Отворена иновативна еко зона во Центар

 Направивме три вакви паркови со паметни клупи, со сензори кои го детектираат квалитетот на воздухот, со полначи за мобилни телефони, а овие смарт клупи се напојуваат со сончевата енергија. 

Иновативна еко зона во чиј склоп се поставени смарт клупи со сензори за квалитет на воздух и кои се напојуваат од сончевата енергија и имаат бесплатен вифи интернет беше отворена денеска во центарот на Скопје, како дел од проектот „Еко иновативни зони за почист воздух".

На отворањето на еко зоната која се наоѓа на „8 Ударна Бригада 2", денеска присуствуваа министерот за локална самоуправа Горан Милевски, швајцарската амбасадорка Сибил Сутер, директорот на Центарот за развој на Скопски плански регион и претставници од граѓанската организација Гоу Грин.

– Направивме три вакви паркови со паметни клупи, со сензори кои го детектираат квалитетот на воздухот, со полначи за мобилни телефони, а овие смарт клупи се напојуваат со сончевата енергија. Комплетно еколошки проект, а дополнително овој простор и се зазелени. Сметам дека направивме три многу убави еколошки катчиња во Скопје, со тоа придонесуваме и како Министерство за подобар амбиентален воздух, рече Милевски, повикувајќи ги сите жители на Скопје да размислуваат еколошки и да сфатат колку е значајно да се води сметка за квалитетот на воздухот и почвата.

Амбасадорката Сутер посочи дека инсталациите се финансиски поддржани од Швајцарската амбасада преку проектот Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој по иницијатива на граѓанската организација Гоу Грин.

– Среќна сум што ја гледам оваа соработка меѓу Општината и граѓанскиот сектор кои заедно изработуваат вакви иновативни проекти. Интересно е што тука има можност граѓаните да седат на клупите и да ги полнат нивните телефони, исто така да го проверуваат квалитетот на воздухот. Затоа ги покануваме сите граѓани да ја посетат оваа инсталација и другите три инсталации кои ги имаме во градот Скопје, да уживаат во зеленилото, да селектираат отпад и да уживаат во еден поодржлив начин на живот, рече Сутер.

Горјан Нацевски од Гоу Грин нагласи дека целта на проектот била да создадат еко иновација со која ќе допрат посебно до младите луѓе во централното градско подрачје и ќе покажат дека има начин како може да се користи обновлива енергија за секојдневните активности.

– Овие клупи користат сончева енергија, покажуваат информации за квалитет на воздухот, што е многу важно за нашиот град и една од главните цели на Гоу Грин. За овој проект да добие уште подобар изглед се погрижи Фондот на холокаустот на Евреите кои донираа 20 дрвја од типот јапонска цреша кои очекуваме кога и да е да расцветаат и тогаш улицата да добие комплетен изглед, рече Нацевски.

Столтенберг со повик до членките на НАТО да ѝ дозволат на Украина да гаѓа внатре во Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина, додека сојузниците остануваат поделени кога се работи за употребата од нивното оружје на цели во Русија.

Столтенберг го изјави ова за време на неформалниот состанок на шефовите на дипломатииите на земјите членки на НАТО во Прага, пред самитот на Алијансата во јули во Вашингтон.

Првиот човек на НАТО, во заминување, минатата недела во интервју за „Економист“ ги повика сојузниците да ја повлечат забраната Украина да го користи оружјето на Алијансата при напади врз воени цели на територијата на Руската Федерација.

„Економист“ наведе дека јасната, иако неименувана цел , на Столтенберг беше „политиката на американскиот претседател Џо Бајден“, со која тој ги одредува целите што Украина може да ги нападне со американско оружје.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неколку пати апелираше до западните сојузници да дозволат да се користи донираното оружје на цели во Русија, особено по напредувањето на руските трупи во регионот Харков.

Британските медиуми пренесуваат дека членките се поделени, а меѓу некои сојузници постои страв дека таквото одобрение може да го вовлече НАТО во директен конфликт со Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно предупреди дека малите европски земји ќе претрпат „сериозни последици“ доколку оружјето на НАТО погоди цели во Руската Федерација.

Одличниот Ѓоковиќ лесно помина во третото коло на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ се пласираше во 3. коло на Ролан Гарос откако го совлада Роберто Карбаљес-Баена со 6:4, 6:1, 6:2.

Српскиот тенисер бавно го започна мечот, но во последните два сета одигра фантастично и го разби Шпанецот кој повеќе немаше никакви шанси.

Карбаљес-Баена добро се држеше во првиот сет, но кога Ѓоковиќ водеше со 5:4, го загуби својот сервис, што го одреди остатокот од мечот. Србинот сѐ повеќе го подигнуваше нивото на својата игра, што Шпанецот не можеше да го следи и прашање беше само колку гема ќе му одземе на Карбаљес-Баена до крајот.

За влез во 4.коло Ѓоковиќ ќе игра со победникот од мечот Монфис - Музети што се игра подоцна вечерва.

Таравари: Ако граѓаните треба да гласаат по втор пат за неполна година, останувам градоначалник

Доколку треба да се оди на предвремени избори за градоначалник нема да ја прифатам министерската функција и не би било праведно кон граѓаните повторно да одат на избори.

Доколку треба да се оди на предвремени избори за градоначалник нема да ја прифатам министерската функција и не би било праведно кон граѓаните повторно да одат на избори, изјави гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари на прашањето што го спречува да влезе во идниот владин кабинет.

- Дилемата е дали вреди да се оди за една година двапати на избори? 35.000 луѓе во Гостивар да излезат да гласаат во ноември оваа година и во октомври следната година, мислам дека е нечесно. Така што, ако остане актуелниот Закон за локална самоуправа, јас ќе останам тука. Единствената причина што ме колеба е таа дека не би сакал граѓаните да ги малтретираме за неполна година двапати да излезат да гласаат, изјави Таравари по средбата со австрискиот амбасадор Мартин Памер.

Таравари појасни дека сè уште нема донесено дефинитивна одлука и дека тоа би го кажал во понеделник.

Доколку стане министер, напомена дека би требало да го замени еден од советниците во општината, но смета дека претседавачот на Советот, Ваљбон Лимани е добро решение за да продолжи.

притисни ентер