Јутјубер покажа неверојатно свртување на автомобил на раб на бездна (ВИДЕО)

Јутјубер стана познат на социјалните мрежи откако сподели видео на кое се гледаат маневри со автомобил кои и пркосат на смртта.

Имено, каналот на YouTube наречен DrivingSkill неодамна почна да привлекува внимание откако едно негово видео беше споделено на Твитер каде стана вирално.

На тоа видео се гледа како човек зад воланот на син минибус прави вртење од 180 степени на тесен дел од патот покрај карпа.

Погледот на YouTube каналот на возачот покажува дека тој изведува слични акробации и во други возила. На една од нив се гледа како сврте во црна лимузина на мост широк само 3 метри.

Не покажувајќи апсолутно никаков страв дека ќе падне од работ, човекот оди неколку милиметри напред додека предните тркала не се најдат на работ на мостот. Кога вози наназад, не му пречи што едно од тркалата виси на работ на мостот.

Во еден момент, двете задни тркала се превртуваат преку работ, а кога возачот се обидува да се движи напред, тркалата немаат по што да се движат. Неговото решение е едноставно да излезе од автомобилот, да го подигне задниот браник за задните гуми да имаат за што да се држат и да продолжи да врти полукружно.

Се чини дека ваквите акробации во возењето немаат практична цел, бидејќи се сомневаме дека некој би бил принуден да изведе полукружно вртење на вакви терени.

Левица: Османи саботира иницијатива за решавање на статусот на Македонците во Бугарија

Прашањето кое останува отворено е зошто Македонија не ги користи пресудите во своја корист на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) .

Владата без легитимитет на СДСМ и ДУИ, која целосно ја изгуби контролата на државниот апарат, секој претходен проблем го заташкува со отварање на нов, што поголем или поскандалозен проблем, свесна за падот кој ѝ следи, сламката на спасот ја гледа во отпочнувањето на преговорите со ЕУ.

Според неофицијални извори на кои се повикуваат неколку медиуми, од страна на Министерот Османи се врши притисок за „пригушување" на македонската дипломатија, што резултира со нејзино недејствување во Советот на Европа на штета на националните интереси. Иако, во Советот на Европа изминатиов период била иницирана посериозна активност за спроведување на пресудите на Европскиот суд за човекови права против Бугарија, МНР предводено од Османи реагирало македонските дипломати да не учествуваат во овој круцијален процес.

Ваквата насока на движење е во целосен склад со незастапувањео на интересите на Македонците во Бугарија, кои години наназад се изложени на агресивна асимилација и прогон, додека од другата страна се бара бугарскиот народ да стане конститутивен елемент на државата, внесен во официјалниот Устав.

Македонија зад себе има 16 пресуди на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во своја корист, како најсилен аргумент, а воедно и инструмент кој треба да го користи во движењето на процесот, меѓутоа однесувањето на македонското МНР и Министерот Османи е тотално сервилно.

Прашањето кое останува отворено е зошто Македонија не ги користи пресудите во своја корист на ЕСЧП и не се залага за својата конвенционална должност во Советот на Европа (Европска институција за заштита на човековите права) истите да бидат спроведени?

Индикациите укажуваат дека ваквото недејствување на македонската дипломатија е исклучително како резултат на нејзино „пригушување" од страна на Министерот Османи, што ја потврдува тезата за спремноста на оваа Влада, задоволувајќи ги бугарските апетити, да проголта ново велепредавство за „европски цели", зошто таму је гледа сламката на спасот.

​​​​​​

Политичка партија Левица

Фото: Гламур на црвениот тепих во Kан

Со премиера на филмот „Final Cut“ вчера беше отворен 74. Кански филмски фестивал .

Познати дами прошетаа по црвениот тепих во Кан.

Сите чекаа да видат во кое издание познатите дами ќе прошетаат на црвениот тепих, а една од нив веќе успеа да ја понесе титулата „најголем моден неуспех“.

Тоа е актерката Мерјам Узерли, која се прослави со улогата на Хурем во серијата „Сулејман Величествениот“.

Во блескаво издание во кан се појавија актерките Ева Лонгорија, Џулиен Мор....

Зеленски: Руската инвазија е катастрофална грешка на Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека „руската инвазија на неговата земја е катастрофална грешка“, откако Русија објави стратешка победа во Мариупол. 

Зборувајќи од Киев, Зеленски рече дека „потврдено е дека инвазијата била апсолутна грешка“ и тврди дека руската армија останала без проектили со кои ги нападнала украинските војници. Тој ги критикуваше руските лидери, за кои рече дека се плашат да признаат дека „на највисоко воено и државно ниво се направени катастрофални грешки“, објави Би-Би-Си.

Украинскиот лидер ја обвини Москва дека ги принудува младите, неискусни војници на линијата на фронтот и ги турка во битка „како топовско месо“.

притисни ентер