Кривичен без став, ЈО допрва ќе одлучува дали ќе се жали за скандалозната пресуда за сообраќајката кај „Млечен“

Образложението на судијката било дека возачот на џипот ја признал вината и пред судот не се бранел дека е невин.

Кривичниот суд засега без коментар за според многумина скандалозната пресуда на судијката Елена Илиевска Јосифовиќ која досуди само условна казна за возачот кој пред две години со својот џип недозволено преку две полни ленти кај „Млечен“ во Скопје уби 32 годишен човек додека возел мотор со неговата сопруга, која беше тешко повредена и го загуби бебето.

Образложението на судијката било дека возачот на џипот ја признал вината и пред судот не се бранел дека е невин. По лавината негативни реакции кај граѓаните кои револтирани на социјалните мрежи прашуваат колку вреди човечкиот живот кај нас, претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев за Канал 5 вели дека во моментов не може да ја коментира вчерашната пресуда бидејќи ги нема сите потребни информации врз основа на што се базира оваа одлука на судијката. Најави дека во понеделник ќе ги разгледа сите аргументи за предметот по што ќе излезе со официјална реакција.

Со оглед дека одлуката се уште не е правосилна, сега се чека ОЈО дали ќе се жали до Апелација. Од Обвинителството допрва ќе одлучат дали ќе поднесат жалба за пресудата.

-По добивањето на писмената пресуда надлежниот јавен обвинител ќе ги разгледа аргументите во неа и ќе донесе одлука за натамошно постапување, велат од ОЈО за Канал 5.

Возачот на џипот „ситроен крузер“ е Васил Ч, директор на фирма во Тетово , кој во моментот на несреќата имал 62 години. Делото за кое го товарело ОЈО Скопје дека ја загрозил безбедноста во сообраќајот поради небрежност но бидејќи имало и смртни последици, возачот се товари примарно по член 300, каде во став 4 е предвидена казна затвор од една до пет години доколу настапи смрт на едно или повеќе лица.

Од семејството на починатиот се згрозени од изречената пресуда. Прво реагираше сопругата на починатиот, Наташа Апостолоска, која и самата има тешки последици од несреќата. „Денеска, во името на граѓаните на РМ, судијата Елена Илиевска Јосифовиќ при ОС Скопје 1, му изрече условна осуда на оној кој ми го одзеде сопругот на 32 години, бебето и мене ме остави со тешки телесни повреди!!! Само затоа што признал! Дно дна!!! напиша Апостолска на „Фејсбук“.

Со слична реакција на гнев и разочарување се јави и таткото на починатиот. Вели дека уште пред изрекувањето на пресудата биле предупредени да останат смирени.

„Ние ќе бидеме казнети ако негодуваме а тој што одзеде животи и уништи животи на фамилии си е слободен? Тоа е нашето судство, обвинителство и цел ланец на судски заврзлами. Сега нека пресуди народот кое судство и која правна држава ја имаме“, напиша меѓудругото таткото на починатиот.

Дел од медиумите посетуваат дека името на оваа судијка во 2017 се најде во Извештајот на Стејт Департментот за состојбите во Македонија, за како што е наведено, политички манипулации со назначувањата во судството, посебно во случаите на Специјалното јавно обвинителство. СЈО претходно бараше и изземање на Илиевска-Јосифовиќ од случајот „Трезор“, заради несовесно и нестручно работење но судот ги отфрли наводите како неосновани.

Дури 182 вакцини против корона минуваат низ клиничко истражување

До денес, во светот се регистрирани неколку вакцини, кои повеќето земји во светот ги користат во борбата против коронавирусот, но освен нив, во моментов има голем број на оние кои допрва треба да бидат одобрени за употреба.

Според официјалните податоци на Светската здравствена организација (СЗО) и Гави, во моментов 182 вакцини се подложени на лабораториски тестови, како и тестирање врз животни.

Бројот на оние кои биле подложени на првични лабораториски тестови е значително помал и, според податоците на СЗО, во овие тестови во моментов има вкупно 76 вакцини.

Иако официјално има три фази на клинички испитувања, вакцините може да се најдат на страницата Гави, кои во моментов поминуваат низ преодни фази помеѓу клиничките испитувања.

Во моментов има вкупно 25 вакцини во оваа фаза на тестирање. Според официјалните податоци, најголем број вакцини во оваа фаза имаат лабораториите од САД, вкупно пет вакцини. Од оваа бројка, четири вакцини се аденовирусни, со некои разлики во начинот на кој лабораториите веруваат дека треба да се користат овие вакцини.

Особено интересни се размислувањата на компанијата „Алтимун“, која, за разлика од другите, се обидува да произведе „вакцина“ во форма на спреј. Клиничкото испитување во фаза 1 на оваа вакцина започнало во декември минатата година. Исто така, компанијата Ваксарт се издвојува од другите во оваа фаза, по тоа што се обидува да произведе вакцина што ќе има орална употреба.

Од другите земји, вакцините од Канада до Австралија минуваат низ Фаза 1 и вреди да се споменат обидите на Иран, кој во моментов работи на тестирање на две вакцини, како и на Турција, која веќе најави влез во втората фаза на тестирање на вакцината на универзитетот Ерчиј.

Покрај тоа, вакцината на престижниот Империјал колеџ во Лондон, која развива вакцина заснована на РНК технологија, ја минува првата фаза на тестирање во Лондон. Истражувачите добиле 41 милион фунти од британската влада за оваа програма.

Во јануари, институтот ја информира јавноста дека во овој момент вакцината нема да ги помине класичните тестови, а фокусот на програмата во 2021 година ќе биде подобрување на ефикасноста на одговорот на вакцината при развој на нови мутации на коронавирусот.

Фазата на транзиција од првиот дел од клиничките испитувања (1/2) и втората фаза на тестирање во моментов претставува најбројна категорија кога станува збор за тестирање на вакцините. Низ оваа фаза на тестирање, која вклучува многу поголем број волонтери, во моментов поминуваат 30 потенцијални вакцини против коронавирус.

Јужна Кореја во моментов има најголем број вакцини во фаза на транзиција, тестирајќи четири вакцини. Исто така, вакцините од европските лаборатории и компании се во оваа фаза. Тука спаѓаат Валнев од Франција, чии претставници претходно нагласија дека очекуваат вакцината да биде одобрена во 2021 година, вакцината на италијанската компанија Такис ​​и холандската вакцина што се тестира на Универзитетот во Гронинген.

Во овие фази на тестирање, постојат и три вакцини на кои во моментов работат лабораториите во Куба. Првата кубанска вакцина во оваа фаза е „Мамбиса“, која кубанските лаборатории се обидуваат да ја тестираат во форма на спреј за нос, кој ќе содржи делови од коронавирусен протеин, но и протеин од хепатитис Б, кој исто така треба да го стимулира одговорот на имунитетот.

Втората кубанска вакцина „Абдала“ исто така успешно ја помина првата фаза на тестирање, а најавен е и почетокот на тестирањето во втората фаза.

Пет вакцини официјално влегле во втората фаза на тестирање. Една од нив е кубанската „Соберана 2“, која е во оваа фаза од декември 2020 година. Кубански научници изјавиле дека вакцината досега покажала исклучително добри резултати при тестирањето и најавиле дека третата фаза на тестирање ќе се изврши во текот на 2021 година во Иран.

Според СЗО, во моментов има пет вакцини во преодната категорија кон третата фаза на тестирање, а од тој број, две вакцини во моментов се тестираат во САД.

Во оваа фаза постои и вакцина од компанијата Медикаго, чие финансирање е поддржано и од меѓународната тутунска компанија Филип Морис.

Вкупно 16 вакцини во моментов се подложени на третата или четвртата фаза на тестирање, од кои 12 се веќе одобрени за употреба. Кина има најголем број вакцини кои моментално се наоѓаат во третата фаза, која покрај Синовак, тестира уште пет други потенцијални вакцини против коронавирусот.

Четвртата фаза на тестирање всушност е дел од верификацијата на вакцината и нејзиниот ефект откако ќе биде официјално одобрена за употреба.

Според СЗО, Модерна, АстраЗенека, Фајзер и Синовак, компании чии вакцини најмногу се користат во програмите за имунизација, во моментов ја минуваат оваа фаза.

Исто така, треба да се нагласи дека досега, низ три фази на тестирање, се одбиени само три вакцини, од кои две не ја поминале првата фаза на тестирање, додека третата неодобрена вакцина го завршила своето патување во втората фаза на тестирањето.

Следните денови времето ќе биде постудено, од среда пообилни врнежи од дожд

Времето во земјава утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. 

Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до -1, а максималната ќе достигне од 8 до 13 степени.

Во Скопје ќе биде претежно сончево со слаб до умерен југоисточен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -6, а максималната ќе достигне до 11 степени.

Од понеделник ќе преовладува променливо облачно време со услови за повремен локален дожд. Пообилни врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег се очекуваат во среда.

In Memoriam: Почина академик Момир Харалампие Поленаковиќ

На 81-годишна возраст денеска почина академик Момир Харалампие Поленаковиќ, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ).

По повод неговата смрт, Македонската академија на науките и уметностите и Медицинскиот факултет при УКИМ ќе одржат комеморативна седница преку видеоконференциска врска.

Академик Момир Харалампие Поленаковиќ е роден на 26 април 1939 година во Скопје. Медицински факултет завршил во Скопје во 1963 година, кога бил прогласен и награден како најдобар студент – првенец на Универзитетот „Кирил и Методиј" во Скопје. Специјализација по интерна медицина завршил во 1969 година. Во 1977 година ја одбранил докторската дисертација на тема „Клиничко-имунолошка процена на патолошките настанувања во бубрежните гломерули". За редовен професор е избран во 1988 година. Работел на Клиниката за нефрологија при Медицинскиот факултет во Скопје, а во периодот од 1990 до 1997 година бил директор на Клиниката за нефрологија. Од 2005 година, во пензија, неуморно продолжил да работи во областа на медицината и со своите трудови и научноистражувачката работа да придонесува во оваа област.

Од МАНУ потсетуваат дека Поленаковиќ нашите сознанија и достигнувања ги соопштувал во земјава и во странство во над 550 отпечатени научни и стручни трудови, од кои над 200 труда се на „Pub Med", како и во 250 апстракти со кои учествувал на научно-стручните состаноци во земјата и во светот. Редактирал и издал пет книги со реферати од конгреси и научни состаноци. Автор е на книгата со наслов „Исхрана кај болните со бубрежна инсуфициенција и на дијализа", публикувана во 1997 г., како и коавтор (со академик И. Дејанов и П. Дејанов) на книгата со наслов „Инфекции, хемостатски нарушувања и антибиотичка терапија кај болни на хемодијализа", објавена во 2004 г., уредник на книгата со наслов „Renal Failure – The Facts", InTech, 2012.

Бил уредник и член на уредувачки одбори: главен уредник на периодичното списание „Прилози" на Одделението за медицински науки на Македонската академија на науките и уметностите (во периодот 2002 – 2019); помошник уредник (Associate editor) на списанието „БАНТАО"; член на уредувачките одбори на: Actual Nephrology: Kidney Foundation, Варна – Бугарија; Aktuality v nefrologii (Current concepts in nephrology), Република Чешка; поранешен член на уредувачкиот одбор на „Македонски медицински преглед", на списанието Nephrology, Dialysis, Transplantation – NDT (официјално списание на Европската ренална асоцијација) и на списанието JAMA (Journal of American Medical Association) – југословенско издание.

Академик Поленаковиќ бил првиот кој во нашата земја вовел добивање на бубрежно ткиво по пат на перкутана бубрежна биопсија и овозможил иследување на свежо добиено бубрежно ткиво со имунохемиски методи. Направил класификација на гломерулонефритите во земјава. Од 1965 година Поленаковиќ учествувал во лекувањето на акутната бубрежна инсуфициенција со хемодијализа, а од 1971 година во лекувањето на хроничната бубрежна инсуфициенција со интермитeнтна хемодијализа. Прв го вовел лекувањето со рекомбинантeн еритропоетин, на реналната анемија кај пациенти лекувани со дијализа. Во 1977 година учествувал во изведувањето на првата бубрежна трансплантација на Медицинскиот факултет во Скопје.

Одржал повеќе предавања од областа на гломерулонефритите, балканската ендемска нефропатија и лекувањето на хроничната бубрежна инсуфициенција, на повеќе институции во земјата и во странство. Активно учествувал во работата на Македонското лекарско друштво. Бил основач и претседател на Македонското здружение за нефрологија, дијализа, трансплантација и вештачки органи (1992 – 2011) и иницијатор за создавањето на Балканската нефролошка асоцијација (БАНТАО) во 1993 година. Исто така бил член на повеќе меѓународни асоцијации и здруженија.

Тој е носител на повеќе признанија и награди, меѓу кои: Орден заслуги за народ со сребрена ѕвезда, Повелба „Д-р Трифун Пановски" (1988 г.), од Националната бубрежна фондација во САД (National Kidney Foundation – NKF, USA) доделено му e признанието Distinguished International Medal за 1997 година, највисокото признание кое им се доделува на истакнати нефролози од Фондацијата, кои не се жители на САД, за извонредни научни достигнувања во нефрологијата и за работата во развивањето на нефрологијата во нивната земја. Добитник бил на наградата на Град Скопје – „13 Ноември" за особени остварувања во здравствената заштита од областа на нефрологијата (2005 г.); Сребрен медал од прв ред „Столен медал на Македонската православна црква" по повод 50 години од обновувањето на Охридската архиепископија и 40 години од автокефалноста на МПЦ (2008 г.); државната награда на Република Македонија „11 Октомври" за животно дело во областа на науката и образованието (2009 г.) и други. Во 2013 година е добитник на наградата The 2013 Pioneer Award Eastern & Central Europe Region на Интернационалното здружение за нефрологија (ISN) за постигнувањата од областа на нефрологијата за регионот на Источна и Централна Европа.

Во 1994 година, академик Поленаковиќ е избран за странски член на Српската академија на науките и уметностите, како и за член на Фондацијата „Бубрег" во Варна, Бугарија. Во 1996 година е избран за член на Академската асоцијација за медицински интердисциплинарни студии во Романија (Academic Association of Medical Interdisciplinary Studies). За надворешен член на Академијата за медицински науки на Српското лекарско друштво, тој е избран во 1998 година, а во 2002 година е избран за член на Њујоршката академија на науките (САД) и истата година за надворешен член на Академијата за медицински науки на Хрватска. Исто така, во 2006 година е избран за член на Светската академија на уметност и наука (Сан Франциско, САД), како и за член на Европската академија на науките (Салцбург, Австрија). Од 2007 година, тој е член на Друштвото за наука во Берлин, „Лајбниц" (Германија).

За редовен член на Македонската академија на науките и уметностите беше избран на 26 јуни 1997 година, а во периодот 2004 – 2007 година беше нејзин потпретседател. Во периодот 2011 – 2017 год., Поленаковиќ беше раководител на Истражувачкиот центар за генетско инженерство и биотехнологија „Георги Д. Ефремов" на МАНУ.

притисни ентер