УЕФА го објасни новиот формат на европските турнири

 УЕФА објави појаснувања во врска со новиот формат во европските клупски натпреварувања, кој ќе стапи на сила од сезоната 2024/25.

По промените во главниот дел на секое од трите натпреварувања - Лигата на шампионите, Лига Европа и Конференциската лига, учество ќе земат 36 екипи. Во моментов на почетокот на трите турнири има по 32 екипи кои се поделени во осум групи по четири.

Во новиот формат, пак, нема да има групна фаза, а селекциите ќе играат за севкупен пласман, слично како на националните првенства. Сепак, екипите ќе бидат поделени во урни - по четири во Лигата на шампионите и Лигата на Европа и шест во Конференциската лига.

Екипите во Лигата на шампионите и Лигата на Европа ќе одиграат по осум натпревари против осум различни екипи, со по два натпревари - еден дома и еден на гости, против претставници од секоја од четирите урни. Во меѓувреме, во Конференциската лига, екипите учеснички ќе имаат по еден натпревар против тим од секоја од шесте урни.

Најдобрите 24 екипи на секој од трите турнири ќе се пласираат во елиминациската фаза. Најдобрите осум на табелата ќе добијат загарантиран пласман во осминафиналето, додека оние од деветтото до 24. место ќе играат во плеј-оф рунда за преостанатите осум квоти.

Тимовите кои ќе завршат на позициите од 25 до 36 ќе испаднат од европските клупски турнири. Така, нема да има прелевање на тимови од еден турнир во друг, како што е во моментов случај по завршувањето на есенската фаза во натпреварувањата на УЕФА.

Од осминафиналето до финалето, турнирите ќе бидат целосно идентични со сегашните правила - наизменични гостински натпревари во осминафиналето, четвртфинале и полуфинале и финале со една нога.

Натпреварите од лигашката фаза од Лигата на шампионите и Лигата на Европа ќе се играат од септември до јануари, додека оние во Конференциската лига ќе се играат од септември до декември. Сепак, секој турнир ќе има своја ексклузивна недела каде нема да има натпревари од другите два турнири. Ексклузивната недела на Лигата на шампионите ќе ги следи натпреварите во вторник, среда и четврток. Во Лига Европа натпреварите ќе се играат во среда и четврток, додека во неделата од Конференциската лига натпревари ќе има само во четврток.

За остатокот од распоредот на натпреварите, се одржува сегашниот аранжман - Лигата на шампионите се игра во вторник и среда, додека натпреварите од Лига Европа и Конференциската лига се во четврток. /МИА

Снимен е моментот пред трагичната смрт на убавата инфлуенсерка Инеса (Вознемирувачко видео)

Девојка од Русија паднала од карпа и починала додека се обидувала да фотографира маж на платформа со поглед на Црното Море.

Сега се појави вознемирувачко видео од смртта.

Инеса Поленко (39) која работела како козметичарка, паднала од висина од 50 метри на плажата подолу.

Претходно беше објавено дека Инеса починала додека правела селфи. Сепак, на видеото се гледа дека Инеса паднала додека фотографирала човек со спектакуларен морски пејзаж зад себе, пренесува Daily Mail.

На видеото се гледа како таа прави чекор назад и ја губи рамнотежата, поради што паѓа преку работ. Немало ограда за да ја спаси.

Шокираниот маж, кој не е именуван, истрчал кон неа, но веќе било доцна.

Таа била пренесена во болница во Абхазија, каде се случила трагедијата.

Медиумите јавуваат дека лекарите се бореле за нејзиниот живот, но за жал таа починала на одделението за интензивна нега истиот ден.

Била погребана во вторникот.

Поленко имала повеќе од 9.000 следбеници на Инстаграм. Таа често објавувала на социјалните мрежи од нејзините неодамнешни патувања низ светот - од Дубаи, Египет и Крим.

Истрагата за точните околности на смртта на 39-годишната козметичарка, која имала неколку клиенти и во Москва и во руското одморалиште Сочи, каде што живеела, е во тек.

Младоженец направи шокантен потег среде свадба: Невесто, барај документи за развод (ВИДЕО)

На многу свадби, невестата и младоженецот се хранат меѓусебно со свадбена торта, а додека некои тоа го прават на традиционален и пристоен начин, некои овој обичај го претвораат во шега - и претеруваат.

На видеото кое невеста го објави на социјалните мрежи може да се види како таа го мачка со парчиња торта лицето на нејзиниот нов сопруг, а тој по неколку секунди го прави истото – но на многу погруб начин што згрози многумина, објави Мирор.

Тој агресивно зел огромно парче торта и ѝ го фрлил во лицето на невестата.

@kelsboyd3 #cakesmash #nobodygotcake #smash #cakesmashchallenge #hedidntgetany #kingston #tennessee #barnofmaplecreek #johndeeergreen #ohno #rusticwedding ♬ Oh No - Kreepa

Во коментарите повеќето пишувале дека ова е првиот аларм дека во него се крие агресивна личност и дека треба да побара документи за развод.

Меѓутоа, по еден куп вакви коментари и предупредувања, невестата се вратила со образложение дека тоа се едноставно „тие двајца“ и дека тоа е нивна шега. „Извинете, но ова е друг вид на хумор, нашиот вид“, порачала таа.

Артета по шокантниот пораз на Арсенал: Сега е моментот

Каков викенд за Манчестер Сити.

Вчера Граѓаните го декласираа Лутон со 5:1 и, се чинеше, барем привремено го зазедоа првото место во Премиер лигата. Но, денеска се случија две мали чуда. Прво Ливерпул загуби дома од Палас со 1:0, а потоа и Арсенал со 2:0 на домашен терен од Астон Вила. Двата гола во Лондон дојдоа во самата завршница. Бејли прв погоди во 84-та, а Воткинс три минути подоцна.

Уште два пати гостинските играчи ја погодија рамката од противничкиот гол. Во 39. минута Воткинс ја погоди стативата, додека во 62. Јури Тилеманс ја погоди гредата. Голем број на шанси имаа и домашните, но не беа прецизни Каи Хаверц, Габриел Жесус, Леандро Тросард и Букајо Сака.

Сити сега е на врвот со 73 бода, додека Арсенал и Ливерпул имаат два бода помалку. Секоја екипа има шест натпревари до крајот.

„Две сосема различни полувремиња. Прво врвот, едно од најдобрите полувремиња што ги одигравме против врвен тим. Требаше да постигнеме три или четири гола. Можеби повеќе. Не успеавме и тоа се одрази во второто полувреме. Ни недостасуваше моментум, немавме проток како во првите 45 минути, а потоа примивме два наивни гола“, изјави тренерот на Арсенал, Микел Артета по натпреварот, а потоа испрати порака до своите играчи да се вратат во играта за титулата и да ја спасат сезоната.

„Не можеме да контролираме што ќе прави Сити. Она што можеме да го направиме е да победуваме. Продолжете да победувате. Сега е моментот. По овој пораз мораме да реагираме. Првата можност да реагираме веќе во среда против Баерн во Лигата на шампионите. Тимот треба да се покаже таму. Ако сакаме да победиме, мора да ги надминеме овие ситуации.“

притисни ентер