Пристигнува новото БМВ, досега најсилниот М модел (ФОТО)

Пристигна XM, BMW што крена голема прашина уште од објавувањето, а сигурно ќе биде и сега кога се познати неговите атрибути.

XM е кросовер со монструозност што го најавува вториот посебен модел на М во историјата. Да потсетиме, првиот пристигна во доцните 1970-ти, а тоа беше фасцинантниот М1. И сега пристигна XM.

BMW ја претстави својата визија за спортски X модел чие финално сериско издание ќе го видиме до крајот на следната година. Но, не треба да се очекуваат големи промени бидејќи ова чудо ќе се произведува во поголема мера на фабричката линија во Спартанбург, Америка.

Веќе со објавата BMW покажа дека XM ќе има огромни предни бубрези. Сега се гледаме целото лице со двојни светла кои ќе бидат дизајнерска основа за сите идни модели.

Нагласениот агол на XM изгледа многу агресивно, речиси како да е воено возило. Под „отсечените“ браници се тркала од 23 инчи, а на страната на возачот се гледаат и врати кои јасно покажуваат дека се работи за хибрид со приклучок. Назад, пак, доминира четирикратен ауспух, но верувале или не, со маска која симулира поголеми трапезоидни цевки. Сè уште не сме го виделе тоа на М. Да ги споменеме и светлата кои се длабоко засечени на страните на возилото.

XM е и најсилниот М модел во историјата. Комбинацијата на бензинец V8 и електромотор значи најмалку 750 КС и 1000 Nm, па може да се претпостави дека XM ќе фати стотка за помалку од 4 секунди. Одлично за возило кое може да тежи многу блиску до 3 тони.

Кабината дефинитивно има акцент на луксузот, а помалку на спортот. Сепак, не треба да се очекуваат само површини обложени со кожа. Наместо тоа, BMW одлучиле да користат и вештачки материјали. Овде повторно се враќаме на седиштата како најуспешно дизајнирани внатрешни елементи. За понудата на простор нема многу што да се каже. Доволно е да се каже дека се работи за теренец долг 5,11 m со меѓуоскино растојание од дури 3,10 m.

Повторно BMW XM доаѓа на сцена до крајот на следната година, а се шпекулира дека би можел да стартува по цена од околу 150.000 евра.

Изложба на дела од Владимир Темков во Кавадарци

„Виножито" е насловена ликовната изложба што вечерва е отворена во Музеј галеријата во Кавадарци. Претставени се дела од ликовниот уметник Владимир Темков.

Директорката на Музејот, Весна Ѓорѓиева посочи дека се презентирани педесетина дела со спектар од боите на виното и житото.

За 40-годишното ликовно творештво на Темков, говореше Трајче Цветков, виш кустос историчар на уметност при Музејот.

-Тој припаѓа во редот на хиперактивните сликари, кои секојдневно работат и по 12 часа во своите ателјеа. За тоа сведочат и над 100 самостојни и групни изложби во нашата земја и насекаде низ светот. Иако во неговиот богат творечки опус има повеќе фази, сепак има една нагласена универзална симболика за убавините на својот роден крај, истакна Цветков.

На љубителите на уметноста им се обрати и самиот автор, кој денеска слави роденден.

Темков е роден во Кавадарци во 1959 година. Педагошка академија, Факултет за ликовни уметности и магистерски студии завршил во Скопје.

– Има работено на повеќе работни позиции, меѓу кои и референт за култура, директор на Младински дом „Младост", директор на Дом на култура „Иван Мазов – Климе", потоа ја има извршувано функцијата претседател на Комисија за култура на бивша СФРЈ и тн. Во својата досегашна плодна уметничка кариера има реализирано повеќе проекти и интервенции од областа на уметноста и учествувано на повеќе меѓународни конференции. Има реализирано над 50 самостојни изложби, учествувано на многубројни групни изложби како и ликовни колонии, стои во неговата биографија.

Фото: „BMW“ се простува од „V12“ моторот во голем стил

Последните 12 примероци ќе бидат произведени ова лето.

„BMW“ уште претходно најави крај за моќниот „V12“ мотор, по 35 успешни години. Крајот на едната еда ќе биде обележан со специјална ограничена серија од моделот „BMW M760i xDrive“ со ознака „Final V12“.

Во рамките на оваа серија ќе бидат направени само 12 примероци од најмоќниот модел во серија 7 а сите автомобили се резервирани за американскиот пазар.

Засновата на стандардниот „BMW-u M760i xDrive“, верзијата „Final V12“, ќе има единствени ознаки на надворешноста и во ентериерот, потоа ексклузивни тркала и широк спектар за опции за персонализација на возилото по желба на купувачот.

Под хаубата се разбира се наоѓа 6.6 литарскиот „V12“ мотор со 609 КС. СИлата на сите четири тркала се пренесува преку 8-степен автоматски менувач.

Сите возина ќе бидат нумерирани со броеви од 1 до 12 а производството започнува во јуни 2022 година додека автомоблите кај своите сопственици ќе пристигна во јули.

Цената стартува од 200.000 долари.

Санкционирани 95 возачи кои возеле побрзо од дозволеното на автопатот Куманово-Скопје-Велес

Во акциска контрола на полицијата денеска на автопатот Куманово – Скопје – Велес санкционирани се 95 возачи кои возеле побрзо од дозволената брзина.

Од нив, 16 возачи се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четворица се движеле со над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, велат од МВР, апелирајќи до учесниците во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

притисни ентер