Последни вести

Најважни вести

Судир со камења и предмети меѓу две групи пред Скендер Бег, маж се закануваше

Со транспратенти , патриотски песни и слогани за оставки и отфрлање на предлогот, бројни граѓани ...

МВР: Приведено лицето кое Мицкоски го посочува дека се обидело да го убие

 Вечерва во 20.10 часот пред банка спроти споменот „Скендербег“, полициски служб...

ССМ ќе поднесе тужба за неусогласување на колективните договори со законот за минимална плата

ССМ ќе поднесе тужба за неусогласување на колективните договори со законот за минимална плата

Во тужбите ќе стои дека не се почитуваат колективните договори во јавниот сектор и дека нема дијалог со Владата, рече првиот човек на синдикатот Дарко Димовски. Штрајкот продолжува, а вработените своето незадоволство ќе го изр...

Чешка ги претстави приоритетите пред ЕП, проширувањето не најде место во говорот на Фила

Чешка ги претстави приоритетите пред ЕП, проширувањето не најде место во говорот на Фила

Војната во Украина, економијата, бегалците, енергенсите и одбраната – ова се петте приоритети на Чешкото претседателство со Европската Унија во наредните шест месеци кои пред Европскиот парламент ги презентираше Чешкиот Пре...

Уште еден напаѓач со пиштол фотографиран кај Мавровка

Уште еден напаѓач со пиштол фотографиран кај Мавровка

Инцидентот се случи поплавндево кај плошдатод Скендер Бег во близина на Мавровка додека демонстраните кои протестираат против францускиот предлог се движеа кон МНР. Тие беа нападнати од група Албанци меѓу кои двајца извадиле п...

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на ...

Утре сончево и топло со мала до умена облачност.

Утре сончево и топло со мала до умена облачност.

Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 20, а максималната ќе достигне од 29 до 37 степени. УВ=9 Во Скопје сончево со мала до умерена...

Во Струмичко изгорел старец по палење на стрниште

Во Струмичко изгорел старец по палење на стрниште

Според СВР Струмица, било утврдено дека тој претходно излегол да го запали стрништето во местото „Ниш Поле“, а откако не се вратил дома неговата сопруга го пронашла починат со изгореници. По наредба на Јавен обвини...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube