Три лица убиени во напад со нож во Ница, напади и во Авињон

Нов грозоморен чин ја потресе Франција.. Три лица се убиени во напад со нож во базиликата Нотр дам во Ница.. 

Втор напад во Франција, вооружен маж со нож уби три лица во црквата Нотр Дам во Ница. Повозрасна жена која се молела „била буквално обезглавена“. Починаа уште еден маж и жена која успеала да побегне во блиското кафуле откако била прободена неколкупати, но подоцна им подлегнала на повредите, пренесуваат светските медиуми. Француските власти соопштија дека напаѓачот е приведен откако претходно бил застрелан од полицијата и префрлен во болница. Француските медиуми, пак, веќе објавуваат дека на социјалните мрежи се појавило видео од апсењето на напаѓачот...

Мотивот за нападот останува нејасен, но градоначалникот на Ница, Кристијан Естроси потврди дека, врз основа на досегашните докази, станува збор за терористички напад. Според него, жртвите биле убиени на „ужасен начин“, а напаѓачот постојано повторувал „Алаху акбар“. Претседателот Емануел Макрон го посети местото на нападот кај базиликата Нотр Дам и најостро го осуди како што рече „исламистичкиот терористички напад“.

Веднаш ќе го зголемиме бројот на војници кои се распоредени да ги заштитат училиптата и религиозните места, од околу 3000 на 7000. Го осудувам овој исламистички терористички напад и можам да ветам поддршка за целата нација, но и на католиците во Франција, изјави Макрон. – Денеска плаќаме превисока цена, така што повторно сме жртви на исламофашизам, изјави градоначаникот Естроси.

Во меѓувреме, свикан е кризен состанок во Париз.

Поради трагичниот настан, националното собрание денешната работа ја започна со едноминутно молчење, пред премиерот Жан Кастекс да ги образложи мерките за карантин кои стапија во сила од полноќ.

Нападот се случува по неполни две недели по бруталното убиство на учителот Самуел Пати во париско предградие, кој исто така беше обезглавен.Тој беше убиен од 18-годишен Чеченец бидејќи на учениците им покажувал карикатури од пророкот Мухамед.

76-годишна бабичка и нејзиниот 23-годишен сопруг снимаат порно видеа:Немаме цензура (ФОТО)

Има 53 години разлика помеѓу Алмеда и Гери Хардвик, но како што тврдат, тоа не е пречка за нивната љубов.

Алмеда (76) и Гери (23) се венчале во 2015 година откако се запознале на погребот на нејзиниот син Роберт, пишува The Sun.

Тие се среќни што го споделуваат својот приватен живот со следбениците на социјалните мрежи, а откако отвориле заеднички профил на „ТикТок“,започнале да снимаат порно и да продаваат еротска содржина на страницата за возрасни „ Only Fans“.

Оваа страница им овозможува на регистрираните членови да ги споделат нивните провокативни фотографии и снимки и да заработат пари на нив, а се чини дека Алмеда и Гери добро го искористиле тоа.

"Отворивме сметка и покажавме сè, без цензура. Само за една недела влеговме во топ 10 од најследените профили", напиша Гери на Твитер.

По венчавката, двојката се преселила во куќата на Алмеда и сега живеат со еден од нејзините внуци, кој е три години постар од Гери.

„Не барав момче, но Гери наиде самиот“, рече Алмеда. „Веднаш знаев дека тој е вистинскиот.

Две недели по нивниот прв состанок, Гери веднаш ја запросил по телефон и наскоро го истетовирал нејзиното име на неговите гради.

"Алмеда е млада по душа и возраста не ни е проблем. Ние дури и не размислуваме за тоа. Јас само знам дека Бог одговори на моите молитви денот кога таа влезе во мојот живот", заклучил Гери.

Португалија планира во првата фаза да вакцинира 10% од населението

Владата на Португалија денеска објави национален план за доброволно и бесплатно вакцинирање на граѓаните против коронавирус и објави дека во текот на првата фаза, која ќе започне следниот месец, ќе се вакцинираат скоро 10% од населението.

Предност ќе имаат оние над 50-годишна возраст со претходно постоечки болести, како што се васкуларни или респираторни заболувања, здравствените работници од првата линија и жителите и персоналот во домовите за стари лица.

Првата фаза на вакцинацијата треба да заврши меѓу јануари и февруари, изјави Франциско Рамос, координатор на владината работна група за вакцини. Тој додаде дека вакцините ќе се администрираат на 1.200 локации во здравствените домови низ целата земја.

Во втората фаза треба да се вакцинираат околу 2,7 милиони луѓе, пишува Ројтерс.

„Вакцинацијата е голем фактор на успех во борбата против пандемијата“, рече Рамос.

Министерката за здравство Марта Темидо рече дека Португалија купува 22 милиони дози вакцина против ковид-19 во вредност од 200 милиони евра. Властите потпишале договори со производителите на вакцини CureVac, Pfizer-BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson, Sanofi и GSK.

Првиот човек на Барселона: би го продал Меси, ќе нема плата за фудбалерите

Привремениот претседател на Барселона, Карлес Тускетс изјави дека ќе го продадел Лионел Меси минатото лето ако можел и откри дека платите на играчите ќе бидат одложени во јануари.

Марка неодамна објави дека долговите на Барселона во јуни годинава изнесуваат дури 488 милиони евра.

Поради големите долгови, Барселона се согласи да ги намали платите на играчите и членовите на стручниот штаб на клубот, со што заштеди 122 милиони евра оваа сезона и 50 милиони евра во следните три години.

Тукетс изјави дека ќе го продадел Лионел Меси да можел, откако Аргентинецот изрази желба да го напушти клубот минатото лето.

"Гледајќи од економска страна, би го продал Меси. Кога ќе погледнете што би добиле и што би заштедиле. Ла Лига воведува ограничувања на платите", рече Тукетс.

Тој додаде дека клубот ќе доцни со исплати на платите во јануари.

"Играчите нема да добиваат плати во јануари. Тие имаат две исплати. Едната во јануари, а другата во јуни. Овој јануари нема да има исплати. Ова е одложено исто како и другите исплати," рече Тукетс.

притисни ентер