На 18 години мајка му го исфрлила од дома, сега е милионер со 112 милиони следбеници на Јутјуб

Џими Доналдсон, попознат како MrBeast, е најследен Јутјубер со 112 милиони следбеници на таа платформа, со што го престигна Феликс Кјелберг, попознат како PewDiePie, кој има еден милион следбеници помалку.

Беше само прашање на време кога Доналдсон ќе го надмине Кјелберг, кој веќе некое време размислува за пензија, а неодамна со сопругата Марзија се пресели во Јапонија и почна да живее сосема поинаков живот. На платформата, тој сега објавува видеа кои ја покажуваат убавината на новото живеалиште што го истражува со своите две кучиња.

Од друга страна, MrBeast се труди максимално да се надигрува со секое ново видео, а неговите објави бројат неколку стотици милиони прегледи. „Поминав 50 дена жив закопан“, „Последниот што ќе го напушти кругот добива 500.000 долари“, „Игра со лигњи во реалниот живот“, се само дел од исклучително популарните објави на овој 24-годишник.

Но, кој точно е MrBeast? Роден е на 7 мај 1998 година, детството го поминал во Северна Каролина, каде што завршил приватно христијанско средно училиште. Своето прво видео на YouTube го објавил кога имал само 13 години, во февруари 2012 година. Првите неколку години се обидувал да го победи алгоритмот на платформата за да собере што е можно повеќе претплатници и прегледи, но навистина не успеал.

Имал неколку фази. Прво ја игра популарната видео игра Minecraft, потоа Call of Duty, а потоа се обидел да ја процени среќата на другите Јутјубери и да ги коментира драматичните ситуации во кои се нашле другите креатори. Тогаш ретко се појавуваше пред камера. Во 2016 година успеа да собере неколку прегледи исмевајќи се со другите креатори, а во тоа време веќе имаше околу 30.000 претплатници.

Во тоа време се запишал и на факултет, но издржал само две недели и се откажал, велејќи ѝ на мајка си: „Попрво би бил сиромашен отколку да правам што било освен YouTube“. Неговата мајка не била премногу среќна поради тоа, па го натерала на 18 години да го напушти родителскиот дом и да почне да живее самостојно. Тој го снимил своето прво вирално видео во 2017 година, на кое се гледа како брои до 100.000, за што рече дека му биле потребни 44 часа.

Рече дека разбрал дека тоа функционира, бил очаен бидејќи немал пари, а кога му се потврдиле предвидувањата знаел што да прави на платформата. Така, тој го гледал „It's Everyday Bro“ на креаторот на видеото Џејк Пол 10 часа и го вртел фиџет спинерот 24 часа, со што стигна до првите милион следбеници.

Сега тој има неколку видови видеа за кои знае дека ќе станат вирални. И тоа вклучува предизвици како да се биде последниот човек што ќе замине или давање големи суми пари на возачите или келнерките на Uber, а тој еднаш отворил салон за автомобили, а потоа ги подарил сите автомобили бесплатно. Како што растел неговиот канал, тој можел да ги регрутира своите пријатели од детството за да му помогнат, од кои сите станаа популарни со појавување во видеата.

За разлика од другите популарни креатори, тој со обожавателите споделува само детали од приватниот живот. Тој открил дека има Кронова болест и моментално е во врска со Теа Бујсен. Медиумите за него пишуваа и кога отворил ресторан во кој плаќал луѓе да јадат таму, а после тоа го франшизирал и MrBeast Burger во неколку градови низ Америка.

Но, не се случило сè без контроверзии, бидејќи дури 11 негови вработени изјавиле за New York Times дека е исклучително тешко да се работи за него. Тоа не ја спречило неговата нагорна траекторија бидејќи вели дека е перфекционист кој нема проблем целосно да отфрли видео на кое потрошил дури неколку стотици илјади долари и повеќе од неколку месеци работа.

Доктор не се туширал 5 години, сега кажува зошто (ВИДЕО)

Џејмс Хамблин го изненади светот кога објави дека не се туширал пет години.

Докторот и предавач на Јејл за неговата книга Clean: The New Science of Skin решил да спроведе експеримент врз себе.

Имено, Хамблин во книгата решил да се фокусира на нашиот најголем орган – кожата. Преку експериментирање и истражување дошол до неколку важни лекции. Прво, тој вели дека опсесијата со сапун може да предизвика алергии.

„Целото патување преку истражување и учење во мојата книга за микробиомот на кожата и историјата на верувањата за хигиената и чистотата навистина ме натера да ги променам моите навики“, вели тој.

Според него, микробите се присутни во околината и тоа нема да се промени ако човек се истушира. Наместо тоа, тој верува дека микробите се неопходни за одржување на здрава рамнотежа, на пример во дигестивниот систем.

„Знаете дека обидот да се искоренат микробите во цревата не е најдоброто нешто што можете да го направите“, истакнува тој.

Иако не користи шампон или гел за туширање, Хамблин ги мие рацете со сапун. Покрај тоа, одржува одредени навики, а водата е сепак важен дел од нив.

"Сè уште понекогаш ја влажнам косата. Кремите, пилинзите и дезодорансите ги нема во мојата бања. Но, сепак ги мијам забите. Го правам само она што сметам дека е задоволително или навистина медицински неопходно", заклучил тој.


Кремљ ја менува временската зона на окупираните подрачја во Украина,се воведува московско време

Кремљ денеска објави дека ќе започне со наметнување на московската временска зона во делови на Украина кои се незаконски анектирани и делумно под контрола на руските сили.

Руското Министерство за индустрија и трговија ја објави веста на својот профил на Телеграм, велејќи дека четирите региони на Украина припоени од Русија - Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје - „ќе се префрлат на московско време“.

Четири украински региони беа незаконски анектирани од рускиот претседател Владимир Путин во есента 2022 година, откако одржаа „лажни“ референдуми. Русија не контролира целосно ниту еден регион, а западните влади го оценија потегот за нелегитимен.

„Во тек е постепена синхронизација на руското законодавство откако во земјата беа примени четири нови субјекти“, соопшти руското Министерство. „Во блиска иднина ДНР [самопрогласена Народна Република Доњецк], ЛНР [самопрогласена Луганска Народна Република], Запорожје и Херсонските области ќе бидат дел од друга временска зона, во која ќе важи московско време.“

Временската зона во Москва е еден час понапред од источноевропското стандардно време, кое е на сила низ цела Украина.

Министерството додаде дека тие поднеле нацрт-закон за ова прашање до руската Државна дума и дека допрва треба да биде потпишан.

Русија веќе го направи тоа на Крим кога режимот на Путин го анектираше полуостровот во 2014 година. Во март 2014 година, временската зона на Крим беше официјално усогласена со онаа на Москва, а целиот полуостров е еден час пред Украина.

Овој потег доаѓа неколку недели откако портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека процесот на интеграција на територијата е во „полн замав“. „Обезбедувањето безбедност на цивилите кои живеат таму е главната цел на [специјалната воена] операција“, рече Песков.

Невладина организација: Иран годинава егзекутира над 50 луѓе

Иранските власти годинава веќе егзекутираа 55 лица, објави денеска невладината организација за човекови права, додавајќи дека зголеменото прибегнување кон смртна казна има за цел да се шири „терор“ во земјата потресена од протести.

Невладината организација Иран за човекови права (IHR) со седиште во Норвешка соопшти дека потврдила најмалку 55 егзекуции во првите 26 дена од оваа година.

Четири лица биле егзекутирани поради обвиненија поврзани со протестите, додека мнозинството од обесените (37) се егзекутирани за злосторства поврзани со дрога, рече истиот извор. Од невладината не соопштуваат зошто биле егзекутирани останатите 14 лица.

Најмалку 107 лица остануваат во ризик од егзекуција поради протестите, осудени на смрт или обвинети за злосторства што предвидуваат смртна казна, додаде ИЧП. Секоја егзекуција во Иран е „политичка“, бидејќи главната цел е „да се шири страв и терор во општеството“, нагласува ИЧП.

„За да се запре државната машина за убивање, не треба да се толерира никакво погубување, независно дали е политичко или не“, додаде директорот на ИЧП Махмуд Амири-Могадам.

Активистите го обвинуваат Иран дека ја користи смртната казна како инструмент за заплашување за да ги смири протестите кои започнаа на 16 септември, по смртта во притвор на Махса Амини, 22-годишна Курдка, уапсена три дена претходно за кршење на правилата за облекување на жените.

Според претставникот на ОН за човекови права Волкер Турк, „инструментализацијата на кривичната постапка“ во Иран за казнување на демонстрантите „е еднакво на убиство одобрено од државата“. ИЧП и другите невладини организации за човекови права допрва треба да објават статистички податоци за егзекуциите во Иран за 2022 година.

Но, ИЧП на почетокот на декември објави дека биле обесени повеќе од 500 луѓе, што е рекордна бројка во последните пет години.

притисни ентер