До крајот на годинава ќе има апчиња против ковид, некои земји веќе ги нарачале

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на пилули, иако сеуште не е одобрен за употреба.

Според аналитичката компанија „Ерфинити“, најмалку осум земји од азиско-пацифичкиот регион веќе имаат потпишано договори или се во преговори за купување на лекот произведен од американската компанија „Мерк“; вклучувајќи ги Нов Зеланд, Австралија и Јужна Кореја.

Европската унија, исто така, го разгледува овој лек.

Мерк побарале одобрување за итна употреба од Американската администрација за храна и лекови (ФДА). Доколку се одобри, оваа пилула ќе стане првиот орален антивирусен лек против ковид.

Но, како функционира овој лек, или како се користи и како функционира? Многу луѓе мислат дека Молнупиравир е одлично решение бидејќи на тој начин можеме да се третираме коронавирусот без да се оди во болница, пишува Си -Ен -Ен.

Имено, кога на пациентот ќе му се дијагностицира инфекција со „Ковид-19“, тој може да започне со терапија со овој лек и да зема четири капсули од 200 милиграми (вкупно 40 таблети) двапати дневно, пет дена.

„За разлика од вакцините што предизвикуваат имунолошки одговор, молнупиравир се меша со размножувањето на вирусот“, рече Санјаја Сенанајаке, специјалист за заразни болести на Австралискиот национален универзитет.

Прелиминарните резултати од третата фаза на клинички испитувања на повеќе од 700 невакцинирани пациенти покажале дека пилулата може да го намалат ризикот од хоспитализација или смрт за приближно 50%, во споредба со пациентите кои земале плацебо.

Учесниците добиле таблета или плацебо во рок од пет дена од почетокот на симптомите на инфекцијата за време на студијата, и ниту еден од оние кои примале молнупиравир не починал во рок од 29 дена, за разлика од осум од оние субјекти кои примале плацебо.

За да биде одобрена, вакцина или лек мора да поминат низ три фази на клинички испитувања. Првата фаза вклучува мал број субјекти, обично помеѓу 20 и 100 (или ретко неколку стотици), и ја одредува прелиминарната проценка на безбедноста и ефективноста на лекот. Во втората фаза, ефективноста на вакцината или лекот се тестира на голем број испитаници, обично помеѓу 50 и 300, и се анализираат различни методи на имунизација или администрација на дози.

Третата фаза вклучува најголем број учесници - од стотици до десетици илјади; во зависност од болеста за која се развива лекот или вакцината. Во овој момент, одреден број кандидати се споредуваат со плацебо за да се испита вистинската ефикасност на вакцината или лекот што се развива, и се тестираат дополнителна безбедност и несакани ефекти.

И покрај позитивните прелиминарни резултати од клиничките испитувања на лекот, што функционира како лек против ковид, експертите сепак велат дека вакцината е најдобрата опција бидејќи може да го спречи или намали ризикот од инфекција со коронавирус.

Но, во многу земји, голем број од населението се уште не се вакцинирани. Некаде тоа е поради недостаток на вакцини или неможност за вакцинација поради непочитување на здравствените услови. Додека на други места граѓаните не се вакцинирани од страв од несакани ефекти, недоверба во фармацевтската индустрија или едноставно се под влијание на движењето против вакцини. И тука апчето што служи како лек може да биде совршено решение.

"Има многу луѓе кои не можат да се вакцинираат. Овој лек ќе биде решение за оние кои на крајот ќе се разболат", вели Најл Вит од Фармацевтската школа на Универзитетот во Сиднеј.

Но, Вит и други експерти се загрижени дека некои би можеле да се двоумат уште повеќе околу вакцинациите поради појавата на пилулата на пазарот. Имено, истражувањата покажуваат дека луѓето претпочитаат да пијат таблети отколку да примаат инјекции.

„Ако ми кажевте пред година и пол дека луѓето ќе одбијат да се вакцинираат против болест што убива толку многу луѓе, би помислил дека сте луди“, рече Вит.

Сенанајаке исто така верува дека таблетите не можат да ја заменат вакцината и вели дека пристапот е сличен на начинот на кој се третира грипот - постои вакцина против грип, но има и антивирусни лекови за лекување на оние кои се разболуваат.

Засега не е познато колку азиските земји ќе платат за купување на овие апчиња. Соединетите држави се согласиле да платат 1,2 милијарди долари за 17 милиони третмани доколку лекот е одобрен, што значи дека САД ќе платат околу 700 долари по третман во тој случај.

Аналитичарите утврдиле дека производството на третман со Молунипир, врз основа на пресметката на цената на суровините, треба да чини околу 18 долари. Зинтарс Готам, кој го анализира пристапот до лековите, изјавил дека е вообичаено фармацевтските компании да наметнуваат голема компензација за лековите, но додаде дека тој е сепак изненаден кога ја видел високата цена на Молнупиравир.

Мерк не потврдиле дали проценките на аналитичарите се точни, но во изјава за Си -Ен -Ен велат дека тие пресметки не ги земаат предвид трошоците за истражување и развој.

"Бидејќи во моментов не е одобрен за употреба, сеуште не сме ја утврдиле цената за Молнупиравир. Имаме преддоговор со американската влада и таа цена е специфична за одредена количина молнупиравир и не ја претставува договорената цена за САД или која било друга земја “, велат од компанијата ...

Бајден: Гласот ми е засипнат од настинка, добро сум

Американскиот претседател Џо Бајден денес изјави дека неговиот многу засипнат глас е „последица на настинка“ која ја добил кога стапил во контакт со неговиот внук и додаде дека секој ден се тестира на Ковид-19.

Тој со засипнат глас и со неколку напади на кашлање одржа говор за економијата, што го поттикна новинарот да го праша за неговото здравје.

„Добро сум. Секој ден се тестирам за Ковид. Ова го добив од мојот внук на една и пол година кој сака да му дава бакнежи на дедото. Настинка е само“, додаде тој.

Американскиот претседател минатиот викенд го помина со семејството, кога во Америка се славеше Денот на благодарноста.

Пред две недели тој беше на систематски, лекарот вели дека е во добра здравствена состојба

Здравјето на Џо Бајден, со оглед на тоа што тој е најстариот претседател некогаш избран во САД (79), привлекува посебно внимание.

Пред две недели тој беше подложен на систематски преглед, чии резултати ги објави Белата куќа, а неговиот лекар заклучи дека Бајден е во „добро здравје“.

САД стравуваат од зголемување на случаите со Ковид-19 со доаѓањето на зимата и ширењето на новата варијанта, омикрон.

Заев: Градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап

Фејсбук објава на премиерот Зоран заев по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост.

Преку сеопфатни политики и мулти-институционален пристап градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој.

Оваа година го одбележуваме 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост со позитивни промени, како резултат на спроведувањето на најдобрите светски практики за поддршка и вклучување на лицата со попреченост во нивното секојдневие, во здравството, образованието и социјалната заштита. И не само денес, инклузијата на овие лица во општеството е процес на којшто сме посветени секој ден од годината. Тие се дел од нашето секојдневно живеење, наши пријатели и роднини.

Овие наши сограѓани најмногу од сè бараат еднаквост, самостојно живеење и функционирање во општеството и затоа врвен приоритет на Владата е инклузијата на лицата со попреченост во сите општествени текови. Тоа е особено важно кога станува збор за животот на овие лица во актуелниот миг на пандемијата со КОВИД-19 и за нивната транзиција без стрес во пост-ковид периодот.

Со цел унапредување и создавање квалитетно општество, во кое различностите се почитуваат и вреднуваат, Владата посветено работи на унапредување и олеснување на условите за живот на лицата со попреченост, без разлика на возраста на лицата:

- Ја намаливме границата за лична асистенција. Сега право на личен асистент имаат лицата со попреченост од 6 до 64 годишна возраст. На тој начин овозможуваме лицата со попреченост да ги извршуваат секојдневните активности и да бидат активно вклучени во секојдневието.

- Ја изработивме апликацијата Аудио-читач, која на слепите и на лицата со оштетен вид им овозможува пишаниот текст да го слушнат и разберат во аудио верзија на свој мајчин јазик.

-Отворени се 15 нови инклузивни детски градинки, кои им овозможуваат на децата со попреченост да се вклучат во предучилишното образование.

-За оние кои се грижат за своите најблиски, а кои се лица со попреченост државата ја надополнува втората половина од платата доколку работат со скратено работно време, а за оние над 64 години возраст обезбедуваме еден вид на пензија, со цел да имаат економска сигурност.

Во афирмирањето на автентичниот концепт „Едно општество за сите“, Владата и понатаму останува посветена да предничи и да ги промовира и штити правата на лицата со попреченост во областите како што се: еднаквост и недискриминација, слобода на движење, самостојно живеење, образование, пристап до стоки и услуги, вработување, правна поддршка и пристап до правда, здравство, и правото на политичко учество во сите процеси од стратешка важност за нашата држава, објави Заев на Фејсбук.

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

Помошникот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека видеоразговорот со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се одржи по патувањето на рускиот лидер во Индија, планирано за следната недела.

Јуриј Ушаков не прецизираше кога точно ќе се одржи видеоповикот меѓу двајцата претседатели, велејќи дека сè уште се работи на последните детали за разговорите.

– Состанокот ќе се одржи за неколку дена. Веќе имаме конкретен датум и време за видеоконференцијата. Но, подобро е да се почека сите подготовки да бидат целосно договорени со американската страна. Тогаш ќе имаме можност да излеземе со официјално соопштение, рече Ушаков.

Тој рече дека двајцата лидери ќе разговараат за напредокот во спроведувањето на договорите кои двајцата ги постигнаа во Женева во јуни, за „незадоволителните" билатерални врски, „Авганистан, Иран, Либија, кризата во Украина и дијалогот за стратешка стабилност".

притисни ентер