Петмина хулигани од БиХ ги претепале судиите, па во тунел им го запалиле автомобилот (ВИДЕО)

Полицијата ги објави деталите за синоќешниот инцидент што се случил по прекинот на натпреварот од 10 -то коло во Првата лига на Босна и Херцеговина помеѓу Велеш и Борац.

Возилото со неколку службеници од таа средба било нападнато во тунелот Лендава на излезот од Јабланица. Возилото било на судијата Сабрија Топаловиќ, а со него во возилото биле Адмир Шеховиќ и Аднан Алиспахиќ, член на Комисијата за судии.

„Во вторникот вечерта, околу 23:45 часот, возило Мерцедес со А.Ш. (1982), С.Т. (1983) и А.А. (1971) е пресретнато во тунелот Лендава. Напаѓачите ги искршиле прозорците со палки и фрлиле факел во автомобилот. По тој повод, едно лице А.А се здоби со полесни телесни повреди и му беше укажана помош во Здравствениот дом Јабланица. Напаѓачите побегнаа со возило „Голф“, се вели во соопштението на МВР.

Според неофицијалните информации објавени од Спорт.ба, Алиспахиќ, кој имал статус на судечки делегат, претрпел неколку повреди на рацете, главата и ребрата.

Како што дознава SportSport.ba, пет хулигани го пресретнале автомобилот. Тие прво ставиле факел во автомобилот, а потоа со метални шипки ги нападнале Топаловиќ, Алиспахиќ и Шеховиќ, а најтешко поминал Алиспахиќ, кој моментално се наоѓа во болницата во Зеница за детални прегледи. Се уште се трага по напаѓачите.

Да потсетиме, натпреварот Велеш - Борац бил прекинат во 82. минута. Откако го доведе својот тим во водство во првото полувреме, капитенот на Бања Лука, Стојан Врањеш, во 82. минута, истрча сам по домашниот голман и погоди за 2: 0.

По тој гол, десетици навивачи на Велеш истрчаа на теренот, и натпреварот бил прекинат. Медиумите пишуваат дека постоел интерес за продолжување на натпреварот од двете екипи, но делегатот одлучил да го прекине натпреварот и да го регистрира со 3-0 во корист на Борац.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер