Ѓоковиќ: Разочаран сум од општеството, не можам да поверувам што се случува

Новак Ѓоковиќ се врати на тренинзите по тешкиот пораз кон средината на септември во финалето на УС Опен од Данило Медведев.

"Почнав да тренирам. Одамна не тренирав со рекет во рака. Мојот план до крајот на сезоната е да играм во Париз, последниот Мастерс и на Дејвис купот. Ќе бидам во Белград до недела, а потоа планирам да ја напуштам Србија за да се посветам повеќе на тренинзите и подготовките “, изјави најдобриот тенисер на светот за Блиц.

Доаѓаат различни информации од Мелбурн за условите што тенисерите ќе треба да ги исполнат за да играат на првиот грен слем сезонава. Вакцинацијата дури се смета за задолжителна.

"Ја набљудувам ситуацијата и конечната одлука ќе биде на почетокот на ноември. Не верувам дека условите многу ќе се променат, најверојатно ќе има, како и оваа година, многу ограничувања. Колку што слушнав, Австралијците се обидуваат да ги подобрат условите за секого. Најголемиот проблем е што ако сте во авион со личност која е позитивна, треба да одите во хотелска соба 14 дена. Дури 70 играчи мораа да бидат изолирана оваа година. Додаде дека размислува да го прескокне Австралија опен, неговиот омилен Грен слем.

"Не знам дали ќе одам таму, не знам што се случува. Ситуацијата воопшто не е добра. Ако ставите во карантин професионален спортист, тој не може да ја напушти собата ... Нема да може да игра на вообичаеното ниво, а ризикот од повреда се зголемува. Мислам дека многу играчи ќе размислат да заминат во Мелбурн. Страшно е што се случува во општеството помеѓу вакцинираните и невакцинираните. Не можам да верувам дека ние спаднавме на дискриминација меѓу луѓето дали се вакцинираат или не. Има многу нејаснотии. Нема да откријам дали сум вакциниран. Тоа е приватна работа и несоодветно прашање. Премногу луѓе си дозволуваат слобода денес и ги осудуваат луѓето. Што и да одговорите, тие ќе го злоупотребат тоа. Медиумите шират страв и паника, и јас нема да учествувам во тоа. Чувствувам дека сите се непријателски расположени и не сакам да им дадам причина да напишат некои работи за мене. Секако дека сакам да одам во Австралија, тоа е мојот најуспешен грен слем, но не знам дали ќе одам."

Заев: Градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап

Фејсбук објава на премиерот Зоран заев по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост.

Преку сеопфатни политики и мулти-институционален пристап градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој.

Оваа година го одбележуваме 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост со позитивни промени, како резултат на спроведувањето на најдобрите светски практики за поддршка и вклучување на лицата со попреченост во нивното секојдневие, во здравството, образованието и социјалната заштита. И не само денес, инклузијата на овие лица во општеството е процес на којшто сме посветени секој ден од годината. Тие се дел од нашето секојдневно живеење, наши пријатели и роднини.

Овие наши сограѓани најмногу од сè бараат еднаквост, самостојно живеење и функционирање во општеството и затоа врвен приоритет на Владата е инклузијата на лицата со попреченост во сите општествени текови. Тоа е особено важно кога станува збор за животот на овие лица во актуелниот миг на пандемијата со КОВИД-19 и за нивната транзиција без стрес во пост-ковид периодот.

Со цел унапредување и создавање квалитетно општество, во кое различностите се почитуваат и вреднуваат, Владата посветено работи на унапредување и олеснување на условите за живот на лицата со попреченост, без разлика на возраста на лицата:

- Ја намаливме границата за лична асистенција. Сега право на личен асистент имаат лицата со попреченост од 6 до 64 годишна возраст. На тој начин овозможуваме лицата со попреченост да ги извршуваат секојдневните активности и да бидат активно вклучени во секојдневието.

- Ја изработивме апликацијата Аудио-читач, која на слепите и на лицата со оштетен вид им овозможува пишаниот текст да го слушнат и разберат во аудио верзија на свој мајчин јазик.

-Отворени се 15 нови инклузивни детски градинки, кои им овозможуваат на децата со попреченост да се вклучат во предучилишното образование.

-За оние кои се грижат за своите најблиски, а кои се лица со попреченост државата ја надополнува втората половина од платата доколку работат со скратено работно време, а за оние над 64 години возраст обезбедуваме еден вид на пензија, со цел да имаат економска сигурност.

Во афирмирањето на автентичниот концепт „Едно општество за сите“, Владата и понатаму останува посветена да предничи и да ги промовира и штити правата на лицата со попреченост во областите како што се: еднаквост и недискриминација, слобода на движење, самостојно живеење, образование, пристап до стоки и услуги, вработување, правна поддршка и пристап до правда, здравство, и правото на политичко учество во сите процеси од стратешка важност за нашата држава, објави Заев на Фејсбук.

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

Помошникот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека видеоразговорот со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се одржи по патувањето на рускиот лидер во Индија, планирано за следната недела.

Јуриј Ушаков не прецизираше кога точно ќе се одржи видеоповикот меѓу двајцата претседатели, велејќи дека сè уште се работи на последните детали за разговорите.

– Состанокот ќе се одржи за неколку дена. Веќе имаме конкретен датум и време за видеоконференцијата. Но, подобро е да се почека сите подготовки да бидат целосно договорени со американската страна. Тогаш ќе имаме можност да излеземе со официјално соопштение, рече Ушаков.

Тој рече дека двајцата лидери ќе разговараат за напредокот во спроведувањето на договорите кои двајцата ги постигнаа во Женева во јуни, за „незадоволителните" билатерални врски, „Авганистан, Иран, Либија, кризата во Украина и дијалогот за стратешка стабилност".

притисни ентер