samuelson

"St. Louis superman" - Smirti Mundhra i Sami Khan

"Walk run cha-cha" - Laura Mix i colette Sandstedt

Најдобар анимиран филм

How to Train Your Dragon: The Hidden World (Dreamworks)

I Lost My Body (Netflix)

Klaus (Netflix)

Missing Link (United Artists Releasing)

Toy Story 4 (Pixar)

Најдобар краток анимиран филм

"Dcera (Daughter)" - Daria Kashcheeva

"Hair Love" - Matthew C. Cherry i Karen Rupert Toliver

"Kitbull" - Rosana Sullivan i Kathryn Hendrickson

"Memorable" - Bruno Collet i Jean-Francois Le Corre

"Sister" - Siqi Song

Најдобар краткометражен игран филм

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors’ Window

Saria

A Sister

Најдобар акциски краток филм

"Brotherhood" - Meryam Joobeur i Maria Garcia Turegon

"Nefta Football Club" - Yves Piat i Damien Megherbi

"The Neighbours' Window" - Marshall Curry

"Saria" - Bryan Buckley i Matt Lefebre

"A Sister" - Delphine Girard

Најдобра фотографија

1917 (Roger Deakins)

The Irishman (Rodrigo Prieto)

Joker (Lawrence Sher)

The Lighthouse (Jarin Blaschke)

Once Upon a Time in Hollywood (Robert Richardson)

Најдобра оригинална музика

1917 (Thomas Newman)

Joker (Hildur Guðnadóttir)

Little Women (Alexandre Desplat)

Marriage Story (Randy Newman)

Star Wars: The Rise of Skywalker

А еве како реагираше македонскиот тим на додекленуите две номинации за Оскар.

Африм Гаши во „Само интервју“

Вечерва во „Само интервју“ гостин беше Африм Гаши

Ако не стане Зибери Премиер, значи дека ДУИ ги излажале албанците, рече Гаши.

Наш принцип е да преговараме околу нашата програма и ќе се држиме до неа доколку добиеме понуда да преговараме да бидеме дел од Влада, рече Гаши.

Повикот на Ахмети во Хаг мислам дека нема да влијае во политичките активности за состав на новата влада, рече Гаши.

Погледнете ја целосно вечерашната емисија „Само Интервју“ овде.

Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг – Купувајте на рати отсега и онлајн!

Дигитализацијата на услугите е една од примарните процеси во Нептун Македонија, компанијата која континуирано на иновативен начин им го олеснува на потрошувачите купувањето на апарати за домаќинство.

Нептун Македонија, во партнерство со ИутеКредит Македонија, лансираа ново иновативно решение за онлајн шопинг со кое потрошувачите ќе може на лесен, брз и безбеден начин да купуваат онлајн на рати преку веб страната www.neptun.mk. Освен оваа новост изминатиов период Нептун Македонија промовираше неколку иновативни дигитални алатки: мобилна апликација за онлајн шопинг и дигитализација на happy лојалната програма и happy картичката.

Покрај опцијата потрошувачите да може да купуваат онлајн со кредитни или дебитни картички, отсега ќе имаат можност по изборот на саканите производи многу едноставно и брзо да аплицираат за купување на производ од Нептун преку исплаќање со наменскиот кредит од ИутеКредит и истиот да го исплаќаат од 3 до 24 рати со суми од 3.000 до 120.000 денари. Целиот процес е дигитализиран и потрошувачите нема да имаат потреба да достават физички документи со што се олеснува целиот купопродажен процес.

Процесот на апликација и одобрување е лесен и брз, што овозможува одличен бенефит за секој потрошувач. Во само 3 чекори потрошувачите ќе можат да ги купат своите омилени производи во Нептун:

Го избирате вашиот омилен производ на www.neptun.mk

Избирате опција за плаќање на рати преку ИутеКредит

Доколку апликацијата за кредит е одобрена, Нептун ви ја доставува нарачката во предвидениот рок

Овој начин на кредитирање при онлајн купување на производи е прв и единствен на пазарот во Македонија. Соработката помеѓу овие две иновативни компании придонесе за напредок на Е-трговијата во нашата држава. Само со вакви проекти и иновации можеме да го унапредуваме купувачкиот процес и да ги направиме услугите и производите подостапни за македонските купувачи.

Нептун Македонија најголемата малопродажна и дистрибутивна мрежа во Македонија на апарати за домаќинство, уреди за ладење и греење, телевизори, гејминг опрема, смартфони и ИТ уреди, е присутна 22 год. на македонскиот пазар преку 25 продажни салони во 21 град во Македонија и преку 80 големопродажни партнери. Со брендови во своето портфолио како Беко, LG, Samsung, Sony, Apple, Philips, Bosch, Asus, Huawei, Hitachi, Fuego и многу други, „Нептун” е позициониран како апсолутен лидер на пазарот во државава.

Бејл барал поштеда пред вечерашниот дуел, го фатиле како игра голф (ВИДЕО)

Вечерва, по петмесечна пауза, Лигата на шампионите се враќа на реванш натпреварите меѓу Манчестер Сити и Реал Мадрид, како и Јувентус и Лион во осмина финалето.

Сити на „Етихад“ ја брани предноста од 2: 1 од Мадрид стекната на 26 февруари и не може да смета на повредениот Серхио Агуеро и на исклучениот Бернард Менди, а Реал пристигнува без капитенот капитен Серхио Рамос, повредениот Маријан Дијаз и со мали повреди на Еден, Хазард и Марсел.

Тие нема да бидат придружувани од Герет Бејл, кој не е подготвен за мечот, но како што објасни Зинедин Зидан, тоа е лична одлука на Велшанецот.

„Зошто Бејл не е таму? Разговаравме и тој ме замоли да не игра. Тоа е сè што можам да ти кажам“, рече тренерот на Реал, додавајќи:

"Сè друго останува меѓу нас двајцата. Објаснив каква е ситуацијата. Немам ништо повеќе да додадам. Тој не е повреден. Ги почитувам сите играчи, вклучително и него. Работите што се случуваат во соблекувалната треба да останат таму. Тој сè уште е вистински играч, ова не е ништо , тој не се менува. Ќе повторам, тој е наш играч и јас го почитувам. Тој рече дека претпочита да не игра овде и ете, не игра.

Сè би било добро ако шпанскиот Ел Чарингито не излезе со снимка од ова попладне, покажувајќи што прави Бејл само неколку часа пред натпреварот од кој побара да биде поштеден.

Имено, редакцијата на шпанската телевизија доби видео од терен за голф каде Гарет Бејл, која инаку е позната како голем љубител на голфот, може да се види како го поминува времето.

притисни ентер