Фудбалот веќе нема да биде ист- утре се носат седум важни правила

Се подготвува голема фудбалска револуција и промена на правилата што драстично ќе се одрази на овој спорт во иднина.

Имено, највисокото судиско тело во светот на фудбалот (ИФАБ) ќе се состане утре за да ги разгледа промените на правилата за следната сезона.

Има дури седум точки за кои ќе се разговара, од кои некои веќе се дискутирани, како синиот картон и озвучувањето на судиите..

Нема сомнеж дека, доколку се воведат правилата, фудбалот ќе изгледа значително поинаку, особено што ќе имаме нов формат на Лигата на шампионите, Лига Европа и Конференциската лига.

Ова се сите точки на дневниот ред и промени во правилата кои се очекуваат во фудбалот од следната сезона.

1 - Разговор со судијата

Во иднина само капитенот ќе може да им се обраќа на судиите за време на натпреварите. Секој протест на друг играч ќе биде казнет со жолт картон, па во иднина нема да имаме ситуации кога поради одредени одлуки играчите бурно реагираат и го опкружуваат судијата.

2 - Син картон

Во последните месеци беа направени тестови во пониските лиги, кои се поврзани со привремени исклучувања поради несоодветно однесување или лути протести. Сепак, ИФАБ смета дека идејата треба уште малку да се тестира за да се види какви се можните последици. Сепак, конечната одлука ќе биде донесена утре, бидејќи и ова е една од точките на дневниот ред.

3 - Камера на телата на судиите

И ова се тестира и не е исклучено од 30 јуни судиите да носат камера и да снимаат сѐ што се случува околу нив. И за ова се размислува за да се намалат протестите и да се заштитат. Нешто слично веќе можеме да видиме и во други спортови и натпревари, како што се НФЛ и Евролигата.

4 - Одлуките за ВАР ќе ги слуша целиот стадион

Одлуките на ВАР често предизвикуваат различни реакции кај навивачите, а сега ќе ги слушне цел стадион за да биде максимално транспарентно. Ова правило е веќе тестирано на големите натпреварувања, како Светското првенство за жени и Светското клупско првенство. Судијата преку јавно обраќање ќе треба да објасни на целиот стадион зошто донел одредена одлука по ВАР.

5 - Намалување на потрошеното време

Веќе некое време водечките тела во фудбалот се обидуваат да ја зголемат ефективната минутажа на еден натпревар. Посебен акцент на средбата ќе биде таканареченото „крадење време“, на кое вниманието ќе биде насочено кон голманите како главни актери во „крадењето време“.

6 - Шест секунди правило за голманите

Ова правило постоеше и порано, но со текот на времето замина во историјата и сега има големи шанси повторно да се врати, голманот да не смее да ја има топката во свој посед повеќе од шест секунди.

7 - Промени во протоколот VAR

Во последните месеци, ФИФА спроведе различни студии со цел да се утврдат промените кои се потребни. IFAB сака да го поедностави пишувањето на Законите на играта и да им го олесни разбирањето на сите.

Кој одлучува за промените?

ИФАБ се состои од четири британски фудбалски асоцијации (Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска). Сите тие имаат по еден глас, а претставниците на ФИФА, кои ги претставуваат сите 207 преостанати национални асоцијации, имаат четири гласа.

Британија, како колевка на фудбалот, каде што се роди овој спорт, доби привилегија нејзините претставници да одлучуваат за оваа игра и да ја зачуваат традицијата на играта. За усвојување на предлогот е потребно мнозинство од три четвртини од претставниците, што значи дека не може да се донесе одлуката еднострано.

Снимен е моментот пред трагичната смрт на убавата инфлуенсерка Инеса (Вознемирувачко видео)

Девојка од Русија паднала од карпа и починала додека се обидувала да фотографира маж на платформа со поглед на Црното Море.

Сега се појави вознемирувачко видео од смртта.

Инеса Поленко (39) која работела како козметичарка, паднала од висина од 50 метри на плажата подолу.

Претходно беше објавено дека Инеса починала додека правела селфи. Сепак, на видеото се гледа дека Инеса паднала додека фотографирала човек со спектакуларен морски пејзаж зад себе, пренесува Daily Mail.

На видеото се гледа како таа прави чекор назад и ја губи рамнотежата, поради што паѓа преку работ. Немало ограда за да ја спаси.

Шокираниот маж, кој не е именуван, истрчал кон неа, но веќе било доцна.

Таа била пренесена во болница во Абхазија, каде се случила трагедијата.

Медиумите јавуваат дека лекарите се бореле за нејзиниот живот, но за жал таа починала на одделението за интензивна нега истиот ден.

Била погребана во вторникот.

Поленко имала повеќе од 9.000 следбеници на Инстаграм. Таа често објавувала на социјалните мрежи од нејзините неодамнешни патувања низ светот - од Дубаи, Египет и Крим.

Истрагата за точните околности на смртта на 39-годишната козметичарка, која имала неколку клиенти и во Москва и во руското одморалиште Сочи, каде што живеела, е во тек.

Младоженец направи шокантен потег среде свадба: Невесто, барај документи за развод (ВИДЕО)

На многу свадби, невестата и младоженецот се хранат меѓусебно со свадбена торта, а додека некои тоа го прават на традиционален и пристоен начин, некои овој обичај го претвораат во шега - и претеруваат.

На видеото кое невеста го објави на социјалните мрежи може да се види како таа го мачка со парчиња торта лицето на нејзиниот нов сопруг, а тој по неколку секунди го прави истото – но на многу погруб начин што згрози многумина, објави Мирор.

Тој агресивно зел огромно парче торта и ѝ го фрлил во лицето на невестата.

@kelsboyd3 #cakesmash #nobodygotcake #smash #cakesmashchallenge #hedidntgetany #kingston #tennessee #barnofmaplecreek #johndeeergreen #ohno #rusticwedding ♬ Oh No - Kreepa

Во коментарите повеќето пишувале дека ова е првиот аларм дека во него се крие агресивна личност и дека треба да побара документи за развод.

Меѓутоа, по еден куп вакви коментари и предупредувања, невестата се вратила со образложение дека тоа се едноставно „тие двајца“ и дека тоа е нивна шега. „Извинете, но ова е друг вид на хумор, нашиот вид“, порачала таа.

Артета по шокантниот пораз на Арсенал: Сега е моментот

Каков викенд за Манчестер Сити.

Вчера Граѓаните го декласираа Лутон со 5:1 и, се чинеше, барем привремено го зазедоа првото место во Премиер лигата. Но, денеска се случија две мали чуда. Прво Ливерпул загуби дома од Палас со 1:0, а потоа и Арсенал со 2:0 на домашен терен од Астон Вила. Двата гола во Лондон дојдоа во самата завршница. Бејли прв погоди во 84-та, а Воткинс три минути подоцна.

Уште два пати гостинските играчи ја погодија рамката од противничкиот гол. Во 39. минута Воткинс ја погоди стативата, додека во 62. Јури Тилеманс ја погоди гредата. Голем број на шанси имаа и домашните, но не беа прецизни Каи Хаверц, Габриел Жесус, Леандро Тросард и Букајо Сака.

Сити сега е на врвот со 73 бода, додека Арсенал и Ливерпул имаат два бода помалку. Секоја екипа има шест натпревари до крајот.

„Две сосема различни полувремиња. Прво врвот, едно од најдобрите полувремиња што ги одигравме против врвен тим. Требаше да постигнеме три или четири гола. Можеби повеќе. Не успеавме и тоа се одрази во второто полувреме. Ни недостасуваше моментум, немавме проток како во првите 45 минути, а потоа примивме два наивни гола“, изјави тренерот на Арсенал, Микел Артета по натпреварот, а потоа испрати порака до своите играчи да се вратат во играта за титулата и да ја спасат сезоната.

„Не можеме да контролираме што ќе прави Сити. Она што можеме да го направиме е да победуваме. Продолжете да победувате. Сега е моментот. По овој пораз мораме да реагираме. Првата можност да реагираме веќе во среда против Баерн во Лигата на шампионите. Тимот треба да се покаже таму. Ако сакаме да победиме, мора да ги надминеме овие ситуации.“

притисни ентер