Кинескиот Xpeng вложува милиони во вработените и во вештачката интелигенција (ФОТО)

Кинескиот производител на електрични возила (EV) Xpeng објави дека ќе вработи 4.000 луѓе оваа година и ќе инвестира милиони долари во вештачка интелигенција (AI) за да се соочи со се пожестоката конкуренција на пазарот.

Со овој потег тие ќе се обидат да ја преживеат жестоката конкуренција во Кина, најголемиот автомобилски пазар во светот. Дополнителните вработени ќе претставуваат зголемување за 25 отсто на бројот на вработени во производителот на електрични возила поддржан од Фолксваген, во споредба со 15.829 на крајот на 2022 година.

Новите потези ги најави извршниот директор Хе Ксијаопенг во писмо до вработените во неделата, првиот работен ден по празникот на кинеската Нова Година.

Компанијата, исто така, ќе инвестира 3,5 милијарди јуани (486,36 милиони долари) во истражување и развој на вештачка интелигенција за паметно возење, рече тој, додавајќи дека Xpeng планира да лансира околу 30 нови производи или подобрени модели во рок од три години.

„Соочени со песимистичка макроекономска ситуација, многу деловни партнери се повлекуваат и се плашат да инвестираат. Мислам дека ова е можност за наш развој. Во 2024 година ќе го смениме трендот и ќе влеземе во брз позитивен циклус во четвртиот квартал или порано.“.

„Оваа година е 10-та година од работењето на Xpeng. Нашите резултати мора да се зголемат повеќе од двојно“, додаде тој.

Плановите на Xpeng се разликуваат од оние на конкурентите кои ги намалуваат трошоците. Побарувачката продолжува да слабее на најголемиот светски пазар на автомобили и покрај понудените попусти, предводени од Tesla. Кинескиот производител на електрични возила Nio во ноември објави дека ќе укине 10 отсто од своите работни места со цел да ја подобри ефикасноста во услови на растечка конкуренција.

Соочени со послаба побарувачка на домашниот пазар, кинеските производители на автомобили гледаат на извозот како движечка сила зад растот. Зголеменото влијание на Кина како извозник на возила предизвикува несогласувања во странство.

Кинеското Министерство за трговија соопшти претходно овој месец дека ќе ја зајакне индустријата за возила со обновлива енергија како одговор на ограничувањата на надворешната трговија и ќе соработува со странски компании во услови на европска истрага за кинеските субвенции за овој сектор.

Во јули минатата година Volkswagen објави дека ќе инвестира околу 700 милиони долари во Xpeng и ќе купи 4,99 отсто од акциите во компанијата.

Бизарна снимка има 92 милиони прегледи, на социјалните мрежи бараат казна за авторите (ВИДЕО)

Навикнати сме инфлуенсерите и креаторите на содржини да вршат разни акробации со цел да привлечат следбеници и да обезбедат што повеќе кликови.

Понекогаш, тоа значи ризикување на сопствениот живот.Сличен пример наоѓаме и на Инстаграм, каде корисникот Самит Дубеј објави бизарно видео кое ги подели мислењата на луѓето.

Гледаме млад човек, залепен со пластична фолија од надворешната страна на автомобилот, што можеби нема да биде проблем - доколку возилото не се движело по патот.

Навистина, автомобилот не оди брзо, но без разлика, тоа е ризичен потег.

Очигледно сѐ поминало без последици, а изгледа дека залепениот млад човек ужива во авантурата. Клипот е објавен на 12 април и брзо стана вирален, собра над 92 милиони прегледи и два милиони лајкови.

Коментарите биле исклучени по бројните критики за авторот, пренесува NDTV.

Во меѓувреме, видеото е споделено и на други мрежи, каде многу луѓе изразија загриженост за ваквото однесување. Имало и такви кои побарале полицијата да преземе мерки против актерот.

„Ниту еден сериозен и чувствителен човек нема да го направи ова. Не се шегувајте со животот, сѐ може да се случи, некој може дури и да те удри“, напишал еден корисник.

Друг додаде: „Најглупаво нешто што сум го видел во животот“.

Третиот истакнал: „Животот е бесценет, некој е зафатен со глупави шеги, си игра со животот, а каде е законот да го стават зад решетки“.

Воз во пламен помиона низ мало гратче во Канада, пожарникарите едвај го изгаснаа (ВИДЕО)

Запален товарен воз во ноќта меѓу неделата и понеделникот поминал низ центарот на канадскиот град Лондон!

На шокантната снимка може да се види дека најмалку пет вагони гореле и дека пожарот брзо се ширел. Шокираните жители врескале во своите автомобили додека минувал запалениот воз, но за среќа никој не бил повреден, објави Дејли Меил.

Засега не е познато што го предизвикало пожарот во возот.

На противпожарните екипи им биле потребни час и половина за да го локализираат пламенот и уште неколку часа за да се осигура дека пожарот е целосно изгаснат.

- Сѐ ќе третираме како подметнување пожар додека не се докаже спротивното, тоа беа стари железнички врски, кои не беа многу сигурни - соопштиле од противпожарната служба.

Шпанија основа фонд за 440.000 жртви на сексуално злоставување од католички свештеници

Шпанија ќе формира фонд што ќе биде финансиран претежно од Католичката црква за да им плати отштета на околу 440.000 жртви на повеќедецениската сексуална злоупотреба извршена од католички свештеници.

Шпанија ќе формира фонд што ќе биде финансиран претежно од Католичката црква за да им плати отштета на околу 440.000 жртви на повеќедецениската сексуална злоупотреба извршена од католички свештеници, блиски до нив и наставници, најави министерот за правда.

Ваква оценка даде извештајот на шпанскиот омбудсман во октомври по анкета на 8.000 луѓе.

Тогаш беше препорачано формирање на државен фонд, а Црквата беше обвинета дека не соработувала и се обидувала „да ја намали оваа појава колку што е можно повеќе“.

Министерот за правда Феликс Боланос им рече на новинарите дека Црквата, која беше исклучително влијателна во шпанското општество и политика до и по крајот на десничарската диктатура во 1970-тите, со децении не ги исполнила барањата за компензација и дека нејзините реакции на извештајот варирал во зависност од епархијата.

„Сакаме да дејствуваме за да спречиме, да го поправиме и да се обидеме да го вратиме долгот што нашето општество им го должи на жртвите“, рече Боланос.

Владиниот план, кој треба да се спроведе до 2027 година, предвидува сè уште недефинирана формула со која Црквата ќе бара „да го плати целиот надомест или нејзиниот поголем дел, како и гаранција за другите елементи од симболичната компензација“. Боланос рече дека неговото министерство ќе преговара со епископите за придонесот што црквата е подготвена да го плати во фондот и дека има впечаток дека свештенството е подготвено за соработка.

Но, во исто време, шпанската бискупска конференција објави дека не може да прифати план со кој се исклучуваат жртвите на сексуална злоупотреба во други организации бидејќи „претставува осуда на целата Црква и покрива само дел од проблемот“. Во ноември црквата за прв пат објави дека има намера да ги обештети жртвите и во случаи кои не се целосно решени бидејќи во меѓувреме починал свештеник, кој извршил злосторство.

Боланос рече дека независно експертско тело ќе ги проучува случаите во кои насилникот умрел, оние за кои истекол рокот на застареност или оние кои никогаш не стигнале до суд.

притисни ентер