Почнува изградбата на 17 модуларни болници, до нова година готови ќе бидат четири

Велешки „Брако“ и валандовската „Ари и Том“ се фирмите што ќе градат модуларни болници во 17 општини низ земјава со нешто помалку од 3 ипол милиони евра земени на заем од Светска банка потврдуваат за Канал 5 од Министерството за здравство. 

Според најавите монтажните болници во Куманово, Струмица, Гевгелија и Струга треба да бидат готови до крајот на годинава, доколку за секоја се издвои иста сума на пари, една чини околу 200000 евра.

Во меѓувреме, административни и правни процеси, како што се случување на договори, се пречка пациенти да се примаат и во приватни капацитети. Сто кревети стојат празни поради тоа што не е ставен параф на документи. Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов вели дека чекаат барање и нацрт договор од министерството за здравство, но сако се потребни капацитетите, со одлука, веднаш би можеле да се употребуваат.

Во државните ковид-центри што згрижуваат околу 1250 заразени, деновиве се забележува стабилизација. Според официјалните податоци од надлежното министерство, за 24 часа, поради компликации од коронавирусот, само во метрополата, примени се 30 нови пациенти, а испишани се 32 –ца, а на ново на држава има 180 слободни кревети.

Во текот на изминатиот летен период здравствените власти планираа изградба на модуларни болници во повеќе од десетина општини за најавениот бран да се дочека со доволно болнички кревети, што требаше да бидат готови до октомври. За доцнењето, ја обвинија опозицијата што во време на техничката Влада не ставила потпис на барањето за кредит од Светска банка. Во меѓувреме, не се одвоија финансии од државната каса, туку заемот се побара по изборите. Резервниот план кој се реализира во моментов е пренамена на оддели од други медицински гранки во ковид - центри. Следен чекор, доколку за тоа има потреба, е и хируршките болници при комплексот „Мајка Тереза“ да згрижуваат заразени пациенти во потешка здравствена состојба.

Минатата година регистрирани рекордни 59 милиони принудно раселени лица

Во светот на крајот на минатата година во светот имало рекордни 59 милиони внатрешно раселени лица.

Најновиот извештај објавен денеска покажува дека новитге бранови насилство, конфликтите и непогодите предизвикани од климатските промени биле причините голем број луѓе да бидат принудени да ги напушат сцвоите домови.

Според извештајот на Центарот за следење на внатрешно раселување (ИДМЦ), проект на Норвешкиот совет за бегалци (НРЦ) во Женева, минатата година се регистрирани 5,8 милиони раселени лица повеќе отколку во 2020 година.

„Ситуацијата денес е полоша отколку што сугерира дури и нашата рекордна бројка, бидејќи не вклучува речиси осум милиони луѓе принудени да избегаат од војната во Украина", рече генералниот секретар на НРЦ, Јан Егеланд.

„Потребни се драстични промени во начинот на кој размуслуваат светските лидери за тоа како да ги спречиме и решиме конфликтите и да ставиме крај на човечките страдања", вели тој.

Голем дел од регистрираните раселени лица отпаѓа на влошените услови во Авганистан, Јемен и субсахарска Африка. Најголемо раселување има во северните делови на Етиопија каде се заглавени 5,1 милион луѓе поради продолжената граѓанска војна од 2020 година.

Дури 80 отсто од раселените луѓе во светот се во субсахарска Африка, каде што нападите на вооружени групи присилија многу луѓе да ги напуштат своите домови, истовремено попречувајќи го инфраструктурниот развој и стабилноста како решение на проблемите на раселените.

Елементарните непогоди и неповолните климатски услови се причина за раселување на 5,9 милиони луѓе минатата година.

Голем е и бројот случаи луѓе да бидат принудени неколкупати да го менуваат местото на живеење во текот на една година. За минатата 2021 година тоа било случај кај дури 23,7 милиони луѓе или 60 проценти до сите случаи на раселување

Особено изложени на опасност од можни принудни раселувања се Кина, Филипините и Индија во густо населените областите зафатени од урагани, поројни дождови и поплави.

Српските власти идентификуваа19 адреси на електронска пошта од кои се праќани дојавите за бомби

Српските власти  досега идентификуваа локации на вкупно 19 адреси на електронска пошта од кои се праќани дојавите за наводно поставени бомби на различни места низ србија, соопшти синоќа српското МВР.

Според објавата од српското МВР, утврдено е дека осум од дојавите стигнале од Полска, четири од Гамбија, две од Иран и Нигерија и по една од Украина, Словенија и Русија.

За да се идентификуваат испраќачите на овие пораки, а со оглед дека се странски државјани кои не живеат во Србија, српските власти ќе спроведат меѓународна размена на податоците преку Европол и Интерпол со останати држави, како и со компанијата „Гугл“.

Според објавените податоци, за четири дена МВР процесуирало осум лица, српски државјани.

Двајца од нив се уапсени, а против шест малолетници се поднесени кривични пријави.

Од 11 март до денеска телефонски или преку електронска пошта, до различни институции во Србија стигнаа стотина дојави за наводно поставени бомби на јавни места и во објекти, како трговски центри и бројни училишта, мостови, плоштади итн.

За брзо возење казнети 147 возачи на територијата на цела држава

Во текот на вчерашниот ден во спроведената засилена акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената на територијата на државата, казнети се 147 возачи.

Од МВР информираа дека од нив осум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 31 возач ја пречекорил брзината во населено место, а 116 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

притисни ентер