Путин: Германците ни се закануваат со тенкови,но ние имаме со што да возвратиме

Владимир Путин рече дека на Русија „повторно“ ѝ се закануваат германски тенкови, посочувајќи на оклопните транспортери „Леопард 2“ ветени на Киев од Западот, повлекувајќи уште една паралела меѓу војната против Хитлер и руската воена кампања во Украина

„Неверојатно е, но германските тенкови „Леопард“ со насликани крстови повторно ни се закануваат“, рече рускиот претседател во Волгоград (поранешен Сталинград), на југозападот на Русија, по повод прославата на 80-годишнината од Советска победа над германската армија во Сталинград.

„И уште еднаш, наследниците на Хитлер сакаат да се борат со Русија на украинска територија, користејќи ги „Бандерови“, додаде тој, мислејќи на поддржувачите на украинскиот радикален националист Стјепан Бандера (1909-1959).

Од почетокот на офанзивата што ја предводеше во Украина на 24 февруари, Владимир Путин тврди дека политичките лидери на власт во Киев се „неонацисти“ кои вршат „геноцид“ врз русофонското население во Украина. По одобрението од Берлин, неколку западни земји неодамна ветија дека ќе испратат тешки тенкови Леопард 2 од германско производство во Киев.

„Оние кои ги вовлекуваат европските земји, меѓу кои и Германија, во нова војна против Русија и неодговорно ја претставуваат како извршен факт, а оние кои мислат дека ќе ја победат Русија на бојното поле, очигледно не разбираат дека модерното војување со Русија ќе биде целосно различно“, предупреди Путин пред воените претставници и членови на патриотски и младински здруженија.

Сталинградската беше најжестоката битка во Втората светска војна во која советската Црвена армија, по цена од милион жртви, ги уништи германските сили во 1942 и 1943 година. Путин се повика на духот на бранителите на Сталинград за да објасни зошто Русија ќе победи во Украина, велејќи дека битката е симбол на „неуништливоста на нашиот народ“.

„Ние не ги испраќаме нашите тенкови на нивната граница, но имаме со што да возвратиме и тоа нема да биде ограничено на употреба на оклопни возила“, посочи тој.

Комеморацијата за битката за Сталинград доаѓа во време на жестоки борби меѓу руските сили и украинските војници во таа поранешна советска република, сцена на повеќе од една година руска офанзива започната, според Кремљ, за „демилитаризација“ и „ денацификација“ на соседната земја.

Сметана за една од најкрвавите во историјата, со околу два милиони мртви од двете страни, битката кај Сталинград го смени текот на конфликтот во Втората светска војна. Таа победа се уште ја слави Русија, која важи за наследник на Советскиот Сојуз, кој ја спаси Европа од нацизмот.

Победата во оваа битка добива дополнително симболично значење како што се приближува првата годишнина од започнувањето на операцијата на Русија против Украина на 24 февруари 2022 година, каде Москва ги засилува своите акции по неодамнешното заземање на Соледар, град во источна Украина, прв успех за руските сили по многу месеци и низа неуспеси.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го обвини Западот дека ја поддржува Украина за конечно да се реши „руското прашање“ и ја осуди посетата на шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на Киев. Фон дер Лајен пристигна денеска во Киев на состаноци со цел да се нагласи поддршката за Украина како што се приближува првата годишнина од руската инвазија.

„Г-ѓа фон дер Лајен рече дека исходот од војната мора да биде пораз на Русија и таков пораз што руската економија нема да може да се опорави за неколку децении“, рече Лавров во интервју за руската телевизија.

„Зарем тоа не е расизам, нацизам и обид за конечно решение на руското прашање“, праша шефот на руската дипломатија во изјавата која алудира на „конечно решение на еврејското прашање“, т.е. холокауст во режија на нацистите. Лавров повтори дека ги смета повторените изјави на Западот за поддршка на Украина „обид да се реши руското прашање еднаш засекогаш“.

Лавров, исто така, истакна дека Москва планира да ги засени проукраинските настани што ги подготвува Западот по повод одбележувањето на годишнината од почетокот на испраќањето руски сили во Украина на 24 февруари.

Организираните западни настани и собири во Њујорк и на други места „не се единствените што ќе го привлечат вниманието на светот“, рече Лавров.

Тој тогаш рече дека САД биле директно вклучени во експлозиите кои сериозно ги оштетиле нафтоводите Северен тек 1 и Северен тек 2. Претседателот Владимир Путин претходно ја обвини Велика Британија за таа саботажа.

Во телевизиско интервју, Лавров исто така рече дека тврдењата за наводното одбивање на Русија да преговара со Украина се лаги и дека Западот се обидува да ги сврти Молдавија, Грузија и поранешните советски републики во Централна Азија против Москва.

„Нашата дипломатија има многу работа, постојано и навремено објаснувајќи што се случува. Ние разоткриваме лаги, особено оние во кои се тврди дека не сакаме да преговараме“, рече Лавров.

Тој додаде дека сите сакаат војната во Украина да заврши, но дека квалитетот на исходот, а не временската рамка е она што е важно за рускиот народ.

Тој, исто така, повтори дека западната воена поддршка за Украина само го „ескалира“ конфликтот, предупредувајќи дека руската страна ќе одговори на можна испорака на ракети со долг дострел во Киев и ќе се обиде да ги турка украинските сили што подалеку од нивните граници со цел да создаде еден вид тампон зона.

Новата рекламна кампања на Бајден вредна 50 милиони долари е насочена кон осудата на Трамп

Предизборниот штаб на американскиот претседател Џо Бајден ќе се фокусира кон пресудата за кривично дело на републиканскиот противкандидат Доналд Трамп во кампања од 50 милиони долари пред првата претседателска дебата меѓу двајцата кандидати на 27 јуни

Тоа е еден од најголемите трошоци за рекламирање на кампањата досега и означува голема промена во пристапот на Бајден кон признавањето на вината на Трамп по првичното колебање на претседателот да донесе одлука за ова прашање за да избегне вмешаност во правните проблеми на поранешниот американски претседател.

„Репутацијата е важна“ е слоганот на рекламата од 30 секунди во која се вели дека „овие избори се меѓу осудениот криминалец кој се бори за себе и претседателот кој се бори за вашето семејство“, правејќи спротивставеност меѓу двајцата кандидати.

Видеото ќе се емитува во сите клучни држави, како и во оние каде што републиканците и демократите си разменија пратенички места на последните избори.

На 30 мај, Трамп беше прогласен за виновен од поротата во Њујорк по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни документи.

-Нечесниот Џо Бајден и демократите го користеа правосудниот систем како оружје против претседателот Трамп, а оваа нова реклама уште еднаш докажува дека лажното судење отсекогаш имало за цел да се меша во изборите, но Американците можат да го сфатат тоа, напиша на социјалните мрежи портпарол на кампањата на Трамп на мрежата „Х“.

Бајден и Трамп остануваат изедначени во анкетите на помалку од пет месеци пред изборите, но Трамп има предност во клучните држави кои ќе одлучуваат за изборите./МИА

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Бостон изутрина на свој терен го победи Далас со 106:88 во петтиот меч од финалето на НБА и по 18-ти пат во историјата стана шампион. 

Најпродуктивен играч на средбата беше домашниот играч Џејсон Тејтум, кој постигна дабл-дабл со 31 поен и 11 асистенции. Кај Маверикс се истакна Лука Дончиќ со 28 поени и 12 скока.

Селтикси серијата ја завршија со 4:1 во победи и сега имаат најмногу шампионски титули во историјата на лигата, надминувајќи ги Лејкерси, кои освоија 17.

Трет на оваа листа е Голден Стејт вориорс кои седум пати победувале во НБА плејофот.

Бостон претходно ги освои титулите во 1957, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1968, 1969, 1974, 1976, 1989, 1989, 1984, 1981.

Џејлен Браун беше прогласен за МВП на финалето. Дваесет и седумгодишниот Американец во серијата од пет натпревари имаше просек од 20,8 поени, 5,4 скока и 5 асистенции. /МИА

ДЗР го објави конечниот ревизорски извештај на Агенцијата за вработување

Исплатени 2.8 милијарди денари за паричен надоместок на невработените лица и за активни мерки за вработување

Државниот завод за ревизија изврши ревизија на финансиските извештаи заедно со ревизија на усогласеност на Агенција за вработување на Република Македонија за 2022 година. Со извршената ревизија за 2022 година изразено е неповолно мислење за реалноста и објективноста на финансиските извештаи и за усогласеноста со законската регулатива, упатства и воспоставените политики.

Со спроведената ревизија ревизорите утврдиле дека исплатата на средства за паричен надомест во случај на невработеност во 2022 година се во висина од 1.407.710 илјади денари, што претставува 42,62% од вкупните расходи на АВРМ, и во однос на 2021 година исплатениот износ бележи намалување за 116.247 илјади денари.

Со проверка на функционирањето на постапката за остварување на право на паричен надоместок на избран примерок на предмети за 2022 година ревизорите утврдиле дека кај дел од анализираните предмети документацијата е некомплетна, а дел од документацијата се обезбеува или се изготвува по истекот на законски утврдениот рок.

За реализација на вкупно 14 програми и мерки за вработување предвидени со Оперативниот план во 2022 година исплатени се вкупно 1.420.003 илјади денари односно 43% од вкупните расходи на АВРМ. Овој износ бележи зголемување во однос на 2020 и 2021 година и тоа за 148.902 илјади денари во однос на 2020 година, или во однос на вкупните расходи на АВРМ за овој период се јавува зголемување од 4%.

Со анализа на поединечните мерки ревизорите утврдиле дека за три мерки – Субвенционирање на плати, Вработување и раст на правни субјекти и Практикантство за кои е исплатен вкупен износ од 468.126 илјади денари во ОУ1 и ОП2 не се вклучени одредби врз основа на кои ќе се изработат ранг листи на лица на кои ќе им бидат одобрени средства и лица кои ќе бидат одбиени во случај на поголем број на пријавени кандидати при што усвоена е пракса за одобрување на апликациите по принцип прв пристигнат прв услужен.

При распределбата на средства ревизорите утврдиле дека не е почитуван принципот на рамномерен регионален развој на осумте плански региони на начин на кој е дефиниран во ОУ и ОП. Притоа за дел од планските региони се исплаќа повисок износ на средства во однос на утврдените проценти за учество во Одлуката за класификација на планските региони според степенот на развиеноста. Повисок износ е исплатен кај скопскиот плански регион и планските региони во западниот дел од земјата при што во поедини случаи надминувањето е и двапати поголемо, додека за планските региони од централниот и источниот дел на земјата е исплатен понизок износ од утврдената квота со одлуката.

Во делот на административното работење на АВРМ ревизорите утврдиле:

- слабости во делот на пописот на опремата и усогласување со податоците во сметководствената евиденција со фактичка состојба во однос на сметководствената евиденција на залихата на материјали;

- не воспоставен контролен механизам за следење на побарувањата по основ на остварените приходи од неуплатен придонес за вработување и невоспоставена меѓу институционална комуникација за евиденција на пресметана обврска за уплата на сите обврзници

- исплата на додаток на плата заради зголемен обем на работа за кој не постои соодветен законски основ и без утврдени критериуми за избор на вработените лица кои го добиваат овој додаток;

- ангажман на лица вработени на определено време за вршење на редовни работни задачи при што се надминуваат и временските лимити за нивни ангажман;

- интерните контроли во врска користење на средствата доделени за активните мерки за вработување се слаби, при што кај поедини ЦВ не се врши проверка и одобрување од страна на одговорните лица на доставените про-фактури и фактури кои се однесуваат за набавките на материјал/опрема услуги и изградба, дел од средствата се ненаменски потрошени за набавки кои не се поврзани со доставените бизнис планови на корисниците на средствата.

Во делот на Останати прашања ревизорите меѓу другото ги истакнуваат прашањата поврзани со утврдените состојби во делот на недоречености во делот на правната рамка која обезбедува услови за остварување на правата од ПН кои придонесуваат за не воедначена примена во пракса, кои се однесуваат на начинот на пресметка на висината на ПН при работа со неполно работно време и на условите за престанок на правото на ПН, се наведува во соопштението од ДЗР.

притисни ентер