Ужас во јасли во Англија: Бебе се бори за живот, откако било нападнато од жена

Седуммесечно девојче се бори за живот откако било нападнато во градинка во Олдам, Англија.

Полицијата од Манчестер уапсила жена на околу 30-годишна возраст под сомнение за напад и сурово однесување дете, откако седуммесечното бебе било во тешка состојба во јаслите Kids Around The Clock во Олдам, пишува Daily Mail.

Полицијата соопштила дека девојчето на 21 септември околу 15 часот и 45 минути било префрлено во болница каде се уште е во тешка состојба. Полицајците ја испрашале осомничената жена, која подоцна била пуштена со кауција. Јаслите остануваат затворени до 7. ноември, а до тогаш стручни тимови ќе работат со децата и родителите. Не е познато дали уапсената жена била вработена во градинката и како дошло до нападот.

„Во контакт сме со родителите на детето и ги известуваме за резултатите од истрагата и им даваме поддршка“, соопштиле од полицијата без детали за тоа како бил извршен нападот по кој бебето е во сериозна здравствена состојба.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер