Родителите на Ејми вајнхаус ги распродаваат нејзините лични предмети

Скоро 800 предмети на Ејми Вајнхаус, вклучително и краткиот фустан што го носеше покојната британска пејачка на последниот концерт, ќе бидат понудени на продажба на аукција.

Се очекува зелено-црниот фустан и чантата во облик на срце Мошино, со која честопати се сликаше добитничката на Греми, да се понуди по цена од 15.000 до 20.000 долари.

Нејзините родители одлучиле дека е вистинско време да ги продадат нејзините лични и професионални предмети, рече Мартин Нолан, извршен директор на Julien’s Auctions.

Пејачката почина од труење со алкохол на 27 -годишна возраст во јули 2011 година.

Последниот настап го имаше во Белград еден месец порано.

„За нив беше многу емотивно да се откажат од работите на нивната покојна ќерка“, рече Нолан.

„Но, тие знаат дека овие предмети ќе им припаднат на фановите и колекционерите, музеите и инвеститорите ширум светот, кои ќе продолжат да ги ценат, да уживаат во нив, да ги изложуваат“.

Семејството сака да се погрижи сите нејзини обожаватели да имаат шанса да купат нешто, изјави Нолан, кое веќе две години работи на подготовка на продажбата.

Повеќето фустани на Вајнхаус имаат пониска почетна цена, од 2.000 до 4.000 долари, а почетната цена за појаси, парфеми, чевли, балетски папучи, гитари и комплети со тапани започнува од 50 до 100 долари.

Вајнхаус стана препознатлива низ целиот свет со својот уникатен изглед, однесување и музиката исполнета со џез.

Има издадено два студиски албуми, Френк и Враќање во црно.

Често зборуваше за нејзината борба против зависноста од алкохол и дрога.

Дел од средствата ќе бидат наменети за потребите на фондацијата Ејми Вајнхаус, чија цел е „да ги поттикне децата и младите да градат самодоверба и издржливост за да можат да се развиваат“.

Продажбата ќе се одржи во Беверли Хилс од 6 до 7 ноември, а клиентите ќе можат да конкурираат лично и преку Интернет.

Ќе се носи нов закон за градење, предлог решението готово до крајот на годината

Со предлогот на законот за градење ќе се овозможи и стимулира просторниот и економскиот развој ќе се стимулира инвестирањето во градењето,.

Новиот Предлог Закон за градење, предвидува зајакнување на инспекцискиот надзор со тоа што општинските инсппектори ќе бидат дел од Државниот инспекторат за урбанизам, потоа уредување на категоризацијата на градби, олеснување и краетње на постапките за издавање на актите за градење, како и стимулирање на инвестирањето, рече министерот за транспорт и врски Благој Бочварски во обраќањето на стручната расправа за овој Закон. Тој очекува до крајот на годинава предлогот да биде готов, а преку него да се донесе најдоброто решение за сите страни.

„ Со предлогот на законот за градење ќе се овозможи и стимулира просторниот и економскиот развој ќе се стимулира инвестирањето во градењето, ќе се зајакне улогата на стручната јавност и правата на странките и на крајот ќе се овоможи разрешување на наталожените проблеми.“истакна Благој Бочварски – Министер за транспорт и врски.

Архитектот Мирослав Грчев кој учествуваше на јавната расправа укажа на потребата на измена на другите закони, кои го уредуваат процесот на градежните дејности.

„ Ние сме во ситуација заради таквата поставеност на еден вид внатрешна федерализација на министерстата на Владата што е стварност што секој инженер што постапува во некоја реформа треба да ја земе во предвид не сме во можност да направиме симултана реформа каде што ќе ги смениме сите закони во процесот што е уреден и смее да биде само во овој закон, процесот на градење не смее да го уредува некој друг закон од аспект на водење на постапка.“вели Мирослав Грчев – Архитек.

Постојниот Законот за градење во текот на годините е менуван повеќе од триесетина пати.

Како дејствува и за кого е наменет лекот „Молнупиравир“ против ковид-19?

Единствениот лек за Ковид 19 во форма на таблети ќе биде достапен и во Македонија.

Кога точно „Молнупиравирот“ ќе го има во аптеките и колку ќе чини не се знае, но властите ја започнаа постапката за набавка.

Молнупиравирот може да се зема само во првите пет дена од дијагностицирање на вирусот, а досегашните клинички испитувања покажуваат дека хоспитализацијата со овој лек се намалува за 50%.

Според микробиологот проф. Д-р Никола Пановски за употреба на овој лек треба да има итно достапни тестирања на државно, оти додека се чека за ПСР тест, ќе мине периодот кога треба да се зема лекот.

Дополнителни дилеми се кој од граѓаните треба да има предност за да го зема овој лек, вели Д-р Пановски.

Овој лек, вели Д-р Пановски, државата треба да го набави, иако една терапија - пет дена по две таблети чини 700 долари.

Сепак, граѓаните мора да знаат оти овие таблети не се замена за вакцината.

Во однос на епидемиолошката состојба, тој очекува зголемување на дневниот број на заразени во наредниот период, но не и силен есенски бран.

Реакција на Комисијата за историски и образовни прашања за оставката на членот Ванчо Ѓорѓиев

Македонскиот дел на Мултидисциплинарната експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија излезе со реакција по повод соопштението на членот на Комисијата, проф. д-р Ванчо Ѓорѓиев, за негова оставка.

Во продолжение го пренесуваме соопштението во целост:

„Во врска со соопштението за медиумите на нашиот почитуван колега д-р Ванчо Ѓорѓиев за неговата оставка од Комисијата, би сакале да го истакнеме следново. Со колегата д-р Ѓорѓиев изминатите три години заедно и посветено работевме во Комисијата и донесовме добри решенија со кои сметаме дека помагаме во надминување на спорот помеѓу двете држави, зачувувајќи ги националните интереси на македонската држава, Македонците и другите етнички заедници и затоа сме крајно изненадени од тврдењата во неговото соопштение.

Истовремено, сакаме да потенцираме дека научните принципи во работата на Комисијата биле, се, и ќе останат непроменети и дека не постои никаква основа да се тврди дека постои нов принцип на работа, ниту политички притисок од МНР, Владата или политичките партии.

Исто така, вчерашните и денешните разменети предлог-идеи во ништо не отстапуваат или, пак, се разликуваат од досега разменетите предлози и пристапот кој е усогласен од сите членови на македонскиот дел од Комисијата од самиот нејзин почеток и кои во ништо не ги нарушува или, пак, се спротивни на македонскиот идентитет, национални интереси и спомнатите во соопштението на колегата Ѓорѓиев црвени линии усвоени во Собранието". /МИА

притисни ентер