Фото: Девојките на Кристијано Роналдо

Еден од најдобрите светски фудбалер, Португалецот Кристијано Роналдо со години го поврзуваат со бројни убавици од светот на модата и филмот. 

Сепак, во последните пет години во неговото срце има место само за убавата Аргентинка Георгина Родригез.

Првата сериозна врска Роналдо ја има во 2003 година кога е „фатен“ во друштво со бразилската манекенка Џордана Јардел.Кристијано и убавата Џордан ги запознал братот на манекенката Марио кој бил соиграч со Роналдо во Спортинг Лисабон.

Големиот заводник потоа повеќе од една година бил во врска со португалската водителка и манекенка Мерче Ромеро. Нивната романса започнала во 2005 година кога Роналдо веќе го носеше дресот на Манчестер Јунајтед.

Популарниот фудбалер во 2006 веќе започнува романса со реалити ѕвезда од „ Big Brothera“ Имоџен Томас. Според медиумите Кристијано и Имоџен минале заедно само една ноќ.

Истата година Кристијано излегува и со познатата португалска актерка Сорија Чавез.

Цели 4 месеци во 2007 година медиумите пишуваат за љубовта меѓу Кристијано Роналдо и актерката Џема Аткинсон. Роналдо тогаш живее во Манлестер, а Џема во 2016 година во интервју открила дека биле на „најбританската врска“ во историјата.

-Бевме кај мене, пиеве чај и гладевме „Мучки“ Не знам дали тоа го интересираше но изгледаше како да ужива, изјавила Џема, која потоа дополнила дека Кристијано секаде го следеле папараци.

Во 2007 Роналдо е виден и како се бакнува со убавицата од Индија Бипоса Башу.

Пред да стане член на Реал мадрид, Кристијано имал и кратка врска со шпанската манекенка Нереида Гиљардо.

Во 2009 година Роналдо е виден на неколку забави во Калифорнија во друштво на богатата наследничка Парис Хилтон.

Една година подоцна медиумите шпекулираат и за наводната кратка романса меѓу Кристијано и Ким Кардашијан.

Потоа Кристијано запловува во долга врска со руската убавица манекенката Ирина Шајк. Ирина и Роналдо се во врска од 2010 до 2015 година.

Во 2016 година сите светски медиуми пишуваат за љубовта меѓу Роналдо и атрактивната Десире Кордеро. Но, потоа славниот заводник е „фатен“ во мрежата на убавата Георгина Родригез. Со бујната аргетинка Роналдо е сеуште во врска .

Кристијано и Георгина се започнале во бутик на Гучи во кој убавата манекенка работела како асистентка. Се вљубиле на прв поглед и набрзо ја добиле ќерката Мартина.

Кој ќе седне во испразнетите пратенички столчиња по првиот круг од локалните избори?

Персоналните промени во пратеничкиот состав, сепак нема да влијаат на рамнотежата на силите.

Откако четворица досегашни пратеници од Собранието ќе заминат на градоначалничка позиција, во вториот круг на локалните избори уште тројца пратеници ќе ја бараат поддршката од граѓаните во обид да ја заменат пратеничката, со градоначланичка функција. Досега, избран беше пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов, кој ќе биде градоначлник на Струмица, а на негово место доаѓа Љубица Спасова. На местото на тројцата пратеници од ВМРО ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, Дарко Костовски и Иван Јорданов, доаѓаат Тони Јаревски, Зоран Коцевски и Драган Ковачки.Во вториот круг за градоначалничка функција се борат уште тројца актуелни пратеници Кирил Пецаков од ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, Биљал Касами од Беса во Тетово и Коле Чаракчиев од СДСМ во Радовиш. Од ДИК велат дека:

-По утврдување на резултатите од гласањето во општината и Градот Скопје, на избраните кандидати за членови на Советот односно избраниот градоначалник ќе им биде издадено уверение за изборот веднаш по конечноста на изборите.- Државна изборна комисија.

Персоналните промени во пратеничкиот состав, сепак нема да влијаат на рамнотежата на силите.. Коалицијата СДСМ-БЕСА има 46 пратеници, од кои сега 4 ца се на БЕСА, а доколку Касами стане градоначлник на неговот место ќе влезе слендиот на листата, кој е од редовите на СДСМ.

Во оваа коалиција, по двајца пратеници имаат НСДП и ЛДП, и по еден од ДОМ, Демократски сојуз, ВМРО-НП, Партија на пензионери, Српска странка во Македонија и Партија за движење на Турците, Демократска партија на Турците, како и Зекри Рамчиловиќ како независен. Иако ЛДП и ДОМ настапија сами на изборите, засега сите партии јавно декларираа дека остануваат во мнозинството од вкупно 62 пратеници, кое го правата уште ДУИ со 15 пратенци и Мендух Тачи од ДПА.

Од друга страна, опозицијата има 58 пратеници. Од нив 44 се на коалицијата превдодена од ВМРО ДПМНЕ. Како дел од неа, двајцата пратеници има Социјалистичката партија, а по еден пратеник имаат ГРОМ и Демократската партија на Србите. Алијанса и Алтернатива имаат 12 пратеници, од кои 8 се на Села, а 4 на Гаши, а во опозицискиот блок се уште и двајцата пратеници на Левица.

По локалните избори, Заев најави окрупнување на мнозинството, а Мицкоски ново парламенатрно мнозинство, но никој засега не ги отрки адутите..

Ковачевски: Eлектрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста

Изјава на генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски.

„АД ЕСМ има стабилно производство на електрична енергија за домаќинствата и цената на струјата за домаќинствата нема да се менува.

АД ЕСМ го засили ископот на јаглен во РЕК Битола и РЕК Осломеј заради стабилно производство на електрична енергија за домаќинставата, и го оптимизира производството во хидроелектраните, гасната и ветерната електрана.

Компанијата во целост ги испорачува потребните количините електрична енергија кон универзалнот снабдувач за домаќинствата ЕВН Хоум.

По одредени написи во дел од медиумите-уште еднаш потенцираме дека набавката на јаглен, која ја спроведуваме по препорака на Владата, а во соработка со стопанската комора, заради високите цени на берзите во регионот и во Европа, е исклучиво за потребите на отворениот пазар, односно стопанството и институциите, со цел тие да се снабдат со електрична енергија по цени пониски од моменталните цени на берзите.

Во текот на наредните денови ќе склучиме договор за набавка на јаглен за РЕК Осломеј за негова континуирана работа од декември до април 2022 година.

За РЕК Битола повторно е распишан повик со цел да се добие поголема количина на јаглен, со поволна цена која ќе има економска оправданост.

Истовремено, се прават координации со ТЕЦ Неготино за стартување на оваа термоелектрана, и доколку се обезбеди мазут истата ќе се стави во функција.

Потенцираме, електрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста.”

АД ЕСМ

Франција ги замрзнува цените на гасот до крајот на идната година

Франција ги замрзна цените на гасот за домаќинства до крајот на следната година, изјави францускиот премиер Жан Катекс, појаснувајќи дека ваквата одлука е донесена по наглото зголемување на цените на енергенсите.

Дополнително, домаќинствата со ниски примања во Франција ќе добијат „премија за инфлација” од 100 евра.

„Веруваме дека ова зголемување на цената ќе биде привремено, но не можеме да дозволиме да го попречи економското закрепнување” по пандемијата на коронавирусот“, нагласува Катекс. Тој истакна дека експертите веќе ја предупредиле француската влада дека „цените ќе се намалат побавно отколку што се очекувало.

притисни ентер