Српски медиуми по елиминацијата од СП: Болно приземјување на нашите орлови

Швајцарија, која во последното коло од групата Г ја совлада Србија со резултат 3:2, оди во осминафиналето на Мундијалот.

Србија во овој натпревар влезе со најсилниот можен состав. Селекторот Драган Стојковиќ реши мечот да го започне со двајца напаѓачи, па во стартните 11 се најдоа Душан Влаховиќ и Александар Митровиќ.

Веќе на стартот од натпреварот Швајцарците создадоа неколку феноменални прилики, но српскиот голман Вања Милинковиќ - Савиќ уште еднаш покажа каков квалитет поседува. Веќе во петтата минута Србија ја имаше првата шанса на натпреварот, кога Никола Миленковиќ извонредно шутираше по корнер, но топката мина само покрај левата статива.

Во 11. минута Србија за малку ќе поведеше. Орлите тргнаа на контра, Живковиќ прекрасно шутираше од околу 20 метри, но овојпат стативата го спаси Швајцарецот. А потоа во 20. минута студен туш за „орлите“. Лошата реакција на дефанзивците ја искористи Ѓердан Шаќири.

По центаршут од левата страна, топката дојде до Шаќири, кој немаше тешка задача. Репрезентативците на Србија не останаа без срце по примениот гол, но до израмнувањето останаа само седум минути, кога Митровиќ со глава ја затресе мрежата.

„Орлите“ не застанаа, продолжија со нападите и таквата игра вроди со плод во 35. минута. Душан Влаховиќ искористи одлично додавање на Душан Тадиќ и го доведе српскиот тим во водство. На овој гол му претходеше голема грешка на Џердан Шаќири, кој ја загуби топката на својата половина.

„Орлите“ сакаа да ја смират играта, да го приведат првото полувреме кон крајот, а потоа следеше вистински шок во 43. минута. Повторно Србија прими наивен гол. Видмер додаде по десната страна и ја спушти топката на земја, а Емболо само ја додаде во мрежата.

Верувавме дека „орлите“ ќе влезат поконцентрирано во вториот дел, но напротив, пишува Курир. Веќе во 48. минута Швајцарците го постигна третиот гол на натпреварот и го шокираа нашиот тим.

Приватните превозници утринава на протестираа пред дирекцијата на ЈСП

 Приватните автобуски превозници утрово протестираа пред централата на ЈСП во Автокоманда. 

Како што најавија, протестот е израз на нездоволство од исплатената сума од 5.000 денари.

Дел од превозницит велат дека воопшто не добиле пари.Ова е нов протест на приватните проевозници на кои градоначалничката Данела Арсовска им ги раскина договорите пред крајот на минатата година.

Видео: Убава навивачка на новинар на линк му ги покажа голите гради

Млада навивачка на новинар му ги покажа градите за време на програма во живо.

Италијанскиот новинар Танкреди Палмери сподели неверојатна ситуација која му се случила додека се јавувал во живо на програма во Италија кога една девојка му ги покажала градите.

Имено, навивачката на Хартс изјави дека се вика Наташа и дека доаѓа од Единбург. Таа сакаше да ја покаже својата посветеност кон својот фудбалски клуб, но и одбивноста кон Хибернианс.

Таа се обиде да ја покаже едната дојка и да му ја претстави својата тетоважа. Новинарот се обиде да ја спречи, а во намерата и се приклучил и момчето кое било со неа. Со раце и ги покриле градите.

- Градите ми се вистински - рече навивачката.

На крајот успеа да го покаже делот од телото што го наумила и тетоважата „5:1“.

Палмери беше во шок. Пред 20 години Хартс го победи Хибернијан со 5-1 во финалето на шкотскиот куп.

- Кога верна навивачка на Хартс ќе упадне во вашиот пренос во живо и сака да и ја покаже на цела Италија гордост против Хибернианс, од се срце. Би рекол од длабочината на душата – напиша Палмери.

Следните денови студено, од четврток локални врнежи претежно од снег

Во следните денови ќе се задржи студено време со утрински температури кои насекаде ќе бидат под нула, најавуваат од УХМР. Утре локално ќе има слаби врнежи од снег и ќе дува засилен северен ветер.

Во среда ќе има преодно стабилизирање на времето, а од четврток попладне повторно се очекуваат локални врнежи претежно од снег.

притисни ентер