Морето исфрли тело на маж на преполната плажа во ексклузивното Мексиканско летувалиште Канкун. Во пресметки меѓу нарко бандите само во последните 36 часа биле убиени 14 лица , а едното од нив водата го донела до плажата. Канкун е едно од најпознатите ексклузивни летувалишта на светот , каде за време на Велигденските празници имало над 112 000 туристи од целиот свет. Во регионот околу Канкун од почетокот на годинава биле убиени 100 лица во пресметки меѓу нарко картелите.
Според медиумите во Мексико , ова е најкрвава година по 2004 . Поради ваквата состојба . Министерствата за надворешни работи на повеќе земји од светот ги предупредуваат своите туристи да го избегнуваат Канкун и Акапулко како дестинација за годишен одмор .

Американскиот Стејт Департмент во март издаде вакво соопштение со кое ги предупредува туристите особено да внимаваат на областа Плаја Дел Кармен , што се наоѓа меѓу Канкун и Тулум.

Датум на објава: понеделник, 16 април 2018 во 15:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар