Хрватите во транс ја слават победата над Бразил (ВИДЕО)

Хрватска е во транс и се слави низ сите градови во државата.

Бразил падна по драматичната игра и пеналите, а „коцкастите“ уште еднаш ѝ донесоа радост на цела Хрватска.

Сите хрватски градови целосно полудеа во истиот момент откако стана јасно дека Хрватска го победи Бразил на пенали.

Џонсон изјави дека Путин, му се заканил пред почетокот на инвазијата на Украина

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин лично му се заканил пред почетокот на инвазијата на Украина.

„Во еден момент ми се закани и рече: 'Борис, не сакам да те повредам, но со една ракета би траело само една минута', или така нешто слично“, вели Џонсон во документарна емисија на ББЦ .

„Ако се суди според опуштениот тон и релаксираноста која тој се чини ја имаше тој ден, веројатно едноставно си поигруваше со моите обиди да го натерам на преговори“, вели Џонсон.

Поранешниот британски премиер, како и други премиери, правеа обиди непосредно пред руската инвазија на Украина во февруари 2022 година да го одвратат Путин од намерите. Ваквите изјави се дадени во тој период.

Борис Џонсон во јули 2022 година под притисок на неговата партија се повлече од функцијата .

Најмалку три лица загинаа во јужниот град Херсон

Продолжуваат жестоките борби  во источна Украина, каде градовите се соочуваат со постојано руско бомбардирање, а војниците се борат со платениците Вагнер во близина на градот Бахмут.

Во меѓувреме, една постара жена загина во руски ракетен напад врз станбена зграда во Харков , а во гранатирање загинаа најмалку три лица во јужниот град Херсон, соопштија украинските власти.

Киев повторно моли за авиони и ракетни системи со долг дострел, од западните земји откако обезбеди ветувања за десетици модерни борбени тенкови од сојузниците.

Висок функционер на ЕУ ја обвини Русија дека ја носи војната против Украина во „поинаква фаза“, што ги поттикна плановите за снабдување на Киев со тенкови.

СДСМ: Успешните економски политики на СДСМ дадоа резултат

Успешните економски политики на СДСМ дадоа резултат, рекордни инвестиции од 465 милиони евра.

Успешните економски политики на СДСМ дадоа резултат, рекордни инвестиции од 465 милиони евра

Владата предводена од СДСМ, со ефикасни и навремени мерки и политики ја одржа економската стабилност на државата и обезбеди предвидлива деловна клима за домашните и за странски инвестиции.

Во 2022 година, во екот на глобална криза реалиризани 465 милиони евра капитални инвестиции, што е реализација на 90 отсто од предвидените капитални инвестиции за минатата година.

Лани во ТИР зоните се вложени над 430 милиони евра и се отворени нови 2.300 работни места, со плати над државниот просек.

Во време на глобална економска криза продолжи трендот на раст на платите и пензиите. Минималната плата е зголемена на 18.000 денари, а просечната плата достигна над 33.000 денари.

Пензиите се покачија во два наврати, а ново зголемување на пензиите следува во март оваа година, согласно новата методолигија.

За успешноста на економските политики на Владата, потврда е и кредитниот рејтинг на Стандард и Пурс и задржувањето на кредитниот рејтинг на ББ- со стабилен изглед.

СДСМ како одговорна партија продолжува со ефикасните и одговорни економски политики, кои даваат резултати, носат економски пресврт и подобар животен стандард за сите граѓани.

СДСМ

притисни ентер