Мицотакис: Грција ќе купи 18 нови авиони и ќе ја зголеми армијата за 15000 војници

Премиерот на Грција Киријакос Мицотакис објави со какво вооружување ќе се засили грчката армија, се зголемува и бројот на професионални војници.

Грција ќе ја засили својата армија со купување на нови системи на вооружување и со зголемување на бројот на професионални војници за 15000 во текот на следните пет години.

Ова го најави премиерот на Грција Киријакос Мицотакис во својот говор во Солон, во ситуација кога владеат зголемени тензии на релација Грција - Турција во источниот Медитеран

Конкретно Грција ќе купи 18 нови авиони ловци од типот „Рафал“ кои ќе бидат замена за веќе застарените „Миражи 2000“ , како и четири нови фрегати. Покрај тоа ќе бидат ремонтирани и веќе постоечките четири, потоа ќе бидат набавени и 4 хеликоптери „Ромео“ , противтенковско вооружување за копнените сили, торпеда за воената морнарица и проектили за наведување за военото воздухопловство, наведува „Екатимерини“.

Мицотакис ова го најавил вчера, во говорот со кој требало да биде отворен Меѓунароидниот саем во Солун. Саем кој поради пандемијата од коронавирусот е откажан, но грчкиот премиер сепак говорел за економската политика на земјата за следната година.

Мицотакис истакнал дека грчката економија ќе добие финансиска инекција вредна 6,8 милијарди и воедно порачал дека промените на приоритетите во корист на издатоците за одбрана не значат и промена на економските цели.

Русија ја престигна Америка во испораката на гас

 Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години.

Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години, и покрај напорите на регионот да се ослободи од зависноста од фосилните горива, пишува „Фајненшл тајмс“.

„Изненадувачки е да се види дека увозот на руски гас во Европа е зголемен по сите напори и напори да се намали зависноста од енергетските извори од таа земја“, истакнал пазарниот аналитичар од ИЦИС Том Марзек-Менсер.

Британскиот весник потсетува дека по почетокот на конфликтот во Украина во февруари 2022 година, Русија ја намали испораката на гас во Европа и регионот престана да го увезува овој енергенс, кој потоа се испорачува со специјализирани бродови од Америка. Во септември 2022 година, Америка ја престигна Русија во количината на извезен гас во Европа.

Сепак, според податоците на ИЦИС, минатиот месец испораките на руски гас и течен гас учествуваа со 15 отсто од вкупниот извоз во ЕУ, Велика Британија, Швајцарија, Србија, Босна и Херцеговина и Македонија, пренесува Капитал.

Истите податоци покажуваат и дека течниот гас од Америка учествува со 14 отсто во регионот, што е најниско од август 2022 година.

Мицкоски за кадровските решенија во владата од коалицијата „Твоја Македонија“

Изјава на мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кадровските решенија во новата влада од коалицијата „Твоја Македонија“, што вечерва беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на партијата. 

Гордон Ремзи имал тешка сообраќајна несреќа со велосипед,ги покажа модринките

Светски познатиот готвач Гордон Ремзи објави видео на Инстаграм во кое откри, како што самиот вели, „лоша несреќа“ додека возел велосипед во Конектикат.

Во видеото, Ремзи се „пофали“ со своите модринки добиени во велосипедската несреќа.

„Доаѓа Денот на татковците и имам важна порака за сите татковци... Носете кацига! рече тој, додавајќи дека се чувствува добро и дека не се здобил со сериозни повреди, но дека телото му е покриено со модринки, поради што изгледа „како виолетов компир“. На крајот им се заблагодари на персоналот во болницата каде што престојува, но и рече дека е среќен што носел кацига.

„Да не носев кацига, искрено немаше да бидам овде во моментов“, порача Ремзи.

притисни ентер