Фото: Деколтето на Сораја

Српската старлета Сораја повторно провоцира. 

Атрактивната Сораја неодамна ги почести фановите на социјалните мрежи со фотографии на кои позира во фустан со отвор на незгодно место, а сега ги израдува следбениците со ново жешко издание.

Старлелата објави фотки од ноќно излегување на кое заминала без градник, со најдлабокото деколтет до сега!!!

Огромните гради ѕиркаат од под тесното сако.

Српската старлета инаку редовно објавува фотки на кои во преден план се нејзините огромни силиконски гради.

Шилегов: Почна асфалтирањето на булеварот Киро Глигоров во Гази Баба

 За оваа реконструкција од Буџетот на Град Скопје се одвоени 110,4 милиони денари со вклучен ДДВ, а рокот на изведба е 9 месеци.

„Драги скопјанки и скопјани, Скопје го менува својот лик. Скопје стана град кој ги поврзува своите граѓани. Булеварот Киро Глигоров е еден од симболите на тоа поврзување. Денес започнуваме со асфалтирање на бул. Киро Глигоров на потегот од мостот Близнак до крстосница со ул. Перо Наков“, соопшти градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција.

Откако Град Скопје заврши со поставувањето на атмосферска и фекална канализација, денес веќе се финишира и со коловозот во должина на трасата од 682 метри. За оваа реконструкција од Буџетот на Град Скопје се одвоени 110,4 милиони денари со вклучен ДДВ, а рокот на изведба е 9 месеци.

„Тој рок започна да тече во јули, а требаше да заврши идната пролет. Како што гледате, ние планираме да завршиме многу побрзо од тоа. Сакам да им се заблагодарам на моите сограѓани за покажаното трпение и разбирање за неопходноста од реконструкциите кои се интензивираат во овој период од годината, ама треба да знаат дека оваа улица е исклучително фреквентна од причина што ја поврзува скопската општина Гази Баба со Аеродром и Кисела Вода“, кажа градоначалникот Шилегов.

Само за потсетување пред само 3 години по должината на целиот булевар беше изградена и велосипедска патека, која заедно со велосипедската патека на бул. Србија, како и оние на бул. Јане Сандански, АСНОМ и Александар Македонски, претставува важен велосипедски коридор кој ги поврзува Гази Баба, Аеродром и Кисела Вода.

„Изградбата на мостови и улици кои поврзуваат, кои обединуваат не смее да запре. Изградбата на европско, урбано и зелено Скопје мора да продолжи. Драги скопјанки и скопјани, Вие граѓаните сте силата на овој град, и само вие одлучувате во каков град ќе живеете. Иднината на Скопје е во ваши раце. Ајде да се обединиме затоа што имаме иста цел – силно, единствено Скопје, во кое се живее достоинствено. Да дадеме поддршка за Скопје кое ги поддржува младите да градат семејства тука и кој силно вложува во здрава иднина, чист воздух и модерна инфраструктура. Вашата сила, драги скопјанки и скопјани, е вашиот глас. Излезете на изборите и изберете силно Скопје, Скопје кое се гради, кое расте, Скопје кое го продолжува својот пат меѓу најразвиените градови во Европа“, потенцираше градоначалникот Шилегов.

Фото: Индиски „SUV“ од 7.000 долари

Само „Tata“ може да направи толку евтин „SUV“ модел.

Индискиот произведувач „Tata“ се прослави со најевтиниот автомобил на светот- моделот „Nano“ со почетна цена од околу 2.500 долари.

Иако на оваа компанија не и тргна со планот да го преплави пазарот со евтини автомобили, со оглед на тоа дека продажбата не ги достигна проектираните бројки, сепак во едно успеа- стана глобално препознатливо име и синоним за нискобуџетни возила.

Таков и нивниот нов „SUV“, „Tata Punch“, кој во основната верзија чини околу 7.300 долари.

Автомобилот наменет за индискиот пазар е прво возила на марката „Tata“ кое припаѓа во сегментот на мали „SUV“ модели, а негови ривали се „Hyundai Casper“, „Suzuki Ignis“, „Renault Kwid“ и „Mahindra KUV100“.

Дизајнот е плод на соработка на повеќе дизајнерски студија од оваа компанија, од Индија, Велика Британија и Италија, додека инжрнерскиот дел од работата е направен само во матичната земја.

„Tata Punch“ е стандардно поставен на 15 инчни тркала, додека со доплата се достапни и алуминиумски бандажи со пречник од 16 инчи.

Иако станува збор за „SUV“, а не за вистински теренец, произведувачот тврди дека „Punch“ има сосема солидни карактеристики за надвор од асфалтот.

Иако моделите кои се продаваат во Индија не се шампиони за безбедност, „Tata“ се пофали дека „Punch“ е оценет со 5 ѕвездички на „Global NCAP“ тестот.

Во себе овој модел има 1.2 литарски атмосфетрски бензински мотор со 3 цилиндари и 86 коњски сили.

Силат ана предните тркала се пренесува преку 5 брзински мануелен или 5 степен автоматски менувач

Патничката кабина е проектирана за 5 лица, но изгледа дека во автомобилот комфорно можат да се возат само 4 патници.

Најевтиниот „Tata Punch“ автомобил чини 7.287 долари а за најскапата верзија ќе треба да се издвојат 12.466 долари.

УКИМ и КХВ ќе соработуваат во областа на пазарот на капитал

Целта на соработката е меѓусебно помагање и подобрување на квалитетот на образованието во нашата држава, но пред сè вклученост на  студентите во практичната настава и работење.

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј" Никола Jанкуловски и претседателката на Комисијата за хартии од вредност Нора Алити денеска потпишаа Меморандум за соработка со цел поттикнување и афирмација на областите од заеднички интерес и обезбедување достапност на професионална размена на стручност и искуства за професорите и студентите на УКИМ во областа на пазарот на капитал и хартиите од вредност.

Целта на соработката е меѓусебно помагање и подобрување на квалитетот на образованието во нашата држава, но пред сè вклученост на студентите во практичната настава и работење.

Како што соопшти УКИМ, Универзитетот и Комисијата се согласија да соработуваат со широк спектар на активности и иницијативи за едукацијата и подобрувањето на знаењето и стручноста со особен осврт на специјалистичките и магистерските студии, како и во делот на сертификацијата од значење за спроведување на едукацијата од областа за пазар на капитал и хартии од вредност, како и слични форми на стручно професионално и академско информирање од областа на пазарот на хартии од вредност и поврзување на теоријата со праксата за потребите на студентите.

– УКИМ и КХВ поставија основа за долготрајна партнерска соработка за воспоставување стручна неформална едукација за студентите од прв и oд втор циклус на студии во областите на економијата, финансиите, деловното и финансиското право, пазарите на капитал и финансиските инструменти согласно домашните и меѓународните регулативи. Меѓу другото, за потребите на наставно-научниот процес, може да се изведува практична настава се со цел да им се обезбеди на студентите можност да се стекнат со практични знаења и вештини, како и со работно искуство кое ќе ја зголеми нивната конкурентност и ќе им помогне при вработувањето во иднина, се наведува во соопштението ан Скопскиот универзитет.

Покрај тоа, Комисијата за хартии од вредност врз основа на утврдената академска процедура може да даде стручно мислење за изготвени дипломски, магистарски и докторски трудови од областа на пазарот на капитал, домашното и меѓународното право, економијата, финансиите, финансиските инструменти, финансиското работење и менаџментот.

– На тој начин, УКИМ и Комисијата ќе работат на финансиска едукација и зголемување на нивото на финансиска писменост на населението во Република Македонија. Во престојниот период ќе се реализираат и заеднички семинари и конференции поврзани со пазарот на капитал. Притоа ќе се овозможи размена на стручна литература од областа на домашното и меѓународното право, економијата, финансиите, хартиите од вредност и финансиските инструменти. Воедно, УКИМ и КХВ заеднички ќе партиципираат во проекти кој ќе се аплицираат за финансирање од земјите членки на Европската Унија, како и користењето на останатите меѓународни фондови од САД и од светот за развој на земјите од Западен Балкан. На тој начин ќе се создаде во континуитет креативна интелигенција, која ќе биде поттикнувач за секој поединец во функција на креирање на успех, наведува УКИМ. /МИА

притисни ентер