Хари и Меган Маркл снимаат серијал за ментално здравје со Опра Винфри

Главната тема на сериите на принцот Хари за менталното здравје се неговите посети во болниците и центрите за лекување, потврди добротворната организација „ Combat Stress“.

Организацијата ,, Combat Stress”  им помага на воените ветерани да се борат со вознемиреност, депресија, посттрауматско стресно нарушување и други проблеми. Организацијата потврди дека учествува во продукцијата на сериите со Опра Винфри, која ќе се прикажува подоцна оваа година. Мегхан Маркл е исто така вклучена во продукцијата на овој проект.

Шестиот по ред за британскиот трон, принцот Хари, неодамна зборуваше отворено за неговата борба за менталното здравје. Во оваа пригода, тој откри дека му било потребно стручно советување по смртта на мајка му.

Претставниците на „ Combat Stress“ потврдија дека во серијалот ќе ги посетат болниците во Велика Британија и центрите за третман. Оваа добротворна организација има три центри за третман во Велика Британија.

Организацијата е спонзорирана од таткото на Хари, принцот Чарлс. Минатата година, тој ја основа Фондацијата At Ease Appeal, чија цел е да собере 10 милиони фунти, за да помогне во финансирањето на борбата за ментално здравје и како се испорачуваат услугите за ментално здравје до 2022 година.

Бакингемската палата одби да коментира за серијата, која пристигнува на Apple TV. Кралската фондација, спонзорирана од војводата и војвотката од Сасекс, како и војводата и војвотката од Кембриџ, започна неколку иницијативи за ментално здравје.

Тоа вклучува започнување на кампањата „Heads Together“ за борба против стигмата и промена на разговорите за менталното здравје и кампања за контакти насочена кон помагање на припадниците на вооружените сили да добијат пристап до поддршка.

Минатата година Меган и Хари присуствуваа на инаугурацијата на добротворната организација за ментално здравје, која беше поддржана, меѓу другото, и од Кралската фондација. Организацијата нуди поддршка во текот на 24 часа, 7 дена во неделата на сите оние кои се борат со проблеми со менталното здравје.

Принцот Хари и Меган го откриле својот план да се повлечат од Кралската фондација и да основаат своја фондација во јуни 2019 година, шест месеци пред да одлучат да се повлечат од кралското семејство.

„Динамичниот документарен филм во неколку епизоди ќе се фокусира на менталните болести и менталното здравје. Има за цел да ги инспирира гледачите да имаат искрен разговор за предизвиците со кои се соочуваат и да учат од секој од нас, не само како да преживеат, туку и да напредуваат“, напишаа Хари и Меган на својот профил на Инстаграм.

Палатата Кенсингтон издаде објава во април минатата година.

„Возбудени сме да објавиме дека Војводата и војвотката од Сасекс и Опра Винфри ќе бидат партнери, ко-креатори и ексклузивни продуценти на претстојната серија за ментално здравје, која ќе се емитува на Apple TV во средината или крајот на 2020 година. Двојката веќе неколку месеци ја развива серијата и тие се многу среќни што го споделија овој важен проект “, напишаа лани од палатата.

притисни ентер