Трагедија во Охридско езеро пронајдено беживотното тело на ракометниот голман Даниловски

Црн ден за македонскиот спорт, посебно ракометот, во водите на Охридското езеро под засега неразјаснети околности се удави македонскиот репрезентативен голман Никола Даниловски. 

Под засега непознати околности, кои во моментов се истражувани од охридската полиција, во водите на АОхридското езеро животот го загуби голманот на РК Охрид и македонски репрезентативец 26-годишниот Никола Даниловски.

Безживотното тело на голманот Даниловски е пронајдено денеска во водите на Охридското Езеро, а како што информираат од охридската полиција, на телото немало траги од насилство.

Охридската полиција информираше дека Никола Даниловски од синоќа се водел за исчезнат а по него интензивно ноќта трагале полицијата и неговите соиграчи и блиски пријатели.

Безживотното тело на Даниловски било пронајдено денеска во близина на Охрид во туристичката населба Лагадин.

Поради трагичната смрт на младиот голман, денеска е одложен мечот од Суперлигата во ракометната лига на Македонија, меѓу Охрид и Струга.

Влада: Граѓаните на Град Скопје ќе имаат парно

Владата континуирано презема мерки за да обезбеди сигурно и стабилно снабдување со топлинска енергија за граѓаните на Скопје. 

Во овој момент се финализираат преговорите за регулирано производство на топлинска енергија, врз основа на претходно донесената одлука на Владата за избор на вршители на енергетски дејности, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија. Штом завршат истите, јавноста ќе биде навремено известена.

Граѓаните на Град Скопје ќе имаат парно, и согласно Законот за енергетика загарантирана е јавната дејност да се врши во целост без прекин.

Владата заедно со ресорните институции постојано работи на обезбедување на потребните ресурси за производство на топлинска енергија по најповолни цени се со цел домаќинствата да имаат помали трошоци. Конкретно, се бара најдоброто решение за обезбедување на најниска цена на гас или мазут со цел да се спречи ценовен шок и да не поскапи парното.

И оваа година како и минатата, Владата согласно законските можности прави максимални напори да обезбеди непречено снабдување на топлинска енергија за граѓаните на Скопје.

Во изминатиот период владиниот економски тим и ресорите енергетика имаа повеќе регионални средби и состаноци, со цел обезбедување на потребните енергенси во услови на најголемата светска криза која ја памтиме во поновата историја,с е наведува во соопшштението од Владата.

Германскиот канцелар Шолц има корона

Германскиот канцелар Олаф Шолц е позитивен на коронавирусот, објави неговиот портпарол.

Канцеларот (64) има благи симптоми на настинка и штом ги дознал резултатите од тестот отишол во изолација, изјави неговиот портпарол Штефен Хебестрејт.

Тој рече дека Шолц ги откажал сите надворешни состаноци за оваа недела, а планираната конференција со премиерите на сојузните покраини, закажана за среда, ќе се одржи виртуелно.

Шолц (Социјалдемократската партија на Германија, СПД) беше на турнеја низ земјите од Персискиот Залив во текот на викендот, но на крајот од патувањето тестот за коронавирус сепак му бил негативен.

И министерката за внатрешни работи, Ненси Фезер (СПД) денеска на Твитер објави дека е позитивна на коронавирусот.

Државниот епидемиолошки институт Роберт Кох од минатата недела бележи зголемување на бројот на нови случаи на коронавирус, а експертите проценуваат дека моментално евидентираните вредности не ја покажуваат вистинската слика бидејќи се работи само за позитивни ПЦР тестови.

Бројот на нови пациенти е особено висок кај постарата популација, но засега не се планира воведување дополнителни мерки поради тоа што болниците се уште не се оптоварени со нови пациенти, со оглед на тоа што пациентите имаат претежно благи симптоми.

Германската влада неодамна усвои измени во законот за заштита од инфекции, со кои на сојузните држави им се овозможува да ги заострат мерките во борбата против пандемијата со оглед на епидемиолошката состојба.

Во Германија, сегашната седумдневна инциденца на инфекција со коронавирус е 293 случаи. Во моментов на сила се само мерките за носење маски во јавниот превоз, домовите за стари лица и болниците.

Во собранието продолжи дебатата за прогласување на енергетска криза

Во Собранието и денеска продолжи дебатата за продолжување на кризаната состојба во енегергетиката до април следната година, со која владата треба да добие одврзани раце за интервенции.

Таму е Андријана Лазова.

Андријана, дали опозицицијата ќе даде поддршка?

Целиот извештај погледнете го во видеото.

притисни ентер