Форд произведе автомобил посветен на папата Франциск, ќе биде продаден на аукција (ФОТО)

Ford Bronco е вистински хит на американскиот пазар, а по безброј трендовски верзии и додатоци, доби изведба посветена на папата Франциск.

Уште на почетокот, да речеме дека ова не е нов папски автомобил, па дури ни автомобил што ќе добие каква било црковна улога. Идејата е далеку поблагородна, а тоа е дека за неколку дена ќе биде понуден на аукцијата Барет-Џексон. Целиот приход од продажбата ќе биде дониран во центарот на папата Франциско во Детроит, кој што се грижи за многу бездомници.

Официјалното име на моделот е Ford Bronco Pope Francis Center First Edition, а однадвор се дистанцира од Вимблдон во бело, што беше понуден на оригиналната бронза од 1966 година.

Белата завршница вклучува и бандажи, а контрастните детали се направени во црвена боја, додека специјалните додатоци, како дополнителен браник, се обоени во мат сребрена боја.

Дополнителен карактеристичен знак е јасно означеното име на специјалната верзија и додатоците од линијата Ford Performance, како што се покривните светла и дополнителното осветлување на страните.

Комбинацијата на бело со црвени детали преовладува и во кабината. Двобојните седишта во црно-бела комбинација на кожа и винил го комплетираат впечатокот на автомобилот.

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Џафери во Берлин ќе му каже на германскиот колега дека ги пцуе вработените?

Дали Џафери во Берлин ќе му каже на својот германски колега дека ги пцуе, вреѓа и врши мобинг на вработените во собранието?

Нели му е непријатно на Талат Џафери и Димитар Ковачевски кога одат во земјите од ЕУ и нашите стратешки сојузници, каде моралните вредности се на највисоко ниво, и дали не се срамат дека тие дознале за нивниот примитивизам?

Како се чувствува Џафери кога зборува за човекови права, демократија и етички кодекс, а тој самиот е причина за трауми на десетици вработени во собранието?

Џафери ја срами Македонија, и позицијата која ја држи.

Талат Џафери по доаѓањето од Берлин треба да си поднесе оставка, а доколку тоа не го стори истото од него да го побара Димитар Ковачевски. Доколку и Ковачевски продолжи да релативизира, тој треба да знае дека народот го гледа и него како одобрувач на односот на Џафери, но и отворено ќе се сомнева јавноста дека односот на Џафери, е и однос на Ковачевски со неговите вработени.

Примитивизмот на оваа власт е исто така една од причините зошто ни се потребни предвремени парламентарни избори час поскоро.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Бочварски и Рустеми на увид во градежните активности на автопатот Кичево – Охрид

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска ќе изврши увид во градежните активности на Поделница 5 на автопатот Кичево – Охрид.

На увидот, како што информираат од Министерството за транспорт и врски, ќе присуствува и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми.

Католичката црква во Ново Мексико ќе исплати над 120 мил.долари на жртви на сексуално насилство

Надбискупијата Санта Фе, Ново Мексико, постигна привремена спогодба за 121,5 милиони долари за барањата на жртвите на сексуално насилство извршено од католички свештеници.

Тоа е една од најголемите суми според договорот поврзан со сексуален напад во Римокатоличката црква во САД. Парите ќе бидат искористени за исплата на отштета на жртвите во парохиите во северниот дел на државата, се наведува во писмото на надбискупијата до верниците.

– Договорот опфаќа повеќе од 350 жртви и докажаните дела на 74 свештеници, изјави Брајан Смот, адвокат на речиси една третина од тужителите.

Повеќето сексуални напади се случиле пред повеќе од четири децении. Минатиот месец бискупијата Камден, Њу Џерси, се согласи да плати вкупно 87,5 милиони за вонсудско решавање на жалбите од 300 жртви на сексуална злоупотреба од страна на католички свештеници, објавија тогаш локалните медиуми.

притисни ентер