Ја пропушти Данска затоа што случајно вдишувал лек што содржи недозволена супстанца!?

Три причини зошто Катаи не игра.

Најдобриот фудбалер на Црвена Звезда, Александар Катаи, веќе подолго време не игра за црвено-белите поради позитивниот тест на коронавирусот.

Уште претходно беше познато дека Катаи има проблеми со здравјето, па поради тоа претходната сезона не играше неколку месеци. Како што кажа Дејан Станковиќ: „Тој бавно закрепнува од коронавирусот и брзо се заморува", па тоа е една од причините што не е вклучен во тимот.

Сепак, постои и трета причина поради која "Maгико" не игра.

Како што пренесуваат медиумите, Катаи случајно погрешил и го инхалирал истиот лек како и неговиот син, а се воспоставило дека овој лек содржи недозволена супстанца, доволно недозволена што поради неа ризикувал да биде суспендиран на подолго време доколку биде подложен на допинг тест.

Медицинскиот тим на Црвената Звезда, предводен од д-р Миодраг Младеновиќ професионално ја заврши работата и од играчот побара еден ден пред да отпатува за Данска, да достави список на лекови што ги користел претходните денови. За време на контролата, било утврдено дека Какаи направил грешка и затоа не беше во тимот.

Затоа, Звезда не сакаше да ризикува и Катаи не замина за Данска на натпреварот против Митјиланд, а подоцна не беше ни на натпреварот против Раднички од Ниш.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер