Мајк Тајсон ќе се бори против Тајсон Фјури

Британските медиуми пишуваат дека ќе има ревијална борба помеѓу 53-годишниот Мајк Тајсон и 31-годишниот Тајсон Фјури.

„Добив повик да се борам со Мајк Тајсон и не можев да верувам. Реков да, повеќе отколку што сакам“, рече Фјури, додавајќи:

„Мислам дека тој е многу сериозен во неколкуте борби“, рече Фјури.

Циганскиот крал верува дека Тајсон и другите борци треба да се очекуваат како егзибиционисти.

„Мислам дека тој и Холифилд се малку престари, но кој сум јас да разговараме за тоа за што е способен некој? Не сакам да уништувам нечиј сон.

Фјури ја освои Светската титула во тешка категорија ВБЦ во февруари, откако ја заврши борбата во 7. коло против Американецот Деонтај Вајлдер.

Патем, многумина шпекулираат дека Тајсон повторно ќе ги вкрсти ракавиците со Евандер Холифилд. Иако се длабоко во шеестата деценија, тие секојдневно споделуваат снимки од нивните тренинзи на социјалните мрежи, а тимовите поврзани со нив признаа дека е можно да го проследиме нивниот трет судир.

Дека Тајсон се подготвува многу сериозно, може да се заклучи не само од импресивните удари, туку и од стручниот персонал со кој се опкружи за време на подготовките.

Реми во Севиља, Шпанија и Полска без победник

Фудбалерите на Шпанија и Полска одиграа без победник во второто коло од Групата Е на Европскот првенство. 

Избраниците на Луис Енрике не успеаја да ја оправаат улогата на фаворит на дуеот во Севиља против вечерва солидната Полска.

Црвената фурија го отвори резуласки мечот со голот на Мората во 25 минута. Шпанија со водство од 1-0 го заврши првото полуврее. Но, во вториот дел проработе најдобриот европски стрелец. Капитенот на Послака Роберт Левандовски со својот првенец на ЕУРО во 54 минута го израмни резулатот на 1-1 и не дозволи нов пораз на Полска на првенството. По 2 кола во групата Е , Шведска е на водечката позиција со 4 бодови пред Словачка со 3. Шпанија е трета со 2 бода а Полска е четврта со 1 бод.

За патниците во нокаут рундата ќеодлууваат натпреварите Шпанија - Словачка и Шведска Полска.

Автомобил паднал на железничка пруга во Градско, повредени пет лица

Во Градско попладнево околу 19 часот, автомобил што се движел во близина на бензиска пумпа паднал од патот на железничката пруга. Повредени се пет лица.

Како што информириа за МИА д-р Василка Пановска Поп-Стефанова, началник на Брза Помош, повредените по укажаната помош се пренесени во Ургентниот центар на велешката болница.

Портпаролката на ЈЗУ Општа болница во Велес, Елеонора Јованова изјави дека кај сите повредени биле констатирани помали телесни повреди, по што се пуштени на домашни лекување.

Триесет и шестгодишник од Велес паднал од цреша

Триесет и шестгодишен велешанец попладнево паднал од цреша и се здобил со фрактури на ребра.

Елеонора Јованова, портпарол на ЈЗУ Општа болница во Велес за МИА информира дека попладне околу 19 часот, бил примен пациент кој паднал од цреша. Тој се здобил со фрактура на повеќе ребра. Бил снимен и му е укажан прва помош.

Повредениот е оставен на опсервација во Хируршкото одделение во велешката општа болница

притисни ентер