Евакуација на предградијата на Атина, по 6.000 евра помош за погодените од пожарите

Силните ветрови денеска ги разгореа пожари во шумите северно од Атина, додека службите за итни случаи трет ден по ред се борат за да воспостават контрола на пожарите низ цела Грција во топли и суви услови.

Ѕид од темен чад се крена високо над грчката метропола, жителите од предградијата се евакуираат, како и азилантите, а властите за утре предупредиле на нови пожари, бидејќи температурите се движеа околу 40 степени Целзиусови.

„Ако има некои кои се сомневаат во тоа дали климатските промени се реални, ги поканувам да дојдат тука и самите да се уверат“, рече премиерот Киријакос Мицотакис од Илија, каде пламените јазици ја загрозуваа древната Олимпија.

Тој ја посети областа на западниот дел на Пелопонез во близина на местото на античките Олимписки игри, каде што пожарникарите се бореа цела ноќ за да го спасат едно од најпознатите грчки археолошки локалитети.

Пожарникарите, проследени со водени бомби од канадери и хеликоптери, успеаја да воспостават контрола над пожарите во близина на Атина во текот на денот.

Но, ветровите повторноцги разгореа, а пожарите се проширија во близина на автопатот што ја поврзува Атина со северна Грција.

Попладнево, властите наредиле евакуација на предградијата северно од Атина, како и барателите на азил од блискиот центар за прием на мигранти.

Повеќе од 150 шумски пожари избувнале низ Грција од вторникот, уништувајќи домови, принудувајќи евакуација на десетици градови и села, со запалени илјадници хектари шумско земјиште.

Администрацијата за цивилна заштита издаде „предупредување за екстремен пожар“ за половина земја поради топлотниот бран.

Министерството за финансии најави итни исплати до 6000 евра за луѓето кои го изгубиле имотот и соопштиле дека ќе следат други мерки.

Локалните комунални претпријатија соопштиле дека пожарот може да предизвика прекин на електричната енергија во некои делови од регионот Атика околу главниот град.

Гувернерот на Атика, исто така, нареди затворање на сите паркови и отворени простори низ Атина и регионот.

Скандал: Советничка го јава градоначалникот на Бања Лука во неговиот кабинет (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири видео на кое се гледа како девојка во канцеларија седи на грбот на градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ, додека тој ја учи како да јава коњ.

Според блогот на Слободан Васковиќ, станува збор за Олга Бабиќ, вработена во Градската управа, за која се вели дека е негова десна рака, пренесува Кликс.ба.

„Го исправаш грбот и ми ги земаш јаките, како да се узди од коњ ...“, вели Станивуковиќ, додека девојката што седи на грбот вика „иха“. Потоа и дава инструкции како да управува со коњот, која нога, каде и како да удри, симулирајќи јавање. После тоа, девојката паѓа во прегратките на градоначалникот.

„Каков коњ си ...“, вели девојката и двајцата се смеат.

Медиумите во БиХ ја објавуваат веста за снимката, нарекувајќи ја скандалозна.

Израелскиот премиер за нуклеарната програма на Иран: Ги преминаа сите црвени линии

Премиерот на Израел, Нафтали Бенет изјави денеска дека, што се однесува до „нуклеарната програма“, Иран во голема мера ја минал недозволената граница и рече дека Израел нема да дозволи Техеран да поседува нуклеарно оружје.

Во својот прв говор пред Генералното собрание на ОН, Бенет рече дека Иран се обидува да добие доминација на Блискиот Исток под „нуклеарен чадор“ и повика на посилни меѓународни напори за запирање на иранските нуклеарни активности.

"Иранската нуклеарна програма е на крстопат. Сите црвени линии се преминати, инспекциите се игнорирани. И сето тоа минува низ нив", рече Бенет, кој во јуни оваа година стави крај на 12-годишното владеење на Бенјамин Нетанјаху како премиер.

Тој, исто така, стави до знаење дека Израел исто така може да дејствува еднострано против Иран.

"Иранската нуклеарна програма е во пресвртница, како и нашето трпение. Зборовите не можат да го запрат вртењето на нуклеарните центрифуги", рече Бенет.

Особено, тој побара американскиот претседател Џо Бајден да заземе построг став кон исламскиот режим во Техеран.

Бенет се противи на напорите на новата американска администрација насочени кон враќање во рамката на меѓународниот нуклеарен договор меѓу големите сили и Иран од 2015 година.

Под раководство на Доналд Трамп, САД се повлекоа од договорот во 2018 година.

Посебното мени за храна на Роналдо ги разбесни соиграчите од Јунајтед

Кристијано Роналдо вовел ново мени во тренинг центарот на Јунајтед, Карингтон, пишува The Sun. На него нема повеќе јаглехидрати, сокови и слатки.

Роналдо го прилагодил менито по своја желба, и тоа не им се допаднало на некои играчи на Манчестер Јунајтед. Португалецот обожава бакалар со салата, традиционално португалско јадење. Тука се појавил проблемот, бидејќи тоа не им се допаѓало на останатите соиграчи.

Наводно, играчите мрчат и му велат на Роналдо дека не е нутриционист, туку фудбалер.

"Роналдо обожува октопод, но остатокот од тимот не. Тој е зависник од протеини и авокадо, па готвачите често го среќаваат на општо разочарување на другите играчи во соблекувалната на Јунајтед. Тој побара од своите соиграчи да се откажат од пудингот што традиционално го јадат после ручек во петоците “, откри неименуван извор за британски Сан.

Роналдо ова лето се врати во Манчестер Јунајтед од Јувентус.

притисни ентер