Мормонски пророк имал 20 жени, најмладата била 9- годишно девојче, а се оженил и со ќерка си

Шокантни нови обвинувања се изнесени против водачот на полигамистичкиот култ во Аризона, Семјуел Рапл Бејтман (46), кој беше уапсен на почетокот на оваа година.

Според изјавите на сведоците дадени на ФБИ, Бејтмен имал 20 сопруги, од кои најмладата имала девет години, а една од сопругите била и неговата ќерка. Сопругите ги возел во приколка во која наместо тоалет имало кофа, додека самиот имал два џипа Бентли.

Тој е во федерален притвор под обвинение за попречување на апсењето во септември, што се случило откако Бејтмен бил приведен од полицајци додека превезувал малолетни девојчиња во бедна приколка опремена со кауч и кофа за тоалет.

Бејтмен води огранок на радикалната мормонска фундаменталистичка црква на Исус Христос или FLDS - но тој очигледно е толку екстремен што дури и поранешниот водач на FLDS, Ворен Џефс, осуден силувач на деца, го осудил.

Сведоците, исто така, изнесоа ужасни наводи за инцест, групни сексуални дејствија во кои биле вклучени возрасни и малолетни деца и трговија со деца.

Агентот на ФБИ, Даун А. Мартин, цитирајќи изјави на сведоци, напишал во поднесокот дека Бејтмен „почнал да објавува дека е пророк“ и изјавил дека има намера да се ожени со сопствената ќерка тинејџерка во 2019 година.

Во соопштението се вели дека Бејтмен оттогаш собрал „приближно 50 следбеници и повеќе од 20 сопруги, од кои многу се малолетни, главно на возраст под 15 години“.

Жените и девојките биле видени за време на сообраќаен прекин на 28 август во северна Аризона, а полицијата вели дека Бејтмен бил во приколка зад неговиот теренец и влечел три девојчиња на возраст од 11 до 14 години.

Приколката била опремена со кауч, камперски столчиња и тоалет со кофа.

Во еден транскрипт, Бејтмен ѝ кажал на една двојка дека „Небесниот Татко“ му наредил на почетокот на ноември 2021 година да „го подари најскапоценото нешто што го има, доблеста на своите девојки“, на тројца негови возрасни машки следбеници.

Бејтмен тогаш наводно ги гледал тројцата мажи како имаат секс со неговите ќерки, од кои едната имала само 12 години.

Бејтмен, наводно, коментирал дека девојките „ја жртвувале својата доблест за Господ“ и продолжил: „Господ ќе ги поправи нивните тела и ќе ја врати мембраната во нивното тело. Никогаш не сум имал поголема доверба во извршувањето на неговата волја. Сето тоа е од љубов“.

Во изјавата на сведокот се вели дека кон крајот на 2020 година, Бејтмен возел до домот на парот во Колорадо Сити „во голем теренец исполнет со жени и девојки“, каде што „сите ги претставил како негови сопруги“.

Најмладата од таканаречените „сопруги“ е девојче родено во 2011 година, напишал агентот Мартин, што значи дека девојчето имало девет години.

Федералните обвинители велат дека додека бил приведен во затворот во округот Коконино, тој разговарал со своите поддржувачи во Колорадо Сити и им наложил да ги избришат комуникациите испратени преку шифрираната апликација за пораки Сигнал.

Тој се изјаснил за невин пред американскиот магистратен суд во Флагстаф.

Полигамијата е наследство од раните учења на Црквата на Исус Христос на светиите од подоцнежните дни, но главната црква ја напуштила практиката во 1890 година и сега строго ја забранува.

Папата ги повика Израелците и Палестинците на дијалог во потрага по мир

Папата Франциско ги повика Израел и Палестинците на дијалог во потрага по мир и го осуди неодамнешното насилство во регионот.

По неделната молитва во Рим, Папата рече дека е длабоко тажен поради веста за убиените Палестинци во израелските антитерористички операции и смртта на израелските Евреи во нападот на синагога во петокот.

„Со голема болка ги слушам вестите што доаѓаат од Светата земја. Спиралата на смртта, која расте секој ден, ја убива малата доверба што постои меѓу овие два народи“, рече тој.

„Ги повикувам двете влади и меѓународната заедница и барам од нив веднаш, без губење време, да најдат други начини, кои вклучуваат дијалог и искрена потрага по мир“, додаде Папата.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети силен, брз и прецизен одговор на нападот на синагога во предградијата на Ерусалим, а израелската армија испрати уште војници на окупираниот Западен Брег.

Нападот во Ерусалим следи по израелската воена операција во градот Џенин на Западниот Брег во четвртокот, во која загинаа девет Палестинци, вклучително и седум вооружени лица, и прекуграничниот оган меѓу Израел и Газа во петокот. Најмалку 30 Палестинци, милитанти и цивили, се убиени на Западниот Брег од почетокот на јануари.

Средба на Спасовски и Демерџиев утре во Скопје

Како што соопшти МВР, изјави од министрите не се предвидени, а на крајот од официјалната средба ќе биде објавено соопштение за медиумите.

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна посета на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија во рамки на која ќе се сретне со неговиот колега, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Како што соопшти МВР, изјави од министрите не се предвидени, а на крајот од официјалната средба ќе биде објавено соопштение за медиумите.

Посетата на Дерменџиев беше најавена во петокот, по телефонскиот разговор на премиерите на Бугарија и на Македонија, Галаб Донев и Димитар Ковачевски, посветен на актуелните случувања во односите меѓу двете земји. Прес-службите на двете Влади соопштија дека двајцата премиери разговарале за потребата претстојните празнувања на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, да се одвиваат мирно и непречено.

Во таа насока, за утре, беше најавена посетата на вршителот на должноста вицепремиер и министер за внатрешни работи на Бугарија Иван Демерџиев и претседателот на државната агенција „Национална безбедност“ Пламен Тончев, кои ќе имаат работна средба со своите македонски колеги во Скопје на која ќе ги прецизираат заедничките активности за да се гарантира мирно и безбедно одбележување на 4 февруари.

Утре променливо облачно и студено

Времето утре ќе биде променливо облачно и студено, попладне со делумно намалена облачност. 

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -8 до -2, а максималната ќе достигне од 1 до 9 степени.

Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне 5 степени.

Следува период на променливо облачно и студено време. Во вторник локално ќе провејува слаб снег и ќе дува засилен северен ветер. Во среда ќе има преодно намалување на облачноста, а од четврток повторно повремено ќе има слаби врнежи претежно од снег, велат од УХМР.

притисни ентер