Италија или Португалија- една од нив нема да оди во Катар, Македонија доби најтешка ждрепка

Денеска од 17 часот во Цирих се одржа ждрепката за квалификациите за Светското првенство.

Тоа ќе бидат невидени дополнителни квалификации во европската зона во која ќе учествуваат дури 12 репрезентации.

Она што го посакуваа голем број фанови се оствари. Италија и Португалија се во иста група. Македонија ја доби најтешката ждрепка. Полуфиналето ќе го играат во Италија, додека во второто полуфинале Португалија ќе се сретне со Турција. Домаќин на финалето ќе биде победникот од вториот натпревар.

На вториот турнир Полска ќе игра во Русија, а Чешка во Шведска. Домаќин на финалето ќе биде победникот од првиот натпревар.

На последниот турнир ќе играат Шкотска - Украина и Велс - Австрија. Домаќин на финалето ќе биде победникот од првиот натпревар.

Парови:

Турнир 1:

Велс - Австрија

Шкотска - Украина

Турнир 2:

Русија - Полска

Шведска - Чешка

Турнир 3:

Португалија - Турција

Италија - Македонија

На Светското првенство одат само победниците. Полуфиналните пресметки ќе се играат на 24 и 25 март следната година, а финалето е закажано три дена подоцна. Светското првенство започнува на 21 ноември.

Претходно на Мундијалот место обезбедија Хрватска, Германија, Данска, Франција, Белгија, Шпанија, Србија, Англија, Швајцарија и Холандија.

Град Скопје наскоро ќе презентира план за штедење на електрична енергија

Град Скопје наскоро ќе го презентира планот за штедење на електрична енергија. Планот, како што денеска изјави градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, е сеопфатен и содржи интервентни мерки на штедење.

Несакајќи да открива детали, Арсовска најави дека деновиве ќе биде презентиран планот пред јавноста.

– Верувам дека сите институции треба соодветно пред оваа енергетска криза што следи во зимскиот период да се добро подготвени и да направиме се што е можно да ја надминеме оваа енергетска криза, а понатаму да прибегнеме кон штедење на непродуктивните трошења, рече Арсовска, одговарајќи на новинарски прашања при денешната посета на Радишани.

МЗШВ започнува со авансна исплата од 40 отсто на грантот за млад земјоделец

Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. 

Преку програмата за финансиска поддршка на руралниот развој Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) нуди мерки со кои ги поддржува младите земјоделци и тоа преку мерката 112 – помош за млади земјоделци за започнување со земјоделска дејност, каде се доделува грант во висина од 10.000 евра и мерката 113 – поддршка за поттикнување на земјоделското производство, со грант од 20.000 евра, информираат од ресорното Министерство.

– Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. Изминативе пет години повеќе од 1.000 млади лица аплицирале и ги искористиле мерките за поддршка на млад земјоделец. Големиот интерес кај младите беше мотив како министерство да предложиме законски измени на законот за земјоделство и рурален развој со кој овозможуваме услови за започнување со авансна исплата на финансиската поддршка за млад земјоделец. Па така со оваа измена младите земјоделци ќе можат авансно да добијат 40 отсто од вкупната вредност на грантот за поддршка за млад земјоделец, велат од МЗШВ.

На овој начин, додаваат од таму, директно им помагаме на младите земјоделци побрзо да започнат со земјоделската дејност, но и со реализација на планираните инвестиции, дополнително со оваа нова можност ги мотивираме младите уште поактивно да се вклучат во земјоделскиот сектор.

Украина: Русија безмилосно гранатира села на југ, луѓето живеат во подруми

Русија се обидува да ја врати изгубената позиција во окупираната област Керсон во јужна Украина, соопштија локалните власти.

"Во регионот Керсон ситуацијата е постојано напната, непријателот е постојано активен. Ситуацијата е особено тешка во населбите лоцирани во близина на линијата на фронтот. Луѓето мора да живеат во подруми или да ги напуштат своите домови", соопшти регионалната државна управа.

„Окупаторите неуспешно се обидуваат да ги вратат загубените позиции и безмилосно ги гранатираат ослободените села“, додаваат од управата.

притисни ентер