Мурињо направи шоу за да може да разговара со новинарите (ВИДЕО)

Бурното дерби Лацио - Рома (3: 2) го зачини Жозе Мурињо. По поразот, тој ги собра играчите во центарот  Олимпика и им одржа мотивациски говор, а потоа започна неговото шоу.

Давајќи изјава за телевизијата ДАЗН на теренот, тој ги нападна судиите: „Се вратив во Италија по десет години и веднаш забележав дека фудбалот во оваа земја е многу подобрен, но италијанските судии, и оние на теренот и оние во ВАР –собите, оние кои го предводеа денешното дерби немаат квалитет потребен за ова ниво. Ние сме тешко оштетени со две големи судиски грешки. Наместо да ни досуди пенал по прекршокот врз Заниола во првото полувреме, Лацио добива акција од која ќе постигне гол за 2-0. Вината е и на главниот судија и на неговиот видео-асистент. Тоа е премногу. Потоа не успеаја да му дадат уште еден жолт картон на Лукас Леива, а мораа. Секако дека ќе беше потешко за Лацио да игра против нас со десетмина“.

Потоа отиде на прес -конференција. На пат кон неа, тој се расправаше со неколку новинари, пред се со Анхел Мангианте од Скај Спорт. Мурињо потоа доживеа ново изненадување на влезот во медиумската сала кога дозна дека Лацио, кој беше домаќин на ова римско дерби, не им дозволува на новинарите да им поставуваат прашања на тренерите во живо, туку мора да ги испратат по е -пошта за портпаролот да ги прочита на конференцијата за печат.

Мурињо полуде на тоа. „Нека се за**аваат со ваква прес -конференција, сакам да разговарам со новинарите! “викна по делегатот на натпреварот, кој одговори дека Лацио, како домаќин, е организатор на прес -конференцијата и дека тоа се правилата поставени од тој клуб.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер