Најскапиот играч во историјата на Баерн се враќа итно во Мадрид, му се заканува затвор

Лукас Хернандез има рок до 19 октомври да ги реши сите прашања со законот. Ако не успее да реши се` до тој датум, му се заканува дури и издржување затворска казна.

Судот во Мадрид нареди sвездата на Баерн доброволно да се пријави во затвор за да ја отслужи казната за прекршување на мерката забрана што му била изречена од судот против неговата поранешна партнерка.

Хернандез патувал за Мајами, заедно со својата партнерка, откако судот наредил да им се забрани на двајцата да се приближуваат еден по друг по претходниот конфликт. Не само што патувале заедно, туку и споделиле фотографии од патувањето кои докажуваат дека се венчале во Лас Вегас игнорирајќи ја забраната за патување.

Ова е трет прекршок на Хернандез од ваков вид, па судот ги отфрлил сите претходни жалби, а шпански Ас пишува дека останала само една. Според тоа, Хернандез ќе биде официјално известен на 19 октомври дека мора да оди шест месеци во затвор.

После тоа, тој има 10 дена да дојде доброволно и да се пријави во затворот. Доколку не го стори тоа, ќе бидат преземени сите неопходни законски чекори за да го одведат таму против негова волја.

Единственото нешто што Хернандез може да го спаси во овој момент е конечната жалба. Ако е почитувана навреме, нема да мора да одлежи ниту еден ден во затвор, но шпанските медиуми тврдат дека ова е малку веројатно со оглед на тоа колку време обично трае таквото судење.

Да потсетиме, Французинот пред две години потпишал договор со најтрофејниот германски клуб до летото 2025 година, а Атлетико, поранешниот клуб Хернандез, доби отштета од неверојатни 85 милиони евра. Така Хернандез стана најскапиот играч во историјата на германскиот великан.

Хернандез е роден во Марсеј, каде што играл неговиот татко, а на четиригодишна возраст се преселиле со семејството во Шпанија. Во 2007 година дошол во младинската школа на Атлетико за која ја одиграл целата сениорска кариера до неговиот трансфер во Баерн.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер