Македонската репрезентација конечно ја прекина серијата без пораз и на гостувањето во Борисов одигра 0:0 со Белорусија и со тоа остана на последното место на табелата.

Со победата над Литванија на гости, репрезентацијата на Англија единствена со максимални 10 победи ги заврши квалификациите.

По одигрувањето на денешните натпревари ќе бидат познати сите репрезентации кои директно ќе се пласираат на ЕУРО 2016 во Франција, како и 8-те селекции кои ќе играат во баражот.

Резултати од синоќа одиграните натпревари:

Ц група: Белорусија – Македонија 0:0, Украина – Шпанија 0:1, Луксембург – Словачка 2:4.
Табела: Шпанија 27 бодови, Словачка 22, Украина 19, Белорусија 11, Луксембург 4, Македонија 4.

Е група: Естонија – Швајцарија 0:1, Литванија – Англија 0:3, Сан Марино – Словенија 0:2.
Табела: Англија 30, Швајцарија 21, Словенија 16, Естонија 10, Литванија 10, Сан Марино 1.

Г група: Австрија – Лихтенштајн 3:0, Русија – Црна Гора 2:0 и Шведска – Молдавија 2:0.
Табела: Австрија 28, Русија 20, Шведска 18, Црна Гора 11, Лихтенштајн 5, Молдавија 2./МИА

коментари

остави коментар