Последни вести

Најважни вести

Драматична ситуација со пожарите во Пијанечко-малешевскиот регион- повлечени петте хеликоптери

Хеликоптерите за гаснење на пожарот се откажани поради високите температури. Пристигна и помош од...

МЗ: Достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство

CommonPass e унифициран дигитален сертификат којс епрезема од Гугл плеј стор или Епл стор со кој ...

Драган Ковачки утре гостин во „Жешко Политичко Лето“

Доколку имате прашања до нашиот гостин испратете ги најдоцна утре 5.8.2021, но не подоцна од 13&n...

Бугарија ќе испитува дали резолуцијата е во согласност со Договорот за добрососедство

Бугарија ќе испитува дали резолуцијата е во согласност со Договорот за добрососедство

Ова го најави бугарскиот технички министер за надворешни работи Светлан Стоев во интервју за софиски “24 часа”. Според него Бугарија во изминатите два месеци инвестирала сериозни напори процесот на преговори да се вод...

Во Белгија уапсени 40 лица од Романија, Бугарија и Украина поради фалсификување цигари

Во Белгија уапсени 40 лица од Романија, Бугарија и Украина поради фалсификување цигари

Меѓународните банди ја претворија Белгија во производствен центар за лажни цигари, лажно спакувани како водечки брендови и се продаваат без данок во соседните земји, особено во Британија. Во индустрискиот парк во Аарцелаар, на...

Влада: Доделена парична награда од по 10.000 денари за вкупно 300 лица, од кои дел пожарникари

Влада: Доделена парична награда од по 10.000 денари за вкупно 300 лица, од кои дел пожарникари

Владата донесе Одлука за одобрување средства од резервите на Буџетот за 2021 година со која ќе се додели парична награда од по 10.000 денари за вкупно 300 лица од кои дел пожарникари, а дел останати граѓани кои помогнаа во гаснењ...

Групата за проценка и предлага до Владата да се прогласи вонредна состојба поради пожарите

Групата за проценка и предлага до Владата да се прогласи вонредна состојба поради пожарите

Групата за процена (составена од директорите на ЦУК, ДЗС, АНБ, БЈБ, Агенција за разузнавање, Заменикот на Началникот на Генералштабот на Армијата, Раководителот на службата за воена безбедност и разузнавање, замениците директори ...

СЗО: До крајот на септември да не се дава третата доза на вакцината против ковид

СЗО: До крајот на септември да не се дава третата доза на вакцината против ковид

"Поради недостаток на вакцини во земјите со ниски приходи, вакцинирани се 1,5 лица на 100 жители. Суспендирањето на третата доза до крајот на септември ќе овозможи да се вакцинираат најмалку 10% од граѓаните на секоја земја&...

Ангелов: Поради високите температури, хеликоптерите не можат да го гасат пожарот кај Пехчево

Ангелов: Поради високите температури, хеликоптерите не можат да го гасат пожарот кај Пехчево

„Хеликоптерите повторно ќе се упатат кон Пехчево по намалување на температурата на воздухот за неколку степени. Безбедноста на посадата на воздухопловите како и безбедноста на луѓето на земја на прво место!, напиша на св...

Над 150 куќи изгореа на остров во Грција, населението е евакуирано (ВИДЕО)

Над 150 куќи изгореа на остров во Грција, населението е евакуирано (ВИДЕО)

Дванаесет села ,загрозени од пожарот се евакуирани, а тројца монаси во манастирот Свети Давид кај Ровис, во северна Евија, одбиле да заминат, објавија локалните весници, како што потврдија пожарникарите. "Пламените јазици...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube